Look4dog.com

Owczarek belgijski Malinois

Od zarania dziejów psy instynktownie zaganiały bydło w gromadę. Stosując selekcję co do osobników, które były najłatwiejsze w ułożeniu, hodowcy krów, owiec i drobiu stworzyli psy pasterskie. Jedni znawcy psów twierdzą, że są owczarki belgijskie są potomkami europejskich psów pasterskich z epoki brązu, inni – że wywodzą się z krzyżówek mastiffa z deerhoundami, które przywędrowały na tereny obecnej Belgii z Anglii w XIII wieku. 

Pod koniec XVI wieku w Antwerpii nakazano hyclom zabijanie bezdomnych psów. Ochroną objęto tylko rasy myśliwskie, pasterskie, ozdobne i farmerskie, oraz tzw. „rekel”, co oznaczało: „psotnik”. Prawdopodobnie to on był bezpośrednim przodkiem owczarków belgijskich.
W 1891 roku profesor Reula zebrał i rozpowszechnił wszystkie psy w typie owczarka. Uzyskał cztery rasy: Groenendael, Tervueren, Malinois i Laekenois. Mają one identyczną budowę ciała, a różnią się jedynie rodzajem sierści oraz umaszczeniem. 
W tym samym roku powstał Klub Owczarka Belgijskiego oraz zorganizowano wystawę psów pasterskich.Owczarki belgijskie podzielono ze względu na rodzaj sierści na trzy odmiany: długowłose czarne i płowe, krótkowłose płowe i szorstkowłose płowe.

Owczarek belgijski Malinois pochodzi z okolic miasta Malines. Prawie na każdej farmie w tej okolicy można było kiedyś spotkać krótkowłose owczarki o różnych kolorach sierści, np. czarne, mahoniowe czy wilczaste. Pasterze nie przywiązywali bowiem wagi do wyglądu psów. W 1899 roku Klub Owczarka Belgijskiego uznał kolor płowy z czarną maską za jedyny dopuszczalny u odmiany Malinois. Miłośnicy rasy zaprotestowali i zaczęli organizować zawody dla tej odmiany. Obecnie rasa nie jest zbyt popularna poza Belgią.

 • Długość życia 12 - 14 lat
 • Wysokość psa w kłębie to: 62 cm
 • Wysokość suki w kłębie to: 58 cm
 • Waga psa: 25 - 30 kg
 • Waga suki: 20 - 25 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Ma w sobie siłę oraz elegancję. Jest średnich wymiarów z wyraźnym umięśnieniem. Jest to pies wiejski, przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Owczarek belgijski jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią i zawsze gotowy do działania. Ponieważ ma wrodzoną zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem swojej rodziny. Jest nieustępliwym i zapalonym obrońcą swojego opiekuna. Pies ten łączy wszystkie cechy, niezbędne u owczarków. Jest stróżem, obrońcą oraz psem policyjnym. To żywy temperament. Czujny i opanowany, nie ma w nim lęku czy tez agresji.

Owczarek belgijski Malinois jest czujny i uważny, a jego żywe spojrzenie to objaw inteligencji i spokoju, jakie drzemią w tym psie.
To bardzo bystra rasa, o szybkim czasie reakcji na bodźce i sytuacje. Owczarek belgijski Malinois bez ustanku znajduje się w ruchu i jest bardzo dynamiczny. Układanie owczarka belgijskiego należy rozpocząć w bardzo młodym wieku psa, ponieważ szczeniaki bywają lekko nerwowe. Podczas szkolenia należy wykazywać cierpliwość i łagodność, ale też stanowczość. Pies potrzebuje dużo ruchu, aby dać upust swojej wrodzonej werwie. To niezwykle istotne, aby pies mógł się wyszaleć, aby później nie wykazywał problemów behawioralnych.

