Look4dog.com

Owczarek południoworosyjski Jużak

Ten krymski pies nazywany jest także jużakiem. Nie cieszy się za wielką popularnością, choć w Polsce można jest spotkać od czasu do czasu. Na pewno po części na brak zainteresowania rasą wpływają dość niepochlebne plotki. Mówi się, że przedstawiciele tej rasy są agresywne, zbyt nadgorliwie bronią swojego właściciela przed wszystkimi, są bardzo nieufne wobec obcych. Jednak należy wiedzieć, że to ich wrodzone cechy, które da się załagodzić praktycznie do zera odpowiednim szkoleniem. Pierwsza hodowla rasy została założona w 1828 roku. Podobnie jak kiedyś, owczarka wykorzystuje się do czuwania nad gospodarstwem oraz przy pilnowaniu zwierząt.

Pies jest sporych rozmiarów, samiec mierzy ponad 65 cm, a samica co najmniej 62 cm. Pies mniejszy niż 65 cm, a suka mniej niż 62 cm uznawane jest jako wada. 

 Ich waga zaczyna się od 40 kg. Zazwyczaj owczarek dożywa 15 lat, a jest to dość dużo.

Owczarek południoworosyjski Jużak - charakter

Jużak jest psem niezależnym. Dobrze wychowany, będzie posłuszny swemu panu, ale nigdy nie podąży za nim ślepo. Myśli samodzielnie i często robi to, co uważa za słuszne. Dlatego właśnie konieczne jest, by jego właściciel był stanowczy i konsekwentny. Bez tych cech nie wychowamy psa tak, jak byśmy chcieli. Absolutnie nie można go bić  czy zastraszać. Jest dość wrażliwy i nie znosi krzyku, więc powinniśmy się zachowywać przy nim spokojnie, Świetnie sprawdza się jako stróż. Gdy zajdzie taka potrzeba, gotowy jest stanąć w obronie swojej rodziny. Nie szczeka dużo, zwykle robi to w konieczności. W stosunku do obcych wykazuje podejrzliwość i nieufność. Warto więc zadbać o jego staranną socjalizację.

Powinniśmy kontrolować czas, kiedy bawi się z dziećmi. Nie powinien wykazywać wobec nich agresji, ale nie lubi ciągnięcia za uszy, ogon czy sierść. Dlatego rodzić zawsze powinien być w tym samym pomieszczeniu kiedy jest zabawa. Nie warto igrać z ogniem. 
Potrzebuje on dość sporej ilości ruchu i miejsca, więc nie poleca się go osobom mieszkającym w bloku. Jeśli jednak uprzemy się, by wychowywać go w mieszkaniu, musimy zaspokoić jego dużą aktywność.

Owczarek ma w sobie ogromne pokłady miłości i uwielbia towarzystwo swojego pana. Wykorzysta każdą okazję, by otrzymać trochę pieszczot. Przy zakupie jużaka, jak i każdego psa, należy mieć na uwadze, że zwierzę to nie zabawka, którą można oddać gdy się znudzi. Trzeba tę decyzję dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy będziemy w stanie zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje.

Owczarek południoworosyjski Jużak - charakterOwczarek południoworosyjski Jużak 

Owczarek południoworosyjski Jużak - pielęgnacja

  • Sierść

Szczotkowanie co najmniej dwa razy w tygodniu to podstawowa czynność, która powinniśmy wykonywać, by sierść naszego pupila była zadbana. Często zbija się ona w kłaki, więc należy temu zapobiegać właśnie czesaniem. 

  • Oczy

Oczy jużaka wymagają jedynie, by regularnie czyścić w celu usunięcia zbierających się tam wydzielin. 

  • Uszy

Uszy owczarka należy utrzymywać w czystości, by zapobiec wdaniu się w nie zapalenia. W przypadku zaniedbania ich higieny, musimy udać się do weterynarza, by skontrolował ich stan.

  • Pazury

Pazury jużaka powinno się regularnie przycinać, jednak tylko wtedy, gdy same się nie ścierają, czyli w przypadku poruszania się psa po miękkich nawierzchniach.

Owczarek południoworosyjski Jużak - umaszczenia

Szata zwykle ma kolor biały, jednak dopuszczalne jest także umaszczenie płowe, szare i białe z nalotem czy łatami.

Owczarek południoworosyjski Jużak - choroby

Dysplazja to jedyne schorzenie, które może dotknąć osobnika tej rasy. Warto więc przed zakupem upewnić się u hodowcy, czy rodzice piesek zostali przebadani w kierunku dysplazji. Poza tym owczarek jest bardzo zdrowym i odpornym zwierzęciem.

Owczarek południoworosyjski Jużak - żywienie

Owczarek południoworosyjski, kiedy będzie się rozwijał potrzebuje dobrze zbilansowanej karmy. Część przyszłych właścicieli tej rasy będzie podawała psu suchą karmę. Jest ona prosta w podaniu i zbilansowana.  Inni zaś wybiorą sposób żywienia najbardziej zbliżony do jedzenia psich przodków, czyli surowe mięso, podroby i mięsne kości. Przy diecie Barf to właściciel decyduje co znajdzie się danego dnia w psiej misce. To on kupuje mięso, komponuje i bilansuje posiłek, tak, aby psu zapewnić wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje odżywcze.

Ryby, surowe mięso, surowe podroby, a także mięsne kości dostarczają do organizmu psa aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały. Barf to różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym lepiej dla naszego pupila. W misce mogą znaleźć się także warzywa i owoce, które dostarczą do organizmu błonnik i niewielkie ilości węglowodanów. Należy pamiętać, że nie przetworzone mięso pozbawione barwników i sztucznych konserwantów, pod warunkiem, że jest kupione z legalnego i ze sprawdzonego źródła zapewnia odpowiednią ilość bakterii i enzymów co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie psiego organizmu. Dieta Barf doskonale wpływa na wygląd i kondycję psa, dlatego warto się z nią szczegółowo zapoznać.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.