Look4dog.com

Chart szkocki

Chart szkocki (Deerhound) to pies myśliwski, wykorzystywany w polowaniach na jelenie. Jest on najprawdopodobniej potomkiem dawnych chartów celtyckich. Chart szkocki to rasa pierwotna, która pozostała niezmieniona przez stulecia. Psy te są bardzo mocno zbudowane, a dzięki kędzierzawej sierści doskonale sobie radzą w trudnych warunkach klimatycznych.

Deerhoundy zawsze towarzyszyły szlachcie podczas polowań. W trakcie polowania, psy te miały powalić i zabić zwierzynę lub przytrzymać ją aż do momentu, kiedy przyjdzie myśliwy. W polowaniu, chart kieruje się wzrok, a przez to, że mają również wyśmienity węch są cennymi psami myśliwskimi. 

  • Długość życia: 10 - 13 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 76  cm
  • Wysokość w kłębie suki: 71 cm
  • Waga psa 45,5 kg
  • Waga suki 36,5 kg
Advert - Hodowla

Chart szkocki - charakter

Budowa czarta szkockiego wskazuje na wyjątkowe połączenie jego szybkości, siły oraz wytrwałości. Cechy te umozliwiają mu doscignięcie   i powalenie jelenia. Choć jego zachowanie jest łagodne i pełne godności. Chatry szkockie to  delikatne i przyjazne psy. Są także posłuszne i łatwe do ułożenia, ponieważ chce się przypodobać swojemu opiekunowi. Chart szkocki top ojętny, o dobrym charakterze, nigdy nie jest nieufny, agresywny ani lękliwy. Zachowuje się ze spokojem i godnością.

Chart szkocki najlepiej czuje się w domu, wśród najbliższych mu osób, czyli przy rodzinie. Zdecydowanie nie jest to pies do budy, czy kojca. Deerhoundy słyną z przyjacielskiego usposobienia i dużej czułości. Te wielkie, szorstkowłose psy, zostały stworzone do polowań. Są bardzo szybkie i do tego mają ogromną siłę fizyczną. Pomimo swojej postury, jest psem delikatnym, nienarzucającym się i spokojnym. Nie nadaje się na psa obronnego. Chętnie sobie poodpoczywa na kanapie pomiędzy długimi spacerami. Są one niezbędne, aby deerhound prawidłowo się rozwijał. Wśród zajęć tego psa powinno znajdować się polowanie, coursing lub towarzyszenie w czasie jazdy konnej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, aby właściciel tej rasy zapisał się do klubu, w którym organizowane są wyścigi chartów.

Należy pamiętać, że chart szkocki, to pies myśliwski o bardzo dobrze rozwiniętym instynkcie łowieckim. Zanim spuścimy go ze smyczy w parku, należy dużo czasu poświęcić na jego szkolenie. W stosunku do innych psów nie jest agresywny. Lubi też koty, jeżeli jest z nimi od samego początku. Za obcymi może pobiec. Chart szkocki, spośród wszystkich chartów uważany jest za psa, którego można najszybciej wyszkolić. Chętnie się uczy, ale też łatwo go rozproszyć. Szkolenie musi być łagodne, oparte na nagrodach i wytrwałe.

Chart szkocki - charakterChart szkocki 

Chart szkocki - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne nie wymagają od nas zbyt dużego czasu. Chart szkocki ma krótką i szorstką sierść, która należy regularnie wyczesać. Pomoże nam w tym gumowa szczotka i metalowy grzebień. Usuną martwy włos. Aby podkreślić sylwetkę charta, można go lekko wytrymować. W tym celu warto jest się udać do salonu groomerskiego, w którym należycie zajmą się naszym pupilem.

Chart szkocki - umaszczenie

Chart szkocki może mieć umaszczenie:

  • ciemne błękitnoszare
  • jasnoszare
  • żółte, płowe, piaskoworude,
  • dozwolona jest biała klatka piersiowa, palce i koniec ogona

Białe znaczenia na przedpiersiu, białe palce, plamka biała na ogonie są dopuszczalne. Białe znaczenia na głowie i biała kryza są niedopuszczalne.

Włos u tych chartów jest kosmaty i nadmiernie obfity. Wełnisty, niedopuszczalny. Prawidłowy włos powinien być gęsty, przylegający do ciała, nieregularny, szorstki lub sztywny w dotyku. Na tułowiu, szyi, kończynach tylnych i zadzie włos jest szorstki i bardzo twardy, drutowaty o długości od 8 do 10 cm. Na głowie, klatce piersiowej i brzuchu włos jest znacznie bardziej miękki. Na wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych występuje niewielkie pióro.

Chart szkocki - choroby

Charty szkockie są na ogół zdrowe. Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci są wzdęcia. W tej rasie występuje choroba dziedziczna, na skutek której wątroba nie jest odpowiednio ukrwiona. Występuje także dysplazja stawu biodrowego. Charty szkockie mogą borykać się także z chorobami oczu, wadami serca i nowotworami.

Chart szkocki - żywienie

Rodzaj żywienia deerhounda zależy od przyszłego właściciela. Należy pamiętać, że jest to pies należący do ras szybko rosnących. Karma powinna być dobrana do jego wieku i aktywności. Chart szkocki powinien dostawać karmę, która jest dobrze zbilansowana. W swoim składzie powinna zawierać dobrej jakości białko, składniki mineralne, witaminy. 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.