Jest zwrotny, wytrzymały i samodzielny. Umie dobrze współpracować z człowiekiem. To bardzo roztropny i odważny pies, o szybkim refleksie i dużym temperamencie. Ma doskonałą pamięć wzrokową, kondycję oraz węch. Przez to owczarki Malinois wykorzystuje się również do tropienia przestępców, wykrywania narkotyków oraz w ratownictwie i pomocy osobom niepełnosprawnym.
Ze względu na dużą inteligencję i spostrzegawczość, psy te wymagają poświęcenia im dużo uwagi oraz zróżnicowanych zadań i zabaw.

Doskonale radzą sobie np. z agility. Rasa ta nie lubi być pozostawiona w samotności, dlatego dobrze jest mieć dwa psy naraz.
Owczarek belgijski Malinois niezwykle przywiązuje się do opiekuna i jest mu bardzo oddany. To wrażliwy czworonóg, który lubi dzieci i inne zwierzęta. Może się zdarzyć, że niektóre samce nie będą tolerowały innych samców w swoim otoczeniu. Silny i skoczny owczarek belgijski Malinois jest psem przyzwyczajonym do życia a plenerze, wobec czego zniesie każdą pogodę. Dzięki zdolnościom przystosowawczym jest psem wszechstronnym, podobnie jak owczarek niemiecki.

szczeniak owczarek malinoisZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Reunion Working Dog

Pielęgnacja

Pielęgnacja tego psa jest banalnie prosta i  nie musimy na nią poświęcać dużo czasu.  Wystarczy go raz w tygodniu wyczesać, a jak trafimy na deszczową pogodę wilgotna szmatka w zupełności sobie poradzi. Regularnie rób przeglądy zębów i uszu psa.

Umaszczenie

Płowy z czarną maską i czarnym nalotem.

Włos ma bardzo krótki na głowie, zewnętrznej stronie uszu i w dolnych częściach kończyn. Sierść krótka na pozostałych częściach ciała, bardziej obfita na ogonie i wokół szyi, gdzie tworzy kryzę, począwszy od nasady uszu rozciągając się na podgardle. Ponadto na zadzie z tyłu włos jest gęsty i dłuższy. Ogon jest mocno owłosiony, ale sierść nie tworzy kity.

owczarek malinois w biegu

Choroby

Jak na tego owczarka przystało, cieszy się dobrym zdrowiem. U niektórych osobników stwierdzono dysplazję biodrową.

Żywienie

Malinos, jak każdy pies tego typu potrzebuje pokarmu, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Podawanie temu psu suchej karmy będzie dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że wybierzemy dobrze zbilansowaną i bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Przy zakupie suchej karmy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej skład. Nie powinna zawierać zbóż, chemicznych barwników i konserwantów. Dobra sucha karma to taka, która zawiera więcej niż 30% mięsa. Szczeniaki tego owczarka potrafią być bardzo aktywne. Dlatego duże znaczenie ma jej wybór. Musi być ona dostosowana do wieku psa, ponieważ karmy dla szczeniaków są bogatsze w składniki odżywcze, mikro i makroelementy. 
Innym sposobem karmienia malinosa jest podawanie mu surowego mięsa z dodatkiem podrobów, jaj, ryb, mięsnych kości, warzyw i owoców. Produkty te są drogocennym źródłem:

 • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, 
 • minerałów takich jak wapń, fosfor, siarka, fluor które odgrywają istotna role w   budowie szkieletu zwłaszcza u szczeniąt i są materiałem budulcowym dla zębów, skóry
 • witaminy A, D, E, K odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie, pełnią rolę przeciwutleniaczy, mają wpływ na krzepnięcie krwi. Witaminy B i C chronią przede wszystkim układ nerwowy, mają wpływ na prawidłowy wzrost i wygląd sierści, regulują przemianę materii.

Jedna z wielu zalet tej diety jest to, że nie ma w niej sztucznych konserwantów i barwników oraz wyeliminowane są w dużej mierze węglowodany. Warto poszerzyć swoja wiedzę na temat tej diety.

owczarek belgijski malinois dorosłyZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Reunion Working Dog

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.