Look4dog.com

Chart kirgiski Tajgan

Według legendy szczeniak, który wykluł się z jednego skradzionego jaja z gniazda sępa górskiego Kumai wyrósł na tajgana. Psa, który uratował całe plemię przed śmiercią głodową. Te psy był tak bardzo cenione, że nie były sprzedawane. Jedynym sposobem, aby mieć Taigan, było otrzymanie go w prezencie lub kradzież. 

W latach 30. XX wieku niektórzy miłośnicy rasy próbowali ratować rasę Taigan, a rejestrację istniejących psów rozpoczęli sowieccy kynolodzy. Niestety niemiecka inwazja w 1941 roku położyła kres tym wysiłkom. W 1964 roku profesor S.A. Miniukhin napisał pierwszy wzorzec rasy Taigan, który został następnie zaakceptowany przez Radę Kynologiczną Związku Radzieckiego. Kiedy Kirgistan stał się niepodległym krajem w 1991 roku, zakończyły się jednak badania rasy. Rolnictwo upadło, a mieszkańcy obszarów wiejskich ponownie musieli polegać na polowaniach z Taigan, aby zarobić na życie. A nowa klasa wyższa przyjęła rasę jako symbol statusu i dowód dumy narodowej.

Taigan nie jest jeszcze uznawany przez FCI, ale jest rozpoznawany przez wiele związków kynologicznych, w tym Niemiecki Związek Kynologiczny. 

  • Wysokość psa w kłębie:  65–82 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 55–65 cm
Advert - Hodowla

Chart kirgiski Tajgan - charakter

Taigan to elegancki, tajemniczy, królewski, energiczny i wytrwały łowca. To pies bardzo lojalny, a jednocześnie nie jest nachalny i wylewny. Nie łasi się do tych których kocha. To psy bardzo dostojne, które lubią być traktowane sprawiedliwie i życzliwie. Zazwyczaj podejmują własne decyzje, zwłaszcza podczas polowania. 

Taigan to łagodna i zrównoważona rasa, która nigdy celowo nikogo nie skrzywdzi, jak również  nie będzie tolerować nieostrożnego obchodzenia się z nim i braku szacunku w stosunku do psa. Rasa ta jest inteligentna i niezależna, chociaż może tworzyć silne więzi z rodziną. Taigan choć jest niezależny, to gdy będzie traktowany z szacunkiem może stać się psem posłusznym. Ta rasa na ogół dogaduje się z innymi psami, lecz może gonić koty i małe zwierzęta. 

Taigan ma bardzo silny instynkt łowiecki, który jest trudny do pokonania, nawet jeśli wychowywane są z mniejszymi zwierzętami. Piękny, zaradny i świetny towarzysz. Taigan jest psem bardzo aktywnym, o dużej energii i niezachwianej wytrwałości podczas polowania. To psy, które nie nadają się do mieszkania w mieszkaniu, a nawet życie w mieście może być dla nich uciążliwe. Ten pies potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł biegać, on musi ćwiczyć, dlatego jest idealnym towarzyszem dla myśliwego lub dla osób bardzo aktywnych. Taigan nie ma sobie równych jako biegacz przełajowy i dobrze przystosowuje się do trudnego terenu. Dalekowzroczność i wyjątkowe zdolności zapachowe sprawiają, że ten pies jest bardzo cenionym zwierzęciem w ich ojczyźnie, gdzie ludzie go czczą. Zanim zdecydujesz się na tę rasę, upewnij się, że dasz temu psu mnóstwo zajęć - on uwielbia być aktywny. 

Chart kirgiski Tajgan - pielęgnacja

To psy, których pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy regularne szczotkowanie.

Chart kirgiski Tajgan - umaszczenie

Dopuszczalne umaszczenie charta kirgijskiego Tajgan:

  • Barwa czarna
  • Biały
  • Czarno-biały
  • Szary
  • Brązowy
  • Żółty

Chart kirgiski Tajgan - choroby

Taigan może być dotknięty schorzeniami, takimi jak zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów biodrowych, alergie skórne i pokarmowe, wzdęcia. U niektórych osobników stwierdzono również nowotwory.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.