Look4dog.com

Owczarek belgijski Tervueren

Pierwsze psy w typie owczarka pojawiły się na obecnych terenach kilka tysięcy lat temu. Już w starożytności pasterze zauważyli, że pewne typy psów są bardziej skłonne do współpracy z człowiekiem w zakresie wypasania zwierząt. XVI wiek nie był czasem łaskawym dla psów, kiedy to masowo zabijano wałęsające się osobniki. Wyjątek stanowiły jedynie owczarki belgijskie oraz inne rasy pasterskie i psy-zabawki. 

Lata 90-te XIX wieku to dobra passa dla tej rasy. Pierszy hodowca, profesor Reula był odpowiedzialny za cztery odmiany owczarka belgijskiego: Groenendael, Malinois, Laekenois i właśnie Tervueren. 

Odmiana Tervueren pochodzi z małej miejscowości o tej samej nazwie. Pierwszym psem w typie rasy była suka Miss de Tervueren. Skrzyżowana z owczarkiem Groenendael urodziła szczenięta uznane za pierwszych przedstawicieli długowłosej płowej odmiany owczarka belgijskiego. Klub owczarka belgijskiego nie uznawał ich jednak jako osobną rasę i preferował czarne osobniki. Hodowcom Tervuerena udało się jednak kontynuować pracę i pozyskiwać kolejnych miłośników rasy. W efekcie wieloletniego łączenia psów wyłącznie w celu otrzymania określonego koloru szaty, Tervuereny zaczęły powoli tracić typowe cechy. Do hodowli dodano domieszkę krwi Groenendaeli. Przez to w miotach czarnej odmiany Groenendaeli zawsze rodzą się Tervuereny, które zazwyczaj wyrastają na psy ze słabszą maską. Owczarek belgijski Tervuerenod wieków pomagał w wypasaniu zwierząt stadnych oraz chronił je przed atakami drapieżników. Służył także jako pies stróżujący, a w czasach wojny do nosił meldunki.
Dwie wojny światowe poważnie zmniejszyły liczbę Tervuerenów. Udało się ją jednak odnowić dzięki zaangażowaniu hodowców.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie to: 62 cm
  • Wysokość suki w kłębie to: 58 cm
  • Waga psa: 25 - 30 kg
  • Waga suki: 20 -25 kg


 

Advert - Hodowla

Owczarek belgijski Tervueren - charakter


Owczarek belgijski Tervueren jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Ma w sobie siłę oraz elegancję. Jest średnich wymiarów z wyraźnym umięśnieniem. Jest to pies wiejski, przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Owczarek belgijski jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią i zawsze gotowy do działania. Ponieważ ma wrodzoną zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem swojej rodziny. Jest nieustępliwym i zapalonym obrońcą swojego opiekuna. Pies ten łączy wszystkie cechy, niezbędne u owczarków. Jest stróżem, obrońcą oraz psem policyjnym. To żywy temperament. Czujny i opanowany, nie ma w nim lęku czy tez agresji.

Owczarek belgijski Tervueren to pies wszechstronny, podobnie jak owczarek niemiecki. Jest to pies silny i krzepki, któremu niestraszna żadna pogoda. Owczarek belgijski Tervueren jest czujny i uważny, a także inteligentny i temperamentny. Uwielbia przebywanie na łonie natury i zabawy z dziećmi. Wychowywanie Tervuerena należy rozpocząć w pierwszych tygodniach życia. Idealny opiekun dla niego to osoba cierpliwa i spokojna, lecz zdecydowana. Tervueren miewa zmienne nastroje, tzn. raz jest cichy i spokojny, a innym razem chce się wyszaleć, co trzeba wziąć pod uwagę w trakcie nauki. Te niezwykle bystre i pojętne psy nadają się dla osób, które są w stanie poświęcić im dużo uwagi oraz organizować często nowe wyzwania i zabawy.

Ten pies uwielbia rywalizacje, dlatego super sprawdzi się w różnego rodzaju sportach kynologicznych. Będzie mistrzem w agility, flyball, frisbee. Natomiast, jeżeli jego właściciel uprawia biegi przełajowe owczarek belgijski zawsze będzie dotrzymywał mu kroku. Za spędzony wspólnie czas, pies odwdzięczy się dużą dawką miłości, oddania oraz chęcią współpracy. Z uwagi na doskonałą pamięć, dobrą kondycję i węch Tervuerena często widuje się jako asystenta policji lub osoby niewidomej. Owczarek Tervueren bardzo przywiązuje się do rodziny, jest wierny i posłuszny. To czuły pies, który lubi dzieci i inne czworonogi.

Owczarek belgijski Tervueren

Owczarek belgijski Tervueren - pielęgnacja

Jeśli posiadasz Tervuerena, zaopatrz się w szczotkę i grzebień o gęstych zębach oraz cierpliwość, ponieważ psa najlepiej czesać codziennie. Regularnie skracaj pazury, jeżeli nie ściera ich podczas spacerów oraz kontroluj stan uzębienia i przewodów słuchowych psa, aby zniwelować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Do kąpieli stosuj środki dla psów długowłosych i jasno ubarwionych.
 

Owczarek belgijski Tervueren - umaszczenie

Umaszczenie:

  • maska z płowym czarnym nalotem lub szary z czarnym nalotem
  • płowy jest także preferowany, jednak musi on być intensywny, a nie jasny

Włos na głowie jest krótki. Frędzle są na uszach, dolnych kończynach. Na pozostałych częściach ciała włos długi i prosty. Wewnętrzna strona uszu jest chroniona stojącym włosem. Pośladki obrośnięte bardzo gęstym włosem, tworzącym portki. Na ogonie włos długi i obfity, tworzy kitę.
 

Owczarek belgijski Tervueren - choroby

Tervueren to rasa długowieczna, o dobrym stanie zdrowia. U starszych psów tej rasy mogą pojawić się dysplazje stawów biodrowych. Niekiedy występuje martwica główki kości udowej, niedoczynność tarczycy i alergie skórne, np. po ukąszeniu przez pchły, choroby oczu oraz epilepsja. Psy tej rasy niezbyt dobrze tolerują środki usypiające używane podczas zabiegów operacyjnych.
 

Owczarek belgijski Tervueren - żywienie

Owczarek belgijski Tervueren to pies lubiący spędzać czas na pracy, dlatego potrzebuje karmy, która zaspokoi jego potrzeby energetyczne. Podawanie owczarkowi tervueren suchej karmy to dobrym sposób na żywienia, pod warunkiem, że będzie miała dobry skład. Warto na chwilę zatrzymać się przy półkach sklepowych i wybrać, najodpowiedniejszą dla swojego pupila. Sucha karma nie powinna zawierać zbóż, chemicznych konserwantów oraz barwników. Powinna zawierać dobrego rodzaju białko zwierzęce. Przy karmieniu szczeniaka, wybierajmy karmy dedykowane dla młodych psów, bowiem są one bogatsze w składniki odżywcze, mikro i makroelementy. 
Alternatywą żywienia gotowymi karmami jest Barf. To najbardziej zbliżony do naturalnego sposób żywienia naszych pupili. W misce owczarka znajdziemy produkty, które nie zostały poddane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowały wszystkie swoje właściwości odżywcze. Dieta Barf to różnorodność im więcej rodzaju róznych gatunków mięs, podrobów, mięsnych miękkich kości tym lepiej. W tej diecie podajemy także ryby, warzywa i owoce. Zaletą tego typu karmienia, jest to, że my sami przygotowujemy posiłki dla swojego przyjaciela i wiemy co będzie znajdowało się w jego misce.
 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.