Look4dog.com

Nowofundland

Pochodzenie nowofundlanda nie jest dokładnie znane. Prawdopodobnie należy do rzadkiej grupy psów z północnej Ameryki. Kynolodzy przypuszczają, że nowofundland ma domieszkę krwi labradora, pociągowego psa skandynawskiego, leonbergera, bernardyna, górskiego psa pirenejskiego, kuwasza, mastiffa tybetańskiego oraz portugalskiego psa wodnego. Początkowo były to duże psy o maści czarno-białej, a następnie hodowle zdominowały mniejsze czarne osobniki z południowej wyspy St. Johns.

Rasa ta powstała na terenach Nowej Fundlandii z psów miejscowych i przywiezionych przez Wikingów po roku 1100. Były to duże czarne psy wykorzystywane do polowań na niedżwiedzie. Do ostatecznego wyglądu nowofunlandów przyczyniły się także różne psy przywożone przez rybaków na wyspę. Psy z Nowej Fundladnii wykorzystywano do transportowania dużych i ciężkich ładunków, oraz pełniły rolę ratowników.

Nowofundlandy pomagały rybakom przy ich pracach: ciągnęły sieci, ochraniały statki i ładunki na nich, a także ratowały rozbitków. Były bardzo lubiane i sympatyczne. Legenda głosi, że płynący na zesłanie Napoleon wypadł za burtę i uratował go właśnie nowofundland o imieniu Boatswain. Łaciata odmiana nowofundlanda została uwieczniona na obrazach sir Edwarda Landseera (1802-1873). Zachwycał się nią także lord Byron.

Ten niedźwiedziowaty pies zastąpił landseera popularnego wówczas w kręgach bogatych Brytyjczyków. Silny instynkt chwytania wszystkiego, co jest w wodzie, wodoodporna, natłuszczona szata czynią z nowofundlanda wspaniałego pływaka. Pasja do wody i wrodzone upodobanie do aportowania sprawiają, że nowofundland, również dziś, to idealny pies do ratownictwa wodnego. 

 • Długość życia 8 - 10 lat
 • Wysokość psa w kłębie wynosi: 71 cm
 • Wysokość suki w kłębie: 66 cm
 • Waga psa  około 68 kg
 • Waga suki około 54 kg

Dla kogo?

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Duże psy
  Duże psy

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Nowofundland - charakter

Nowofundland jest psem masywnej budowy, o mocnym, dobrze umięśnionym tułowiu i harmonijnych ruchach. Jest to pies pełen godności, pogodny i znany ze swej niezmąconej łagodności. Nowofundland to pies bardzo spokojny, nie jest hałaśliwy, ani agresywny. To rasa zrównoważona i inteligentna. Jest uczuciowy, pojętny i prostolinijny. Ma życzliwe nastawienie do świata. 

Nowofundland potrzebuje miejsca, kocha przebywanie na świeżym powietrzu oraz bliski kontakt ze swoją rodziną. Jego niski stopień podporządkowania oraz duża masa ciała nie sprzyjają mocnej aktywności fizycznej w towarzystwie człowieka. Zadowoli się spacerami. Uwielbia za to surowy klimat i częste kąpiele w wodzie. Pies ten odnajdzie się zarówno w mieście jak i na wsi, byle by był przy swoim opiekunie. Pies ten nie może być pozostawiony sam sobie, będzie czuł się wtedy nieszcześliwy i niekochany. 

Łatwo uczy się reguł wzajemnego obcowania. Kocha dzieci i jest ich zgodnym towarzyszem. Należy mu poświęcać dużo uwagi, gdyż tylko wtedy czuje się akceptowany i szczęśliwy. Wrażliwy na głos, lubi pochwały. Każdy pies, inne zwierze i gość o przyjaznych zamiarach zostanie miło przywitany. Nie jest zbyt czujny, ale potrafi obronić swoją rodzinę. Pełen temperamentu i młody pies musi jednak być konsekwentnie prowadzony. W przeciwnym razie zechce postawić na swoim, co niekoniecznie przebiegnie w sposób pokojowy. Dopóki pies nie urośnie całkowicie należy unikać długich wycieczek.

Nowofundland - charakterNowofundland

Nowofundland - pielęgnacja

Długa sierść nowofundlanda jest odporna na przemoczenie i wilgoć. Wymaga stałej pielęgnacji, szczególnie w okresie linienia. 
Systematycznie szczotkuj psa i rozczesuj szczególnie okolice zadu i inne miejsca, w których tworzą się sfilcowania. Włosy nadmiernie rosnące między opuszkami palców przycinaj. Jeśli twój pies zażywa regularnych kąpieli, np. w jeziorze, po każdej z nich obejrzyj dokładnie jego uszy i w razie potrzeby wyczyść je.

Długie futro doskonale chroni go przed mrozem, dlatego może długo przebywać na podwórku. Rasa ta nie nadaje się do przebywanie na podwórku non stop. Tak jak każdy pies, potrzebuje przy sobie człowieka i swoja rodzinę. Psy tej rasy bardzo źle znoszą upały. W okresie letnim należy zapewnić mu zacienione i chłodne miejsce. 

Nowofundland - umaszczenie

Maść nowofundlanda może być:

 • czarna
 • brązowa
 • biało-czarna

Sierść nowofundlanda jest nieprzemakalna z podszerstkiem. Włos okrywowy jest średniej długości, prosty i nie może byc lokowaty. podszerstek jest miękki i gęsty, zwłaszcza zimą. Na głowie, kufie i uszach sierść jest krótka i delikatna. Trymowanie czy strzyżenie nie jest zalecane.

Nowofundland - choroby

Najpopularniejsze schorzenia u nowofundlandów to dysplazja stawów biodrowych i łokciowym oraz cystinuria, czyli powstawanie kamieni w pęcherzu moczowym. Innym problemem jest genetyczne zwężenie aorty (SAS), które może spowodować nagłą śmierć w młodym wieku. Zbadaj psa w kierunku chorób kardiologicznych. 

Nowofundland - żywienie

Posiłki nowofundlanda muszą być lekkostrawne, ale niezbyt obfite, aby nie obciążały żołądka. Zadbaj jednak o to, by pożywienie było wartościowe i bogate w składniki odżywcze. Niektóre osobniki mają tendencję do tycia. Posiłki podawaj o regularnych porach i nie przekarmiaj psa. Zadbaj, by karma była wysokiej jakości, z dużą zawartością mięsa. Doskonałą alternatywą suchej karmy jest zastosowanie diety Barf. Dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.