Look4dog.com

Owczarek kataloński

Owczarek kataloński to pies dość blisko spokrewniony z owczarkiem portugalskim. Według niektórych także z terierem tybetańskim. Krajem, który uznaje się za jego ojczyznę jest Hiszpania. Ludzie cenili go za to, że był doskonałym psem pasterskim. Służył także podczas toczącej się tam wojny domowej. Wiek tej rasy nie jest dokładnie określony. Przez FCI została zatwierdzona w 1929 roku. Jest średnio popularna, chociaż w Polsce znajduje się kilka hodowli.

Owczarek nie jest duży, jego wzrost sięga 47 - 55 cm, samice są trochę mniejsze od samców, mierzą 45 - 53 cm. Zwierzę towarzyszy człowiekowi zazwyczaj 12 - 14 lat.

Owczarek kataloński - charakter

Owczarek kataloński to pies dość łatwy w wychowaniu. W przeciwieństwie do większości psów pasterskich, nie potrzebuje zbyt dużej ilości ruchu, ale nie oznacza to, że możemy zrezygnować ze sportów czy zabaw. Świetnie odnajdzie się jako partner do biegania czy w agility. Osoby mniej aktywne także sobie z nim poradzą, na spacerach nie wyrywa się i nie okazuje nadmiaru energii. Zostawanie samemu w domu nie jest dla niego problemem, jednak musimy mu poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Lubi się przytulać, nie jest jednak nachalny. Najlepiej będzie się czuł będąc częstym gościem w domu. Podczas szkolenia jest posłuszny, ale potrafi także myśleć samodzielnie i jest dość niezależny.

Bez problemu zapamiętuje nowe komendy. Nie można traktować go zbyt ostro, łagodnością osiągniemy o wiele więcej podczas tresury. Przyzwyczajony pies doskonale nada się jako kompan dzieci. Jest delikatny, cierpliwy, nie wykazuje nadmiaru energii, więc możemy spokojnie zostawić go samego z pociechami, bez obaw, że zrobi im nieumyślnie krzywdę. Owczarek dostosuje się do życia w mieszkaniu, jednak nie są to idealne dla niego warunki. Doskonały z niego stróż - czujny, ostrożny i odważny. Posiadając takiego psa możemy mieć pewność, że nie grozi nam włamanie. Dzięki łatwości w wychowaniu owczarka, poleca się go osobom niedoświadczonym.

Owczarek kataloński - charakterOwczarek kataloński 

Owczarek kataloński - pielęgnacja

  • Sierść

Sierści katalończyka przyda się regularne czesanie co parę dni. Nie ma ona tendencji do filcowania się. W okresach linienia musimy go szczotkować codziennie, zaleca się także go wtedy kąpać.

  • Oczy

Oczy u tej rasy nie mają tendencji do chorób, jednak wymagane jest regularne dbanie o ich stan i usuwanie zalegających się w nich wydzielin.

  • Uszy

Wiszące uszy owczarka należy mieć na oku, by nie dopuścić do rozwinięcia się w nich zapalenia. 

  • Pazury

Przedstawiciele tej rasy zwykle poruszają się po miękkich nawierzchniach, także przycinanie ich pazurów jest konieczne dla utrzymania prawidłowego chodzenia.

Owczarek kataloński - umaszczenie

  • płowy, od jasnego do ciemnego
  • śniady
  • szary, który powstał zpomieszania włosów czarnych, szarych i białych

Niedopuszczalne są białe ani czarne łaty.

 

Owczarek kataloński - choroby

Katalończyk jest psem odpornym na warunki atmosferyczne i zdrowym. Dysplazja stawu biodrowego jest jedyną chorobą, która może u niego wystąpić.

Owczarek kataloński - żywienie

Z wyżywieniem owczarka nie będziemy mieli problemu, nie jest wybredny i zje wszystko co mu się wrzuci do miski. Jednak nie można brać tego dosłownie i należy podawać mu posiłki regularnie i w odpowiednich porcjach, tak, by nie nabawił się nadwagi. Posiłek musi być zbilansowany, aby dostarczył naszemu przyjacielowi wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.