Look4dog.com

Chart węgierski

Charty węgierskie to psy o wielowiekowej historii. Szacuje się, że przywędrowały do Europy wraz ze starożytnym plemieniem Madziarów – przodków dzisiejszych Węgrów – już w X wieku. Podobnie jak chart polski, Magyar agár, to potomek chartów orientalnych, psów wywodzących się z okolic Uralu. Używano go głównie do polowań na zające, ale też większych ssaków: lisów, saren, a nawet wilków. Ten wytrzymały pies potrafił przebiec nawet 50 kilometrów dziennie. 

W latach 1500-1900, polowanie z chartami stało się przywilejem szlachty, z czego ostatnie dwa wieki były złotą erą chartów węgierskich. Zaraz potem, na fali fascynacji rasami brytyjskimi, zaczęto krzyżować agary z greyhoundami, w wyniku czego nastąpił spadek liczby chartów węgierskich.

Po II wojnie światowej pojawiły się obawy, że rasa wyginęła. Na szczęście, udało się wyselekcjonować agary czystej krwi oraz przywrócić rasie wygląd i inne cechy dawnego charta węgierskiego. Praca nad tym wciąż trwa, ale FCI oficjalnie uznało rasę w 1966 r.
Obecnie chart węgierski cieszy się największą popularnością na Węgrzech i w sąsiadującej Rumunii. Moda na niego rozszerza się na dalszą część Europy i za ocean. Chart węgierski jako pies myśliwski posługuje się doskonałym wzrokiem, ale jego węch nie ustępuje pod tym względem. Ze względu na dużą wytrzymałość, z łatwością pokonuje długie dystanse na torach wyścigowych i coursingach.

 • Długość życia: 11 - 14 lat
 • Wysokość psa w kłębie wynosi: 65-70 cm
 • Wysokość suki w kłębie wynosi: 62-67 cm
 • Waga waha się pomiędzy 22 a 31 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla singli
  Psy dla singli

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Chart węgierski to pies nie do zmęczenia. Jest szybki, wytrzymały i odporby. Szczególnie wyróżnia się w wyścigach chartów, gdzie na niektórych dystansach jest szybszy od greyhounda. Chart ten zachowuje się z rezerwą, jednak nie jest nieśmiały. To czujny i inteligentny, wierny pies. Nie ma w nim agresji, ani kąśliwości. Ma dobrze rozwinięty instynkt obronny dzięki któremu będzie chronić swoich opiekunów.


Chart węgierski to wierny i wrażliwy pies. Nie jest lękliwy, ale wobec osób, których nie zna zachowuje rezerwę. Tak jak w przypadku innych ras myśliwskich, niezwykle ważna jest socjalizacja psa w pierwszym etapie życia. Nie jest to rasa dla osób leniwych. Psy tej rasy wybierają sobie jednego właściciela wśród członków rodziny, której będzie wierny, lojalny i całkowicie oddany. Chart idealnie odnajdzie się u boku osoby, która lubi spędzać każdy dzień aktywnie. Będzie idealnym towarzyszem podczas jazdy na rowerze. Warto też pomyśleć o zapisaniu się razem z psem do klubu chartów. Organizowane są w nich wyścigi psów, dzięki czemu Twój chart będzie miał szansę porządnego wybiegania. 

chart węgireski zdjęcieZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Perphenazinum FCI

Pielęgnacja

Podobnie jak inne krótkowłose rasy, chart węgierski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie wyczesywać psa w okresie linienia. Baczną uwagę, należy zwracać także na zęby, czy czasami u naszego pupila nie zaczął się odkładać kamień nazębny. Nieczyszczony kamień, może doprowadzić do powstania stanu zapalnego dziąseł, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania. w celu jego usunięcia należy się wybrać do gabinetu weterynaryjnego lub zastosować naturalny produkt glinkę kaolinową.

Umaszczenie

U przedstawicieli tej rasy występują wszelkie typy umaszczenia charakterystyczne dla chartów (czarny, biało-szary, płowy). Wyklucza się umaszczenie: błękitne (całe szare lub mieszane z bielą), brązowe, wilczaste, czarne podpalane i trójkolorowe. 

Charty węgierskie mają krótką, gęstą i sztywną sierść. Zimą pojawia się u nich obfity podszerstek. 

Choroby

Patrząc na charta, wydaje się, że jest to pies bardzo delikatny i wrażliwy. Nic bardziej mylnego. Chart ma to szczęście, że matka natura wyposażyła te psy w żelazne zdrowie. Z wyjątkiem kontuzji, jakie mogą się przydarzyć podczas zawodów, wyścigów możemy je zaliczyć do grupy psów zdrowych.

Żywienie

Ze względu na to, że chart węgierski to pies będący praktycznie ciągle w ruchu, potrzebuje wysoce energetycznych posiłków. Jeżeli przyszły właściciel zdecyduje się na karmienie suchą karmą, bardzo ważne jest aby wybierał taką, która jest dedykowana dla psów bardzo aktywnych  - sportowych. Jej skład powinien opierać się głównie na sporej ilości białka pochodzenia zwierzęcego i nie powinny to być produkty uboczne czy też mączka kostna. Należy zwracać uwagę i czytać skład karmy. Karmy zawierające zboża można sobie odpuścić, gdyż mogą one przyczyniać się do powstania alergii i problemów ze strony układu pokarmowego. 

Dobrą dietą w przypadku tak aktywnych psów, i nie tylko, jest Barf. Badania potwierdzają, że przyczynia się ona do polepszenia kondycji psów, zmniejsza częstotliwość występowania infekcji, pozytywnie wpływa na jakość zębów w wyniku czego nie osadza się kamień nazębny. Dieta Barf to przede wszystkim podawanie psu nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego w postaci surowej. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.