Look4dog.com

Moskiewski pies stróżujący

Rasa moskiewski pies stróżujący powstała na polecenie władz rosyjskich. W latach powojennych liczba psów użytkowych niestety drastycznie spadła, ponieważ wiele psów zginęło. Kynolodzy mieli wyhodować takie psy, które będą dobrymi stróżami, łatwo będą się uczyć, będą posłuszne, silne, zwinne i łatwe w pielęgnacji. W krzyżowaniu brało udział kilka ras min: bernardyny, owczarki kaukaskie, owczarki niemieckie, charty rosyjskie, a nawet psy gończe. Niestety wyhodowanie takiej rasy było trudne, jednak hodowcy się nie poddali. Rasa była hodowana przez trzy lata, aż w końcu praca kynologów doprowadziła do powstania nowej rasy i jest nią moskiewski pies stróżujący.  

W 1985 roku rasa ta została uznana przez Rosyjską Federację Kynologiczną i opracowano dla niej wzorzec. 

 

  • Długość życia: do 12 lat
  • Wysokość w psa kłębie: 68 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 66 cm

Moskiewski pies stróżujący - charakter

Moskiewski pies stróżujący to duży, masywny pięknie zbudowany o wspaniałej dumnie noszonej głowie i wyrazistym spojrzeniu. Idealny obrońca całej swojej rodziny. Ma bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny. To psy bardzo inteligentne, dobroduszne dla swoich właścicieli z którymi uwielbiają się bawić. Ich psychika jest stabilna, ale jeżeli wyczują zagrożenie natychmiast reagują. Moskiewski pies stróżujący jest psem aktywnym, który potrzebuje sporo miejsca i przestrzeni, aby mógł biegać. Jeżeli natomiast poświęcisz mu odpowiednio dużo uwagi na spacerach, odnajdzie się także w mieszkaniu. Ich przyszli właściciele muszą być osobami stanowczymi i konsekwentnymi, które jasno wyznaczą granice swojemu psu.

Moskiewski pies stróżujący - charakterMoskiewski pies stróżujący - charakter. Zdjęcie hodowli vom wachsamen Wächter

Bardzo ważna jest ich wczesna socjalizacja już na etapie życia w hodowli. Moskiewski pies stróżujący bardzo szybko poczuje władzę nad swą rodziną, jeżeli będzie nieodpowiednio prowadzony i wychowywany. Decydując się na tę rasę, należy również pamiętać, że te psy nie lubią obcych w swoim domu, mogą także wykazywać agresję w stosunku do innych psów. To jego właściciel musi być dla niego autorytetem, wówczas będzie to wspaniały pies towarzyszący. 

Moskiewski pies stróżujący - pielęgnacja

Pielęgnacja psa tej rasy jest bardzo prosta i nie należy do czasochłonnych. Wystarczy co jakiś czas go wyczesać i regularnie sprawdzać i dbać o higienę uszu.

Moskiewski pies stróżujący - pielęgnacja Moskiewski pies stróżujący - pielęgnacja . Zdjęcie hodowli vom wachsamen Wächter

Moskiewski pies stróżujący - umaszczenie

Umaszczenie moskiewskiego psa stróżującego powinno być na białym tle rude, czarno-rude lub sobolowe łaty.

Moskiewski pies stróżujący - umaszczenieMoskiewski pies stróżujący - umaszczenie. Zdjęcie hodowli vom wachsamen Wächter

 

Moskiewski pies stróżujący - choroby

Moskiewski pies stróżujący jest to rasa bardzo zdrowa i odporna na choroby. Pozbawiona chorób genetycznych. Jednak ze względu na swoją masę i wielkość może występować u nich dysplazja biodrowa lub łokciowa. 

Moskiewski pies stróżujący - żywienie

To psy, które potrzebują dobrej jakości karmy zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Karma powinna być przeznaczona dla szczeniąt ras olbrzymich. Powinna zawierać sporo mięsa, mikroelementów, witamin, a przede wszystkim nie powinno być w niej zbóż, które odpowiedzialne są za powstawanie alergii i problemów jelitowych.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli vom wachsamen Wächter

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.