Look4dog.com

Cimarron Uruguayo

Cimarron Uruguayo, będący narodowym symbolem Urugwaju oraz maskotką Narodowej Armii, pochodzi od psów przywiezionych na tereny Ameryki Południowej przez pierwszych kolonizatorów z Europy. Ponieważ większość psów uciekła z domostw lub została wypuszczona samopas, bardzo szybko dostosowały się do życia w klimacie i środowisku urugwajskim, głównie górskich rejonach Cerro Largo. Jednak wskutek życia na wolności populacja Cimarron Uruguayo zaczęła szybko przyrastać. Psy musiały radzić sobie same zdobywając pożywienie, stąd zaczęły atakować zwierzęta hodowlane zamieszkujące farmy.

W XVIII było to już tak powszechne, że nakazano zabijać każdego napotkanego Cimarron Uruguayo, a tamtejszy rząd wypłacał za to obywatelom nagrody. W XIX wieku miejscowi rolnicy zaczęli oswajać Cimarron Uruguayo i przystosowywać je do roli psów stróżujących, pilnujących zwierzęta gospodarskie przed drapieżnikami.

FCI ustaliło wzorzec rasy dopiero w 2006 roku, a w 2017 ostatecznie go zaakceptowało.

  • Długość życia 10 - 11 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 58 - 61 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 55 - 58 cm
  • Waga psa 38 - 45 kg
  • Waga suki 33 - 40 kg
     

Cimarron Uruguayo - charakter

Cimarron uruguayo jest psem średniej wielkości typowym molosem o mocnej, zwartej budowy i mocnym kośćcu. Bardzo dobrze umięśniony. To zrównoważony, inteligentny i odważny pies.

Cimarron Uruguayo to pies towarzyski, lubiący dzieci oraz przebywanie ze swoją rodziną. Szybko przywiązuje się do swojego człowieka. To pies nieco niezależny, uparty, o silnym charakterze. Socjalizację należy rozpocząć wcześnie i zachować konsekwencję. Tylko w ten sposób wychowasz posłusznego, zrównoważonego psa, który nie będzie ani dominujący wobec ludzi, ani agresywny wobec innych psów i zwierząt. Ze względu na duży instynkt terytorialny, Cimarron Uruguayo doskonale sprawdzi się w roli psa stróżującego, który niezwłocznie powiadomi o nadejściu obcych.

Najlepiej, by pies mieszkał w dużym domu z ogrodem na wsi lub przedmieściu, gdyż nie jest dobrze przystosowany do życia w mieście.
Jest to pies bardzo energiczny i aktywny, dlatego wszelkie zabawy na świeżym powietrzu w towarzystwie starszych dzieci, dorosłych lub we własnym towarzystwie będą dla niego źródłem szczęścia.

Cimarron Uruguayo
 

Cimarron Uruguayo - pielęgnacja

W okresie linienia przeczesuj sierść psa za pomocą gumowej szczotki. Regularnie podcinaj pazury i sprawdzaj stan uzębienia.
 

Cimarron Uruguayo - umaszczenie

Maść Cimarron Uruguayo:

  • pręgowana
  • płowa w róznych odcieniach

U psów płowych mogą występować czarne naloty. białe znaczenia są dopuszczalne na szczęce, dolnej stronie szyi, klatce piersiowej oraz na brzuchu. Sierść jest krótka, gładka mocno przyjegająca. Psy z długim włosem są dyskwalifikowane.

Cimarron Uruguayo - choroby

Możliwe występowanie dysplazji stawowych oraz wzdęć i rozszerzenia się i skrętu żołądka. Należy temu zapobiegać za pomocą lekkostrawnej diety.

Cimarron Uruguayo - żywienie

Cimarron Uruguayo nie są psami wybrednymi, a ich apetyt jest doskonały. Karma dla psa powinna być zbilansowana. Kwasy tłuszczowe omega obecne w rybach i dobrych olejach rybnych, zmniejszają ryzyko powstawania stanów zapalnych błon śluzowych i skóry. Szczeniak tej rasy powinien otrzymywać karmę przeznaczoną dla szczeniaków ras dużych. Psy tej rasy zaliczane są do ras  szybko rosnących. Dlatego też karma powinna zawierać mniejszą ilość białka, aby szczeniak mógł powoli i prawidłowo się rozwijać. Unikaj przekąsek pełnych bezwartościowego tłuszczu i węglowodanów. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.