Look4dog.com

Tazy (Chart środkowoazjatycki)

Historia rasy Tazy sięga czasów koczowniczych plemion Azji Środkowej. Już w XVII wieku p.n.e. koczownicze plemiona turkmeńskie hodowały psy. Długa i dokładna selekcja pomogła Turkmenom wyhodować swojego przedstawiciela aborygeńskiego psa gończego. Po pewnym czasie pies został nazwany irańskim imieniem Tazy. Psy te wyróżniały się tym, że mogły znosić środkowoazjatyckie mrozy oraz pracować na gorących piaszczystych pustyniach. Dzięki temu psy rasy Tazy stały się dumą ludzi. Te psy były jedynymi zwierzętami, które mieszkały razem ze swoimi właścicielami w tym samym pomieszczeniu. Były kochane i jadły to samo co ludzie. W okresach mrozów i upałów psy nosiły specjalne ubrania – kucyki ozdobione koralikami. Jeśli pies zmęczył się podczas długiej wędrówki, można go było przewozić konno.

W Azji Środkowej Tazy były jedynymi przedstawicielami psów myśliwskich. To uczyniło z nich wszechstronnych myśliwych. Rasa ta była głównym żywicielem rodziny. Dziś przedstawiciele Tazy nie są aż tak popularni. W większości przypadków mieszkają z myśliwymi. Tym samym hodowla Tazy prowadzona jest nieoficjalnie, co znacząco wpływa na jakość rasy i liczbę przedstawicieli.

  • Wysokość psa w kłębie: 60-70 cm
  • Wysokość suki w kłębie:  55-65 cm
  • Waga: 20-23 kg
  • Długość życia: 12-15 lat 

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - charakter

Charakter tych wspaniałych psów, zależy od tego gdzie się znajdują. Kiedy mają do wykonania zadanie, np. podczas polowania, stają się aktywne, energiczne i skoncentrowane na zadaniu. Natomiast w domu są leniwe i potrafią długo leżeć i obserwować otoczenie. Tazy to psy o wrodzonej zdolności do polowania, dlatego mogą być również świetnymi obrońcami. Doskonale odnajdują się w rodzinie z dziećmi, z którymi szybko nawiązują kontakt. Zazwyczaj psy są liderami i nie lubią dzielić swej przestrzeni z innymi zwierzętami. Ze względu na swoją żywiołowość Tazy bardzo źle znosi, kiedy ogranicza mu się możliwość wybiegania. 

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - charakterTazy (Chart środkowoazjatycki) - charakter. Zdjęcie hodowli Борзомир FCI

Tazy to psy które lubią rządzić i postawić na swoim. Cechuje ich wrodzone przywództwo. Dlatego już od wczesnych miesięcy życia należy poświęcić im wystarczająco dużo czasu i uwagi. Ich właściciel powinien być konsekwentny i odpowiedzialny-tylko wtedy stanie się dla psa liderem, a ten nie zawładnie domem. Praca z psem jak i treningi powinny być regularne i aktywne.

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - umaszczenie

Dopuszczalne kolory to szary, czarny, biały, czerwony, z podpalaniem i bez.

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - umaszczenieTazy (Chart środkowoazjatycki) - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Борзомир FCI

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne tych psów są bardzo proste i nie zabierają czasu. Wystarczy co jakiś czas dokładnie je wyczesać, w celu pozbycia się martwego, wypadającego włosa.

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - pielęgnacjaTazy (Chart środkowoazjatycki) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Борзомир FCI

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - choroby

Tazy średnio psy żyją od 12 do 16 lat. Ze względu na niewielką liczbę przedstawicieli choroby genetyczne nie są szczególnie badane. Wiadomo, że Tazy są silnymi i aktywnymi psami, ale wrażliwymi również na każdy ból. Nie zaleca się trenowania zwierzęcia bezpośrednio po jedzeniu - może to doprowadzić do skrętu żołądka. U niektórych osobników stwierdzono: zapalenie skóry, niedokrwistość, alergie, choroby układu sercowo-naczyniowego, krzywicę.

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - Żywienie

Pod względem żywieniowym te psy są mało wymagające. Podczas aktywnego treningu warto zwiększyć porcje półtora raza. Odpowiednie jest jedzenie premium lub dieta naturalna. W trakcie zmian pór roku dodawaj do karmy wybrane wspólnie ze specjalistą kompleksy witaminowo-mineralne.

Tazy (Chart środkowoazjatycki) - ŻywienieTazy (Chart środkowoazjatycki) - hodowle. Zdjęcie hodowli Борзомир FCI

Zdjęcie profilowe rasy dzięki rosyjskiej hodowli Борзомир FCI

Hodowle

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.