Look4dog.com

Silken Windsprite

Silken Windsprite nazywany wcześniej długowłosym Whipettem jest psem w typie charta. W latach 80-tych amerykański hodowca whippetów, Walter Wheeler, twierdził, że rozwinął długowłosą odmianę whippeta poprzez aktywację recesywnego genu długich włosów, który można znaleźć u czystej krwi whippeta. Chociaż rzeczywiście recesywny gen długich włosów został znaleziony zarówno u whippetów, jak i chartów (przodek whippetów), twierdzenie Wheelera, że ​​stworzył nową rasę psów było zarówno kwestionowane, jak i ostro krytykowane. 

Od 2017 r. oficjalnie używa się nazwy Silken Windsprite. Jego średnia budowa przypomina Whipetta, ale posiada on dłuższą sierść z podszerstkiem. Rasa ta nie jest uznawana przez FCI, ale cieszy się dużym powiedzeniem w USA i Europie. Silken Windsprite ma silnie umięśnione tylne nogi i atletyczną budowę. Długa i elegancka szyja nadaje lekkości i elegancji sylwetce. Głowa nie powinna być zbyt długa i wąska. Ogon długi i lekko zagięty ku górze.

  • Wysokość psa w kłębie 45 - 51cm
  • Wysokość suki w kłębie 45 - 49cm.
  • Waga 10 - 20 kg 

Silken Windsprite – charakter

Windsprite to delikatne psy o miłym usposobieniu, nadające się idealnie do towarzystwa. Są czułymi i kochającymi współtowarzyszami życia. Silken Windsprite jest świetnym psem dla osób aktywnych. Często biorą udział w psich sportach jak agility czy flyball. W jego żyłach wciąż płynie krew rasy chart, dzięki czemu instynkt czasem zwycięża. Silken Windsprite sprawdzi się jako partner do trekkingu, pod warunkiem, że nie będą to zbyt długie i wymagające trasy. Potrzebują również odpowiedniego szkolenia, aby czuły się pewnie w każdym środowisku.

 Silken Windsprite mogą zachowywać się nieco z dystansem wobec nowo poznanych osób, jak również mogą wykazywać brak zainteresowania, jednak nie należy tego mylić ze strachem. Lubią spać, najlepiej w łóżku swojego ludzkiego przyjaciela. Ich prawdziwy temperament ujawnia się tylko wtedy, gdy maja możliwość wybiegania się na otwartym terenie. Uwielbiają biegać z innymi psami lub gonić się nawzajem, wówczas możemy zobaczyć i wdzięk, siłę i prędkość. 

Silken Windsprite – pielęgnacja

Sierść Windsprite’a pomimo tego, że jest dłuższa, nie wymaga strzyżenia. Jednakże nie zwalnia to właściciela z odpowiedniej pielęgnacji. Aby cieszyć się pięknym wyglądem swojego pupila, należy używać odpowiednich środków i akcesoriów. Piękna sierść i dostojny wygląd nawet w przypadku Silken Windsprite’a wymaga odpowiedniego traktowania, w tym częstego wyczesywania.

Silken Windsprite – umaszczenie

Wiele psich ras ma z góry określony wzorzec, który wskazuje na pierwszym miejscu kolor umaszczenia, a także wymagane i pożądane dodatki. Biorąc to pod uwagę, Silken Windsprite jest odosobnionym przypadkiem, ponieważ wzorzec tej rasy dopuszcza wszystkie kolory umaszczeń, znaczeń i połączeń.

Silken Windsprite – choroby

Największym zagrożeniem dla tej rasy jest zimno. Z powodu swojej smukłej sylwetki i niezbyt gęstej sierści psy te bardzo często marzną. Trzeba o tym pamiętać, wybierając się na spacer ze swoim pupilem. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne ubranko, które ochroni psiaka przed złym wpływem zimnego powietrza.  Wyziębienie dotyczy  najczęściej starszych psów, bądź szczeniaków, ale o pozostałe osobniki również należy odpowiednio zadbać  w chłodne dni. Zdarza się również czasem, że Silken Windsprite obarczony jest chorobą genetyczną. Rasę tą dotykają dwie choroby. Pierwsza to mutacja genu, który wywołuje reakcję organizmu zwierzęcia na konkretną grupę leków. Druga natomiast to „anomalia oczu collie”, która wywołuje uszkodzenie wzroku. Każda szanująca się hodowla, przed wydaniem szczeniaka nowemu właścicielowi, powinna przeprowadzić badania genetyczne w kierunku tych dwóch chorób.
 

Silken Windsprite – żywienie

Silken Windsprite nie wymaga specjalnego żywienia. Aby zadbać o jego dobrą kondycję i rozwój należy utrzymywać odpowiednio zbilansowaną dietę niezawierającą zbóż. Nie ma tutaj znaczenia czy będzie to karma sucha, czy mokra. Silken Windsprite lubi jeść, dlatego należy uważać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia w zasięgu jego pyska, ponieważ nie przepuści żadnego smacznego kąska. Przygotowując porcję jedzenia dla pupila, zwróćmy także uwagę na sugerowane na opakowaniu wielkości porcji i jego aktywność w ciągu dnia.   
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.