Look4dog.com

Owczarek belgijski Laekenois

Owczarki belgijskie są potomkami europejskich psów pasterskich. Prawdopodobnie są wynikiem krzyżówki mastiffa z deerhoundem, który przywędrował na tereny obecnej Belgii z Wielkiej Brytanii w XIII stuleciu. 500 lat temu trwał obława na bezpańskie psy. Jednak rasy użytkowe i ozdobne zdołały się przed nią uchować. Z uwagi na dużą siłę, zdolność współpracy z człowiekiem i dużą inteligencję był wśród nich przedstawiciel owczarka w typie Laekenois. 

Laekenois został pokazany pierwszy raz na wystawie dla psów w 1891 roku. Za twórcę rasy uznaje się hodowcę owiec Janssensa. Nazwa laekenois pochodzi od Château de Laeken, czyli rezydencji królowej Marii Henrietty. Lubiła ona podziwiać szorstkowłose psy pomagające pasterzom przy pracy. 

Idealna wysokość dla psów to 62 cm

Idealna wysokość dla suk to 58 cm

Waga psa 25 - 30 kg

Waga suki 20 - 25 kg

Owczarek belgijski Laekenois - charakter

Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Ma w sobie siłę oraz elegancję. Jest średnich wymiarów z wyraźnym umięśnieniem. Jest to pies wiejski, przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Owczarek belgijski jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią i zawsze gotowy do działania. Ponieważ ma wrodzoną zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem swojej rodziny. Jest nieustępliwym i zapalonym obrońcą swojego opiekuna. Pies ten łączy wszystkie cechy, niezbędne u owczarków. Jest stróżem, obrońcą oraz psem policyjnym. To żywy temperament. Czujny i opanowany, nie ma w nim lęku czy tez agresji.

Szkolenie Laekenois to wyzwanie. Radzi się je rozpocząć w bardzo młodym wieku, ponieważ szczeniaki są lekko nieokiełznane i drażliwe. Tylko stanowcza a jednocześnie cierpliwa osoba poradzi sobie z tym zadaniem. Po pierwszych wysiłkach, niesubordynowany szczeniak zamienia się w czujnego i uważnego ucznia, chętnego do współpracy. Nadal jednak jest odważny i niezwykle ruchliwy. Laekenois wymaga dużej dawki ruchu oraz różnorodnych form zabawy w ciągu dnia. 

Owczarek belgijski Laekenois niezwykle przywiązuje się do opiekuna i jest mu bardzo oddany. To wrażliwy pies, który kocha dzieci i inne zwierzęta. Może się zdarzyć, że niektóre samce nie będą tolerowały innych psów w swoim otoczeniu. Wytrzymały Laekenois dobrze znosi każdą pogodę i lubi służyć człowiekowi. To pies zadaniowy. Ma doskonały refleks, jest pewny siebie i nieprzekupny. Z tego tytułu sprawdza się podczas tropienia przestępców, wykrywania narkotyków oraz w ratownictwie i asyście osobom niepełnosprawnym. Idealny pies do sportów kynologicznych agility, flyball, obedience, frisbee.

Owczarek belgijski Laekenois - charakter

Owczarek belgijski Laekenois

Owczarek belgijski Laekenois - pielęgnacja

Pielęgnacja Laekenois nie jest czasochłonna. Raz na jakiś czas powinno się go przeczesać gęstą szczotką oraz grzebieniem.
Jako jedyna odmiana owczarka belgijskiego, Laekenois wymaga trymowania sierści 2 - 4 razy w roku. Częstotliwość trymowania zależy od obfitości szaty i preferencji opiekuna.
 

Owczarek belgijski Laekenois - umaszczenie

Sierść Laekenois jest twarda, płowa i zmierzwiona. Na wszystkich częściach ciała długość sierści w przybliżeniu wynosi 6 cm, krótsza jest jedynie na grzbiecie kufy, czole i na kończynach. Brwi, wąsy i broda nie powinny być na tyle obfite, aby maskować kształt głowy, niemniej są one niezbędne. Na ogonie nie powinno być pióra.
Owczarek belgijski Laekenois ma umaszczenie: 

  •  płowe z czarnym nalotem, które wyraźniejsze jest na kufie i ogonie

U szystkich odmian tolerowane małe białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

 


 

Owczarek belgijski Laekenois - choroby

Jest to rasa odporna i długowieczna, ale typowo dla owczarków dość często cierpi na dysplazje stawową. Inne możliwe schorzenia to:

  • problemy z tarczycą 
  • alergie skórne
  • choroby oczu
  • padaczka

Psy tej rasy niezbyt dobrze znoszą środki anestezjologiczne, dlatego powinny być odpowiednie dobrane, a operacje stosowane jedynie w przypadku zagrożenia życia psa.
 

Owczarek belgijski Laekenois - żywienie

Owczarek belgijski Laekenois, potrzebuje wysoceenergetycznej karmy, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Podawanie temu psu suchej karmy będzie dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zostanie ona dobrze wybrana. Przy zakupie suchej karmy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej skład. Nie powinna zawierać zbóż, chemicznych konserwantów oraz znacznej ilości węglowodanów. Natomiast powinna być bogata w dobrego rodzaju białko zwierzęce. Karmę dostosuj do wieku psa i do jego aktywności. Ma to szczególne znaczenie przy karmieniu szczeniaka, gdyż karmy przeznaczone to tego przedziału wiekowego są bogatsze w składniki odżywcze, mikro i makroelementy. 
Alternatywą suchej karmy jest Barf. To dieta najbardziej zbliżona do naturalnego pożywienia dzikich przodków naszych pupili. Barf, oparty jest na podawaniu nieprzetworzonego surowego białka zwierzęcego, czyli mięsa, podrobów, mięsnych kości, a także ryb, jaj, warzyw i owoców. Wszystkie te produkty zawierają w swym składzie niezbędne i jak bardzo potrzebne dla organizmu witaminy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i minerały. Zaletą stosowania tej diety jest to, że nie ma w niej sztucznych konserwantów, barwników oraz nie podaje się w tej diecie węglowodanów. Żywienie psa Barfem daje nam pewność, że otrzymuje on wraz z surowym pożywieniem odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, bakterii dzięki czemu pięknie i prawidłowo się rozwija.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.