Look4dog.com

Rottweiler

W położonym w Szwabii mieście Rottweil jeszcze w czasach rzymskich spotykali się przybywający ze swoimi stadami handlarze bydła. Z nieustraszonych i mocnych psów zaganiających, które pojawiały się na targach razem ze stadami miejscowi rzeźnicy wyhodowali rottweilery. Pomagały im przy rzeźnym bydle i nie bały się nawet największych buhajów. Miały za zadanie również ciągnięcie wózków z towarem.  Uważane były za psy ostre i skłonne do krwawych bijatyk.

Jego właściciele używali rottweilera do obrony własnej. Chcąc uniknąć kradzieży, przywiązywali sakiewki z pieniędzmi do szyi rottweilerów.„Rzeźnicki pies z Rottweil” zalicza się do najstarszych ras psów. Do Niemiec przybył prawdopodobnie z rzymskimi legionami. Jest blisko spokrewniony ze szwajcarskim psem pasterskim. Łączy w sobie cechy psów pasterskich i bojowych.  W trakcie I wojny światowej rottweilery służyły w armii niemieckiej. Obecnie robią karierę w policji.

 • Długość życia: 8 - 10 lat
 • Wysokość psa w kłębie wynosi: 61–68 cm
 • Wysokość suki w kłębie wynosi: 56–63 cm
 • Waga psa ok 50 kg
 • Waga suki ok 42 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Duże psy
  Duże psy

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Rottweiler to pies średniej lub dużej wielkości. To pies o wyważonych proporcjach. Jest zwart, mocno zbudowany. to uosobienie siły, sprawności i wytrzymałości. Rottweilery to dobrotliwe i z zasady łagodne i kochające dzieci psy. Jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Posłuszny, łatwy do ułożenia i zawsze chętny do pracy. Wyglada naturalnie i cechuje go pewność siebie z wyrównanym temperamentem oraz odwagą. Psy tej rasy żywo reagują na to, co się wkoło nich dzieje. 

Silny, temperamentny rottweiler z lekko sprężystym chodem, to połączenie siły i wytrzymałości ze zwrotnością. Ma mocne nerwy, jest bardzo suwerenny, a jego nieufność wobec obcych jest bardzo silnie uwidoczniona. W kręgu swoich przyjaciół rottweiler jest przywiązanych pieszczochem. Rottweiler to wytrzymały pies, który jest karny, zawadiacki i zaczepny. Ma wrodzony zmysł obronny oraz wszystkie cechy psa użytkowego i służbowego. Zaakceptuje koty i inne psy, o ile nie miał z nimi złych doświadczeń. 

Chęć do pracy i rezolutność sprawiają, że rottweiler jest lubianym psem sportowym nadającym się do różnych zadań. Z natury są psami obronnymi, które doskonale stróżują i nie szczekają bez potrzeby. Nie powinien należeć do ludzi słabych i agresywnych. Rottweilery potrzebują konsekwentnego, pełnego wyczucia wychowania, które nie dopuszcza wątpliwości, że człowiek jest autorytetem i przewodnikiem. Szczenięta muszą uczyć się podporządkowania wcześniej. Jeśli dorosły już pies wspólnie z człowiekiem odgrywa dominującą rolę, trudno będzie mu ją odebrać. Są wrażliwe na głos, dlatego pochwały muszą być wypowiedziane zawsze gdy na nie zasłużą. Psy są nieco trudniejsze do opanowania niż suki. Większość rottweilerów ma tendencję do bycia psem jednej osoby. Bywają zazdrosne, jeśli nie poświęca się im uwagi. 

Rottweiler

Pielęgnacja

Rottweiler jest względnie łatwy w utrzymaniu. W celu usunięcia luźnych i martwych włosów w okresie linienia najlepiej stosować gumową rękawicę. Nadaje się do czesania lepiej niż zwykła szczotka. Istnieją specjalnie płyny nabłyszczające do sierści, które mozna stosować jeżeli pies bierze udział w wystawie. Pazury psa muszą być przycięte, jeżeli nie ściera sobie w trakcie spacerów. Należy także dbać o higienę uszu, oczy oraz nie zapominać o kamieniu nazębnym. Jeżeli taki się pojawi, należy go usunąć w gabinecie weterynaryjnym lub użyć naturalnych produktów np. glinka kaolinowa.

rottweiler z hodowli Ankaras FCI zdjęcieZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Angaros FCI

EINOR Valarti vel LugerZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Valarti FCI

Umaszczenie

Umaszczenie czarne z wyraźnym odgraniczonym podpaleniem o soczystym czerwonobrązowym kolorze na policzkach, kufie, piersi, łapach. Szata psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy ma średnią długość jest twardy, gęsty bardzo mocno przyjegający do ciała. Podszerstek natomiast nie powinien przebijać sie spod wlosa okrywowego.

