Look4dog.com

Chart arabski Sloughi

Chart arabski, inaczej zwany sloughi, ma swoje korzenie w Maroko. Od niepamiętnych czasów ten gładkowłosy, szczupły i umięśniony pies towarzyszył nomadom podczas wędrówek przez pustynie. Był cenionym towarzyszem podczas polowań na małą i dużą zwierzynę.

Opiekunowie rzadko troszczyli się o jego wyżywienie, dając mu jedynie mleko oraz wnętrzności upolowanej ofiary. Polując, chart arabski posługuje się wzrokiem, dlatego spuszczony ze smyczy, będzie podążał za ofiarą, ile sił w nogach.

  • Długość życia 12 - 16 lat 
  • Idealny wzrost psa 70 cm  66 - 72 cm
  • Idealny wzrost suki 65 cm  61 - 68 cm

Chart arabski Sloughi - charakter

Chart arabski Sloughi jest bardzo szlachetny i elegancki. Choć szlachetny i wyniosły to bardzo przywiązany do swojego właściciela, którgo w razie potrzeby będzie bronić. Ma silny instynkt łowiecki, zdolny jest do długotrwałego wysiłku, ale ceni także komfort życia w mieszkaniu.

Charty arabskie to psy o znacznym temperamencie i silnej osobowości. Są to psy dumne i nieco uparte. Jednocześnie, bardzo czujne i nieufne wobec obcych. Okazują przywiązanie jedynie osobom, które lubią. Psy te nie wykazują agresji i są bardzo przyjazne w stosunku do dzieci. Już od młodości powinno się zadbać o odpowiednią socjalizację oraz zapoznanie psa z różnymi sytuacjami, ludźmi i zwierzętami. Właściwie ułożony sloughi bez problemu dogada się z jednym lub nawet kilkoma kotami. 

Chart arabski ma ogromną potrzebę codziennego ruchu. Najlepiej będzie się czuł z osobą, która uprawia dużo sportu i tym samym zagwarantuje swojemu pupilowi wymaganą dawkę aktywności. Pies ten bardzo szybko nauczy się jak towarzyszyć właścicielowi podczas uprawiania sportu, np. biegania czy jazdy na rowerze i będzie czerpał z tego dużą radość.

W niektórych krajach prawo zabrania spuszczania ze smyczy psów kierujących się wzrokiem podczas polowania. W tej sytuacji jedynym miejscem, gdzie chart arabski będzie mógł spożytkować swoją energię, będzie duży zamknięty ogród lub tor wyścigowy.

Chart arabski Sloughi - charakterChart arabski Sloughi 

Chart arabski Sloughi - pielęgnacja

Rasa ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarcza jej regularne szczotkowanie, przycinanie pazurów pod warunkiem, że sam ich nie ściera na spacerze oraz kontrola uszu. 

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych pamiętaj, że charty to psy niezwykle wrażliwe na dotyk. Jeśli nie zachowasz delikatności podczas czesania czy obcinania pazurów, pies może się nabawić lęku przed dotykiem. Co pół roku sprawdzaj, czy na zębach psa nie pojawia się kamień nazębny, a w razie potrzeby usuń go w gabinecie weterynaryjnym lub zastosuj naturalna glinkę kaolinową.

Chart arabski Sloughi - pielęgnacjaChart arabski Sloughi - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Борзомир FCI

Chart arabski Sloughi - umaszczenie

Najczęściej spotykane maści to różne odcienie koloru piaskowego i rudego, z czarną maską lub bez, z czarnym czarpakiem lub bez. Chart arabski ma miękką, krótką i delikatną sierść.

Chart arabski Sloughi - umaszczenieChart arabski Sloughi - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Борзомир FCI

Chart arabski Sloughi - choroby

Chart arabski jest zazwyczaj rasą zdrową, a osobniki z wadami genetycznymi prawie nie występują. 

Są to psy o delikatnej szyi. Jednocześnie ich tendencje do szarpania smyczy, gdy tylko na horyzoncie pojawi się potencjalna ofiara, może przyczynić się do wystąpienia kontuzji. Warto pomyśleć o specjalnej obroży. Jej szeroki krój zapobiegnie urazom górnego odcinka kręgosłupa. Ponieważ charty te nie posiadają grubej warstwy tłuszczu, mogą szybko marznąć, więc konieczny będzie zakup specjalnego kubraczka na zimę. Miej na uwadze, że dla dobrego samopoczucia charta arabskiego kluczowa jest równowaga psychiczna. Jeśli pies spaceruje jedynie na smyczy i nie ma możliwości swobodnego wybiegania się na zabezpieczonym terenie, z czasem może stać się znudzony i sfrustrowany. Może to powodować ucieczki, agresję lub próby pogoni innych psów mijających go na spacerach. Jeśli masz pewność, że zagwarantujesz swojemu psu intensywne spacery i możliwość swobodnego biegania, chart arabski jest dla Ciebie.
 

Chart arabski Sloughi - żywienie

Charty nie mają dużego apetytu i są bardzo oszczędne w kwestii jedzenia. Rasa ta je mało, jednak potrzebuje karmy najwyższej jakości. Ilość i kaloryczność posiłków należy dostosować do aktywności psa. Na rynku jest bardzo duży wybór suchych karm z różnymi rodzajami mięsa. Wybierz taką, która będzie miała najlepszy skład, bez zbóż i mączek kostnych. Tak jak w przypadku innych ras, należy mu dostarczyć dobrze zbilansowaną karmę, która zaspokoi jego potrzeby i sprawi, że pies otrzyma wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu. Wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą doprowadzić do pogorszenia się jakości szaty oraz skóry.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.