Look4dog.com

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO)

Rasa ta powstała w latach 1930-1950. Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) był wykorzystywany jako pies użytkowy przystosowany do pracy w wojsku, policji,  służbach granicznych, jako pies stróżujący, tropiący, który mógł pracować w różnych warunkach klimatycznych i na trudnym terenie. Owczarek wschodnioeuropejski jest krzyżówką owczarka niemieckiego z rosyjskimi rasami psów: między innymi z owczarkiem kaukaskim i środkowoazjatyckim. Pierwszy wzorzec, który ukształtował rasę owczarka wschodnioeuropejskiego, został zatwierdzony w 1964 roku przez Radę Kynologiczną Ministerstwa Rolnictwa ZSRR. 

  • Długość życia: 10-14 lat 
  • Wysokość w kłębie psa: 66-76 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 61-72
  • Waga psa: 35-60kg
  • Waga suki: 30-50kg
Advert - Hodowla

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - charakter

VEO to pies zrównoważony, pewny siebie i bardzo inteligentny. Owczarek wschodnioeuropejski jest psem aktywnym, uważnym, który stale monitoruje sytuację i jest gotowy, aby szybko zareagować na polecenie swojego przewodnika. Nie ufa obcym i może wykazać agresję, ale w żadnym wypadku nie powinien być skłonny do agresji bez powodu. VEO to psy pracujące, które potrzebują wyzwań i szkoleń. To psy zmotywowane do pracy, jednak jego naturalna siła charakteru sprawia, że wymaga on doświadczonego przewodnika zwłaszcza jeżeli ma on być psem rodzinnym. Ponadto ważne jest, aby szczeniak pochodził z hodowli, która duży nacisk kładzie na socjalizację i prace ze swymi psami. Rasa ta może być niezwykle trudna do wyszkolenia przez osoby początkujące. Owczarki te są psami dominującymi i nie będą posłuszne osobie, którą uważają za niższą od siebie w stadzie. Oznacza to, że właściciel musi przez cały czas utrzymywać swoją pozycję. Musi być konsekwentny i zdecydowany w wychowywaniu i socjalizacji VEO. 

owczarek wschodnioeuropejski VEO z hodowli Familia Fidelis

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - charakter. Zdjęcie z hodowli Familia Fidelis 

Owczarki wschodnioeuropejskie mają tendencję do przywiązania się do jednego właściciela. Nawet jeżeli jest wychowywany w rodzinie, to inne osoby może po prostu ignorować. W rękach właściwego właściciela, VEO będzie lojalnym i wrażliwym psem, oddanym swojej całej rodzinie. Jeżeli przyszły właściciel nie zapewni mu odpowiedniej aktywności zarówno fizycznej, jak i psychicznej, pies będzie wykazywał problemy behawioralne, destrukcyjne, pojawi się nadpobudliwość i agresja. 

Owczarek wschodnioeuropejski to pies, który wytrzymuje ekstremalne warunki klimatyczne, dlatego może on mieszkać zarówno na zewnątrz jak i w domu czy mieszkaniu.

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - umaszczenie

  • sobole
  • białe
  • niebieskie
  • brązowe
  • czarne

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - umaszczenie

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - umaszczenie

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - pielęgnacja

Owczarek wschodnioeuropejski jest psem, który nie wymaga intensywnych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiele należy przeprowadzać tylko wówczas, kiedy jest ku temu potrzeba. Wystarczy regularne wyczesywanie zwłaszcza w okresie silnego linienia.

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - pielęgnacja

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Familia Fidelis

Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) - choroby

Ogólnie rasa ta jest uważana za rasę bardzo zdrową. Wśród problemów zdrowotnych, jakie zostały udokumentowane u owczarka wschodnioeuropejskiego jest dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wywinięcie powieki. 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.