Look4dog.com

Chart rosyjski borzoj

Charty w Rosji znane są od IX wieku. Już w 1260 roku psy te brane były do polowań na zające. Miłośnikiem borzojów był sam car Rosji Iwan Groźny. Pod koniec XIX wieku rasa ta zyskała ogromną popularność w Anglii dzięki księżnej Newcastle Kathleen, która kochała tę rasę i wyhodowała osiem czempionów. W czasie rewolucji październikowej niemal wszystkie psy tej rasy wyginęły. Zachowały się jedynie te, które trafiły do Europy i do Stanów Zjednoczonych. 

Borzoj jest potężnym, eleganckim psem o mocnej budowie, dlatego często zabierano go na polowania na wilki. W Polsce polowania z chartami są zabronione, jednak w Ameryce Północnej nadal się je wykorzystuje do polowań na duże drapieżniki, głównie kojoty.

  • Długość życia: 10 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 75 - 85 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 68 - 78 cm

Chart rosyjski borzoj - charakter

Chatr rosyjski borzoj to pies o arystokratycznym wyglądzie, dużych rozmiarów. Jednocześnie ma suchą, mocną budowę. Suki są zwykle dłuższe od samców. Kościec mocny, ale nie masywny. To harmonia kształtów i ruchu jest najważniejsza. W życiu codziennym borzoj ma charakter zrównoważony i spokojny. Na widok zwierzyny robi się aktywny. Ma przeszywający wzrok i widzi z dużych odległości. Jego reakcja jest bardzo gwałtowna, zwłaszcza gdy zobaczy uciekający obiekt.

Chart rosyjski borzoj - charakterChart rosyjski borzoj - charakter. Zdjęcie hodowli Simple Obsession FCI

Chart rosyjski borzoj jest jednym z najbardziej towarzyskich i przyjaznych chartów. Pierwotnie był psem myśliwskim, natomiast teraz pełni rolę psa towarzyszącego, psa sportowego i psa wyścigowego. Nie należy do psów, które na spacerze jako pierwsze zaczepiają swoich braci. Jednak kiedy zostanie sprowokowany nie będzie stał w miejscu. W stosunku do obcych ludzi jest nieufny i ma wrodzoną chęć obrony. Na ten fakt podczas socjalizacji należy zwrócić szczególną uwagę już od wieku szczenięcego. Borzoj potrzebuje kontaktu ze swoim właścicielem, a w domu jest psem spokojnym i wyciszonym, wręcz flegmatycznym. Tak jak inne charty, również i borzoj potrzebuje przestrzeni do wybiegania się. Rasa ta będzie bardzo dobrym wyborem dla osób uprawiających biegi, jeździectwo, kolarstwo. 

Niezależnie od tego, czy chart rosyjski będzie mieszkał w mieście czy w domu z ogrodem, należy mu zapewnić odpowiednia ilość ruchu. Borzoj może biegać bez smyczy, jednak tylko w odpowiednich warunkach. Jego silny instynkt łowiecki i głuchota na wołanie właściciela może być dla niego niebezpieczne. Dlatego osoby, które posiadają te piękne psy zapisują się do klubów wyścigowych. Borzoj należy do psów upartych i nie do końca lubi szkolenia. Należy je prowadzić konsekwentnie, cierpliwie, spokojnie i bez krzyków. Wtedy będziemy mieli pewność, że wyrośnie z niego wierny towarzysz.  

Chart rosyjski borzojChart rosyjski borzoj

Chart rosyjski borzoj - pielęgnacja

Pielęgnacja tego psa nie jest kłopotliwa, ale powinna być przede wszystkim systematyczna. Polega ona głównie na dokładnym szczotkowaniu kilka raz w tygodniu, zwłaszcza po spacerze. Natomiast w okresie linienia częściej. Zaniedbana szata charta rosyjskiego borzoj robi się matowa i filcuje. Na baczną uwagę zasługują także uszy i zęby. Uszy ze względu na swoją budowę mogą być narażone na różne infekcje. Dlatego warto regularnie je sprawdzać oraz czyścić wilgotnym wacikiem kosmetycznym.

Do pielęgnacji uszy nie uzywamy patyczków higienicznych. Na zębach chartów, zwłaszcza tych starszych, często odkłada się kamień. Pozostawiony na zębach, może doprowadzić do powstania zapalenia dziąsła, co natomiast prowadzi do psucia się zębów, które mogą wypadać. 

Chart rosyjski borzoj - pielęgnacjaChart rosyjski borzoj - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Impuls i Splendor FCI

Chart rosyjski borzoj - umaszczenie

Jeśli chodzi o maść charta rosyjskiego to:

  • dozwolone są prawie wszystkie połączenia kolorów z wyjątkiem niebieskim, brązowym i wszystkimi pochodnymi tych kolorów
  • wszystkie mogą być jednolite lub łaciate
  • frędzle, portki i pióro na ogonie powinny być jaśniejsze od podstawowego koloru maści

Włos jest jedwabisty, miękki, sprężysty i falisty. Włos tworzący frędzle, portki i pióro na ogonie jest dłuższy. Na szyi jest gęsty i obfity.

Chart rosyjski borzoj - choroby

Chart rosyjski borzoj to na ogół rasa bardzo zdrowa. Są wytrzymałe i odporne. Jednak rasa ta ze względu na potężną klatkę piersiową narażone są na wzdęcia. Borzoj jest rasą szybkorosnącą, dlatego też narażony jest na choroby ze strony układu kostnego np. osteochondrozę stawu łokciowego (OCD), dysplazje stwów biodrowych (HD). Zdarzają się też przypadki skrętu żołądka. Ważne jest, aby pies nie jadł tuż przed wysiłkiem i zaraz po wysiłku. Chart ten jest także wrażliwy na środki znieczulające.

Chart rosyjski borzoj - żywienie

Żywienie charta rosyjskiego wymaga szczególnej troski w okresie intensywnego wzrostu. Jego zapotrzebowanie na składniki mineralne i białko jest wtedy bardzo wysokie. Układ kostny w tym okresie szybko się rozwija, zwłaszcza kości długie oraz następuje wymiana zębów. Z tego względu powinien dostawać dobrze zbilansowaną karmę, która zaspokoi jego potrzeby.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.