Jamniki długowłose jakie znamy dziś, pojawiły się w XVI wieku w Niemczech. Ich początki datowane są na czasy starożytne, czego dowodem są wykopaliska z Ameryki Południowej, Chin oraz półwyspu Apenińskiego. Jamnik długowłosy jest krzyżówką między jamnikiem krótkowłosym a angielskimi i niemieckimi spanielami. Odmiana miniaturowa powstała zaś jako skutek selekcji najmniejszych szczeniąt, w dobie zapotrzebowania na najmniejsze pieski pokojowe przez XVI-wieczną szlachtę. Oprócz roli psa - zabawki, jamnik miniaturowy służył jako pies myśliwski, który doskonale odnajdywał się w polowaniach na lisy, borsuki i wydry. Nie bał się szukać ofiar w gęstych zaroślach, długich norach ani nawet w wodzie.
Jamniki długowłose był bardzo modne w latach 60-tych ubiegłego wieku. Potem ich popularność spadła na rzecz odmiany szorstkowłosej, by w nowym millenium powrócić do serc pasjonatów jamników.
- Długość życia: 9 - 12 lat
- Obwód klatki piersiowej: 30 - 35 cm
Jeśli masz w sobie dużo cierpliwości, lubisz wesołe psy, które lubią szalone zabawy i niekoniecznie dużą aktywność, ten pies jest dla Ciebie. Jamniki miniaturowe długowłose mają łagodniejszy temperament niż ich krótkowłosi kuzyni. Wynika to z faktu, że są potomkami wyważonego spaniela i setera irlandzkiego. Jamniki miniaturowe długowłose są zatem łatwiejsze w szkoleniu. Nie oznacza to, że nie potrafią być krnąbrne. Jest odważnym stróżem, ale bywa nieco szczekliwy, więc szkolenie powinno to uwzględnić. Szkolenie bardzo ułatwia pewien fakt: jamnik jest w stanie zrobić wszystko za ulubiony przysmak.
Ma również inne słabości: bardzo przywiązuje się do swojego pana i naprawdę bywa zaborczy, gdy na horyzoncie pojawi się konkurencja. Należy więc pokazać psu, że inni ludzie i zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla jego przyjaźni z opiekunem. Jamnik miniaturowy długowłosy jest miłym, łagodnym i dynamicznym psem. Uwielbia, gdy dużo się dzieje i może poznawać nowe miejsce. Świetnie spisuje się w roli towarzysza zabaw dzieci, o ile najmłodsi będą go odpowiednio traktować. Pies ten lubi przebywać pod jednym dachem z innymi psami lub kotami. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, gdyż w domu najchętniej bawi się lub wyleguje na kanapie.
Jamnik miniaturowy długowłosy
Szata jamnika miniaturowego długowłosego jest jedwabista, miękka, równa i prosta. Może być lekko falująca. Łapy i ogon psa są obficie owłosione. Jamnik miniaturowy długowłosy powinien być regularnie szczotkowany, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów. Sierść pomiędzy opuszkami palców skracaj systematycznie za pomocą nożyczek.
Z uwagi na sylwetkę, jamnik miniaturowy szybko marznie, więc zimą powinien zawsze wychodzić na zewnątrz w kubraczku i nie na długo. Zawsze myj i osuszaj łapy psa po spacerze, jeśli jest zimno i mokro.
Jamnik miniaturowy długowłosy - pielęgnacja. Zdjęcia hodowla ze Sfory Cętkowanej FCI
Rozróżniamy dwa rodzaje umaszczenie: jednobarwne i dwubarwne.
Jednobarwne umaszczenie:
- rude
- rudopłowe
- płowe bez czarnych włosów
Dwubarwne umaszczenie:
- czarne
- brązowe z rdzawobrązowymi lub żółtymi odznakami
- plamiste
- pręgowane
Włos jest prosty, błyszczący z podszerstkiem. Sierść jest przylegająca. Na szyi i podbrzuszu włos przedłużony, na uszach zwisający, na kończynach tworzy jednakowej długości pióro, najdłuższy jest na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew.
Jamnik miniaturowy długowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowla ze Sfory Cętkowanej FCI
Jamniki miniaturowe długowłose najczęściej borykają się z problemami związanymi z dyskiem, co stanowi efekt ich anatomii. Pies powinien unikać forsownych skoków, np. z górek czy przez przeszkody. Z uwagi na niski wzrost i długie uszy, są one zagrożone stanami zapalnymi. Możesz zniwelować to ryzyko regularnym oczyszczaniem za pomocą specjalnego preparatu do uszu.
Jamniki mają bardzo duży apetyt, a przez to tendencje do tycia. Są to także bardzo wybredne psy. Nie należy ich przekarmiać, ponieważ osobniki otyłe są bardziej narażone na choroby serca czy kręgosłupa. Jamniki wymagają odpowiedniej diety i dużej porcji codziennego ruchu. Możesz podawać karmę dla ras średnich lub opracowana specjalnie dla jamników. W jadłospisie jamnika nie powinno zabraknąć witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dobrego rodzaju białka zwierzęcego.
Jamnik miniaturowy długowłosy hodowle. Zdjęcie hodowli ze Sfory Cętkowanej FCI