Look4dog.com

Jamnik króliczy szorstkowłosy

Jamniki to jedna z najstarszych ras psów, która żyła już w Antyku na terenach Chin, Peru czy Grecji. Jamnik króliczy szorstkowłosy to potomek jamników skrzyżowanych z terierami, np. dandie dinmont, wśród których wybrano najmniejsze okazy, a następnie dodano do hodowli krew pinczera i ponownie teriera. Najmniejszy wśród jamników, przez część hodowców nie jest uznawany jako osobna rasa.

W wielu miotach jamnika króliczego szorstkowłosego przychodzą na świat szczenięta miniaturowe oraz królicze. Dopiero kiedy osiągną  wiek 15 miesięcy jest pewność, do której odmiany należy szczenię. Do tego czasu określa się go tak samo, jak matkę, czyli przykładowo gdy suka jest z odmiany króliczej, szczenięta będą definiowane tak jak ona. Dopiero po upływie ponad roku dokonuje się weryfikacji i określa psa jako miniaturowego lub króliczego jamnika. 

Jamnik króliczy służył raczej jako pies ozdobny i do towarzystwa, niż myśliwski, choć jego instynkt łowiecki jest taki sam jak odmian standard i miniaturowej.

 • Długość życia: 9 - 13 lat
 • Obwód klatki piersiowej: do 30 cm
 • Waga psa: do 4 kg
 • Waga suczki: do 3,5 kg
   

Jamnik króliczy szorstkowłosy - charakter

Jemnik to niski, krótkonożny, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce pies. Bardzo dobrze umięśniony z głową wysoko noszoną oraz  z bystrym wyrazem pyska. Z natury przyjacielski, nie jest tchórzliwy, ani agresywny. Ma zrównoważony temperament. Jest wytrwały, obdarzony dobrym węchem. To zwinny pies myśliwski.

Aby charakter psa był łagodny i stonowany, już jako szczeniak jamnik króliczy szorstkowłosy powinien zaznajomić się z wieloma różnorodnymi sytuacjami, miejscami, osobami i zwierzętami. Choć zawsze pozostanie lekko niezależny, to da się wychować na posłusznego, wesołego psa, nie sprawiającego problemów behawioralnych. Sposobem na tego bystrego psa jest cierpliwość, wymyślanie zabaw, które będą dla niego wyzwaniem oraz przekąski…, które uwielbia i które potrafią zdziałać bardzo dużo podczas szkolenia. Jamniki są bardzo zdeterminowane w osiąganiu celów.

Jamniki królicze szorstkowłose mają wrodzone poczucie sprawiedliwości i jeśli odczują, że opiekun skarcił go niesłusznie, okażą smutek. Najważniejsi dla psa są członkowie jego stada, czyli rodzina. Niewiele uwagi poświęcają obcym, choć potrafią obronić bliskich w razie zagrożenia głośnym szczekaniem. 

Jamnik króliczy szorstkowłosy dobrze czuje się w obecności dzieci, ale nie pozwoli sobie wejść na głowę. Lubi inne psy, choć czasem bywa zaczepny. W stosunku do kota może wykazać instynkty łowieckie, choć jeśli zapozna się z nim we wczesnej młodości, jest możliwe, że się zaprzyjaźnią. Jamnik króliczy szorstkowłosy może mieszkać w bloku i w mieście, gdyż nie potrzebuje wiele ruchu, co oczywiście nie oznacza, że można zaniedbać regularna aktywność ruchową.

Jamnik króliczy szorstkowłosy - charakterJamnik króliczy szorstkowłosy

Jamnik króliczy szorstkowłosy - pielęgnacja

Jamnik króliczy szorstkowłosy powinien odwiedzać salon fryzjerski dla psów raz na kwartał. We własnym zakresie możesz obcinać mu nadprogramowe włosy między palcami i sierść na głowie. Rasa tej nie trzeba trymować, pomimo iż ma sierść szorstką. Warto zaopatrzyć się w przyrządy do pielęgnacji typu: metalowy grzebie, gumowa rekawica lub gumowa szczotka. Jamnik króliczy szorstkowłosy źle znoi niskie temperatury i wilgoć, więc nigdy nie wychodź z psem bez kubraczka, który go zabezpieczy. Jednocześnie zapobiegnie nieco brudzeniu się sierści. Po każdym spacerze jesienią i zimą zalecane jest umycie i osuszenie łap.

Jamnik króliczy szorstkowłosy - umaszczenie

Typy umaszczenia: 

 • rude 
 • rudopłowe 
 • płowe bez czarnych włosów 
 • czarne 
 • brązowe z rdzawobrązowymi lub żółtymi odznakami 
 • plamiste 
 • pręgowane
 • marmurkowe - tygrysie pręgowane

Sierść za wyjątkiem kufy, brwi i uszu jest szorstka z podszerstkiem. przylega do ciała. Na kufie wyraźnie zaznaczona broda. Krzaczaste brwi. Na uszach włos krótszy niż na całym ciele, prawie gładki. Ogon dobrze i równomiernie pokryty ciasno przylegającym włosem.

Jamnik króliczy szorstkowłosy - choroby

Z uwagi na wydłużoną budowę ciała jamniki królicze szorstkowłose często mają problemy z kręgosłupem oraz wypadającym dyskiem. 
Mogą również cierpieć na stany zapalne uszu oraz rozszerzenie się i skręt żołądka. Niestety na zębach jamnika lubi odkładać się kamień, dlatego wato je kontrolować. W krwi jamnika płynie również krew teriera, dlatego jest to rasa raczej odporna na warunki klimatyczne. 
 

Jamnik króliczy szorstkowłosy - żywienie

Dieta naszego pupila, jakim jest jamnik szorstkowłosy powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana. Odpowiednio dostosowana do jego wieku, aktywności i stanu zdrowia. Karma dla szczeniaków jest bogatsza w składniki odżywcze, witaminy i minerały niż karma dla psów dorosłych. Kontroluj wagę pupila, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi Oprócz posiłków z wysoką zawartością mięsa zadbaj o dużą ilość ruchu. Szczeniak potrzebuje od trzech do czterech porcji dziennie, a dorosły pies - dwóch. Najlepiej podawaj je o stałych porach. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.