Maremmano-Abruzzese

Owczarek Maremma to rasa stara, która czuwała nad owcami we Włoskich regionach: Maremmie i Abruzji, jak sama nazwa wskazuje. Na początku były to dwa rodzaje psów, które ludzie nazwali tak jak wymienione wyżej krainy. Jednak w perspektywie lat skrzyżowano te dwa osobniki. Amerykańscy hodowcy cenią szczególnie owczarka ze względu na idealne predyspozycje do stróżowania. Może niewiele na to wskazuje, ale jest popularny wśród ludzi na całym świecie.

Pies Maremmano-Abruzzese jest mocnej postury, tak jak większość psów pasterskich, wysoki na 65 - 73 cm, waga 35 - 45 kg. Za to suka jest o wiele lżejsza, albowiem jej masa wynosi 30 - 40 kg. Mierzy 60 - 68 cm. Standardowa długość życia owczarka to 12 lat.

Dla kogo

  • Psy dla aktywnych
    Psy dla aktywnych

     

Charakter

Owczarek Maremma to bardzo inteligentne zwierzę i dosyć posłuszne. Jego tresura nie jest więc trudna, ale właściciel musi być konsekwentny i wymagający. Zwierzę nie lubi surowości, karcenia, ostrych nakazów. Więcej można osiągnąć cierpliwością i łagodnością, lecz trzeba wiedzieć, gdzie postawić granice. Należy pamiętać o tym, w jakim celu pies został wyhodowany i że cechuje go ogromna siła. Wymaga więc mocnej ręki przy spacerach. Nie jest jednak agresywny ani nerwowy. Nic nie jest w stanie go  wyprowadzić z równowagi. Niesamowicie dobrze dogaduje się z innymi psami, o ile nie napsują mu krwi, wtedy pokaże, kto tu rządzi. Toleruje także inne zwierzaki w domu, nie wykazuje zazdrości ani niechęci w stosunku do nich.

Osoby pracujące, będące na częstych wyjazdach nie będą musiały się martwić, że ich pupil umiera z tęsknoty podczas nieobecności pana, gdyż owczarek ten nie wymaga stałego towarzystwa człowieka. Wystarczy mu podwórko do wybiegania się. Maremmano-Abruzzese to rasa psów pracujących, będących w ciągłym ruchu. Zwierzę potrzebuje intensywnej aktywności, gdyż brak zajęcia będzie wpływał na nie niekorzystnie. Pies mocno przywiązuje się do człowieka, spełnia się niesamowicie dobrze jako wierny przyjaciel i towarzysz życia. Nie okazuje mimo tego intensywnych uczuć i nie narzuca się swojemu panu. 

Jeśli szukamy psa, który obroni nasz dom przed intruzem, owczarek Maremma to idealny wybór. Czujny, opanowany,waleczny, nie da sobie zaleźć za skórę. Przekupienie czy próba udobruchania go nie pomogą, gdy ma się złe zamiary wobec niego lub jego właściciela.

Owczarek Maremmano-Abruzzese

Pielęgnacja

  • Sierść

Zwykle szata tego owczarka ma barwę białą, jednak zdarzają się przypadki różnych odcieni kości słoniowej, a nawet żółtawe. Czesanie psa przynajmniej raz w tygodniu to podstawa. W okresie linienia, które występuje dwa razy w roku zaleca się ciepłe kąpiele oraz codzienne szczotkowanie. 

  • Uszy

Wiszące, trójkątne uszy Mammerano-Abruzzese wymagają regularnych kontroli, ponieważ są zagrożone zakażeniem. Trzeba je czyścić specjalnymi płynami przeznaczonymi do pielęgnacji uszu. 

  • Oczy

Malutkie, nieproporcjonalne w stosunku do reszty ciała oczka owczarka są podatne na schorzenia oczu, dlatego warto jest je przebadać i mieć na oku ich stan. Oczywiście niezbędne jest częste przemywanie ich.

  • Pazury

Zwykle pies ten biega po podwórku, nie ma częstej styczności z twardym podłożem, które skracało by jego pazury, więc musimy to robić sami, by nie uprzykrzyć mu życia i zapewnić swobodę chodzenia.

Umaszczenie

Jednolite białe. Odcienie kości słoniowej, blado pomarańczowe lub cytrynowe są dopuszczalne, jednak w ograniczonym stopniu.

Choroby

Jak już zostało wspomniane, nie powinniśmy się zdziwić, jeżeli u Maremmano-Abruzzese wystąpi jakaś choroba oczu lub ich zapalenie. Jest to dość powszechne u tej rasy. Wtedy należy skonsultować się jak najszybciej z weterynarzem. Dysplazja stawów to także typowe schorzenie dla tych owczarków, tak jak u reszty masywnych psów.

Żywienie

Dieta owczarka musi być optymalna i dobrana dla jego wieku i do jego aktywności. Wiadomo, większe psy jedzą więcej. Jednak należy uważać, żeby pupila nie przekarmić, dlatego warto sobie darować większe przekąski pomiędzy posiłkami. Warto zwracać uwagę na składniki odżywcze zawarte w jedzeniu i dostarczać mu sporo witamin dla prawidłowego rozwoju.

Żywiąc psa sucha karmą, zbytnio nie musimy się martwić o jej skład. Jednak warto zanim mu się ją poda, zapoznać się z jej składem. Omijajmy karmy tanie, supermarketowe gdyż w ich składzie jest zaledwie 4 -10% mięsa. Zazwyczaj w ich składzie dominują  produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz jest duża zawartość zbóż. Dobra sucha karma, na której nasz pupil będzie ładnie i zdrowo się rozwijał to taka, która zawiera co najmniej 30 % suszonego lub świeżego mięsa, pozbawiona jest zbóż, barwników i sztucznych konserwantów.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.