Look4dog.com

Owczarek australijski Kelpie

Łatwo się domyślić, że owczarek ten pochodzi z Australii. Co ciekawe, Kelpie jest spokrewniony z Border Collie. „Kelpie” to w kulturze celtyckiej stwór w kształcie konia, pojawiający się w szkockich słodkich wodach. Miał topić tych, którzy zdecydowali się na niego wsiąść. Na szczęście jest to tylko legenda.

Pies tej rasy, niezwykle pracowity, wykorzystywany był jako pasterski. Każda owca ulegała jego spojrzeniu. Dziś zwierzak ten zagania bydło, najczęściej spotykany jest przy tej pracy w Stanach Zjednoczonych. W Australii jednak również rasa jest bardzo popularna. Ze względu na potrzebę dużej ilości ruchu, jest powszechnie wychowywany przez ludzi dla towarzystwa do różnych sportów. Zwierzę to ma mocną, umięśnioną sylwetkę.

Występują dwa typy Kelpie: wystawowy i pracujący. Ten pierwszy jest bardziej postawny oraz nie posiada podpalań.

  • Wysokość samca wynosi: 46-51 cm
  • Wysokość suczki wynosi: 43-48 cm 
  • Ważą od 14 do 21 kg
  • Średnia długość życia: 13-15 lat
     
Advert - Hodowla

Owczarek australijski Kelpie - charakter

Owczarek australijski Kelpie to aktywny, zwinny pies pracujący wysokiej klasy. Jest zdolny do długotrwałej pracy, podczas której nie czuje zmęczenia. To dobrze umięśniony, sprawny pies, który nie może być lekki i wiotki.

Kelpie jest nadzwyczaj inteligentny, bystry i szybki w reakcjach. Jest opanowany i łatwy do ułożenia, oddany właścicielowi.  Zawsze chętny do pracy, a jego energia jest praktycznie niewyczerpana. Ma wrodzonym instynkt i umiejętności, przy pasieniu owiec. 

Kelpie to przede wszystkim pies o ogromnym podkładzie energii. Decydując się na niego, należy zdawać sobie sprawę, że półgodzinny spacerek w dzień mu nie wystarczy. Gdy nie ma czym się zająć, może niszczyć nasz dobytek, zachowywać się głośno i irytująco. Mieszkając w bloku, nie powinno się wybierać psa tej rasy na swojego pupila. Zdecydowanie się nie odnajdzie przy tak niewielkiej przestrzeni. Najlepiej będzie się czuł przy osobie uprawiającej sporty, Kelpie dobrze nadaje się do obedience (zawodach posłuszeństwa) i agility. Bardzo lubi pracować, chętnie podejmuje nowe wyzwania. Niestety, nie sprawdzi się jako odpowiedni obrońca domu, do nieznajomych ludzi pochodzi bardzo łagodnie lub w ogóle nie zwraca na nich uwagi. Jeśli jednak zauważy skrawek niebezpieczeństwa, zaczyna szczekać.  Ze względu na swoją przyjazność i łagodność jest świetnym kompanem dla rodzin z dziećmi, aczkolwiek tych starszych. Jest zbyt energiczny i mógłby nieświadomie wyrządzić krzywdę niemowlakowi. Toleruje inne zwierzęta w domu, nie wdaje się w awantury z psami.  Bardzo oddany swojemu panu, zachowuje wierność do samego końca.

W wychowaniu i tresurze psa problem może sprawiać jedynie jego samodzielność. Ogólnie jest chętny do nauki, bystry i łatwo przychodzi mu wykonywanie nowych, nieznanych czynności. Powinno się go jednak stale mieć pod kontrolą i być konsekwentnym podczas szkolenia, by nie stało się tak, że to właściciel będzie podporządkowany zwierzęciu.

Owczarek australijski Kelpie - charakterOwczarek australijski Kelpie

Owczarek australijski Kelpie - pielęgnacja

Sierść

Krótkiej, gęstej sierści owczarka z wodoodpornym włosem okrywowym nie trzeba poświęcać wiele czasu na pielęgnację. Wystarczy ją od czasu do czasu przeczesać, tylko gdy pies lnieje należy go szczotkować częściej. Kąpiele zaleca się robić w zależności od skłonności pupila do brudzenia się.

Oczy

Średnie oczy owczarka, w kształcie migdałów należy przecierać i pilnować, by nie zalegała się  w nich wydzielina ropna. Nie zaszkodzi zrobienie specjalnych badań, gdyż u psa, choć bardzo rzadko, wystąpić może postępujący zanik siatkówki.

Uszy
Kelpie nie jest narażony na typowe schorzenia swoich stojących uszu. Nie można jednak ich zaniedbać i pozwolić na wdanie się w nie zapalenia. By zapobiec wystąpieniu tego, powinno się je systematycznie myć oraz mieć stale na oku.

Pazury
Pazurki tego owczarka są mocne i krótkie, dlatego częste przycinanie ich nie jest konieczne. Mimo to, nie powinno się rezygnować w powtarzaniu od czasu do czasu tego zabiegu.

Owczarek australijski Kelpie - pielęgnacjaOwczarek australijski Kelpie - pielęgnacja. Zdjęcie z hodowli Red Radimus 

Owczarek australijski Kelpie - umaszczenie

Umaszczenie owczarka australijskiego Kelpie może być:

  • Czarne
  • Brązowe ( czekoladowe )
  • Błękitne ( szare )

Sierść jest dwuwarstwowa z podszerstkiem. Włos okrywowy ma być prosty, zwarty i ściśle przylegający. Powinien być również twardy oraz nieprzemakalny.  Sierść zbyt długa lub zbyt krótka jest wadliwa. Prawidłowa długość sierści na tułowiu to 2-3 cm.

Owczarek australijski Kelpie z hodowli Red Radimus Australian Kelpie Kennel FCIOwczarki australijskie Kelpie - umaszczenieOwczarek australijski Kelpie - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Red Radimus

Owczarek australijski Kelpie - choroby

Pies ten jest świetnie przystosowany do każdych warunków klimatycznych. Nie straszny mu śnieg czy deszcz, jeśli ma do wykonania zadanie, to wykona je w  całości, bez względu na pogodę. Mimo, że najczęściej Kelpie jest zdrową rasą, to mogą u niego wystąpić takie choroby jak dysplazja stawów, postępujący zanik siatkówki oraz abiotrofia móżdżkowa - choroba neurologiczna.

Owczarek australijski Kelpie - chorobyOwczarek australijski Kelpie - choroby. Zdjęcie hodowla Red Radimus

Owczarek australijski Kelpie - żywienie

Owczarek ten wymaga starannego karmienia. Dieta musi być dopasowana do jego aktywności i wieku oraz stanu zdrowia. Należy wybierać takie posiłki, które dostarczą mu odpowiednią ilość składników odżywczych. Można mu podawać gotową karmę lub, jeśli chcemy, jedzenie przygotowane przez nas. Ważne jest, aby dieta była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, dobrego rodzaju białko zwierzęce, witaminy i minerały. 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.