COBRA Valarti rottweilerZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Valarti FCI

Choroby

Rottweiler to rasa odporna na każde warunki pogodowe, choć nieco gorzej znosi upały. Ma również predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W okresie dorastania, szczególnie u samców, może się przytrafić młodzieńcze zapalenie kości. Niektóre rottweielery mają schorzenia uszu lub powiek. Te drugie czasem wymagają korekty chirurga. Szczenięta mają większą niż inne rasy wrażliwość na parwowirozę (wirusowe zapalenie jelit), dlatego ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień.

Żywienie

Rottweilery to pięknie zbudowane, aktywne psy, dlatego powinny dostawać pokarm, który zaspokoi ich potrzeby żywieniowe. Wybierając suchą karmę, kieruj się tym, aby nie było w niej zbóż, dużej ilości węglowodanów, czy też chemicznych konserwantów. Dobra karma to taka, która w swym składzie na pierwszych miejscach ma mięso świeże lub mięso suszone. Są one dobrze zbilansowane, dzięki czemu dostarczają to, co psu jest potrzebne.  

Alternatywą suchej karmy jest dieta Barf. Coraz bardziej popularna wśród hodowców i właścicieli czworonogów. Barf to nic innego jak produkty w postaci surowej, które lądują do psiej miski. Im więcej rodzajów mięsa i podrobów, a także mięsnych kości, tym lepiej. W przypadku zastosowania tej diety, jeżeli nie mamy dostępu do różnych mięs, należy psa suplementowć. Zanim jednak zaczniemy podawać suplementy, warto psu zrobić badania, aby dowiedzieć się jakie parametry nie są na miejscu i dopiero wtedy wdrożyć odpowiednią suplementację. 

 

Angaros zdjęcie RottweileraZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Angaros FCI

Hodowle

Ludrotte fci
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Ludrotte fci
Warszawa, Polska
Grosses Herz
Grosses Herz
Харьков , Ukraina
ANGAROS
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
ANGAROS
Warszawa, Polska
Valarti
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Valarti
Smyków , Polska
FlowerArk-Rotty
FlowerArk-Rotty
Velké Svatoňovice, Czechy
De Ashenvale
De Ashenvale
Воронеж, Rosja
Medvesvölgyi Black-Rott kennel
Medvesvölgyi Black-Rott ...
Salgótarján, Węgry
Von Der Sonne Schwarz
Von Der Sonne Schwarz
Poggio nativo, Włochy
Z Nowej Aleksandrii
Z Nowej Aleksandrii
Puławy, Polska
BLACK ROTT BALKANS
BLACK ROTT BALKANS
TIRANA , Albania
Od Wodnika i Wagi FCI
Od Wodnika i Wagi F...
Wysiołek Luborzycki 162, Polska
VOM HAUSE PRIDEBERG
VOM HAUSE PRIDEBERG
Kaliningrad, Rosja
Yanniksgarten
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Yanniksgarten
Белгородская обл., Старый Оскол, Rosja
Rotty
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Rotty
Ставрополь , Rosja
Kabri Team FCI
Kabri Team FCI
Błażejewo, Polska
Team Wolfgang
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Team Wolfgang
Нижний Новгород , Rosja
Di casa Glaunic
Miot planowany - Zarezerwuj!
Di casa Glaunic
Camino al Tagliamento , Włochy
FROM ROTE VILLA
FROM ROTE VILLA
Старобельск, Ukraina
Ржевгард
Ржевгард
Ржев, Rosja
Agarotte
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Agarotte
Skierniewice, Polska
OZHINA
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
OZHINA
Нововолинськ, Ukraina
Temple of guards
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Temple of guards
Gdynia/koleczkowo, Polska
IZ SEREBRJANOGO DOMA
IZ SEREBRJANOGO DOMA
Донецк, Ukraina
Rus Chero n
Dostępne szczenięta - Zarezerwuj!
Rus Chero n
Челябинская область, Челябинск М..., Rosja
Kelenvorn
Kelenvorn
Volgograd, Rosja
Flai Flau
Flai Flau
Волгоград, Rosja
ИЗ СЛАВНОГО РЖЕВА
ИЗ СЛАВНОГО РЖЕВА
Ржев , Rosja
Salamanka
Salamanka
Pabianice, Polska

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.