Look4dog.com

Owczarek z Majorki

Uważa się, że rasa owczarek z Majorki liczy sobie około 300 lat. O jej pochodzeniu informuje nas jej nazwa. Przedstawiciele tej rasy są naprawdę rzadko spotykani, poza swoim krajem występuje ich naprawdę niewielu. Wyhodowana została w celach obronnych i stróżujących. Do dziś mieszkańcy Majorki wykorzystują swoje psy do czuwania nad posesją.

Owczarek to pies wysoki, o nieprzesadnie umięśnionej sylwetce. Odpowiednia wysokość psa to 66-73 cm, a suki- 62-68 cm. Dorosły osobnik waży zazwyczaj około 40 kg. 

Charakter

Owczarek z Majorki jest psem dużym ze średnią masą ciała. To pies silny, dobrze umięśniony oraz żywiołowy. Rasa ta jest dumna i wybiera sobie tylko jednego opiekuna z całej rodziny. To pies inteligentny, posłuszny swojemu właścicielowi. Owczarki z Majorki są wierne swojemu przewodnikowi, aż do śmierci. To psy odważne, ale też zaczepne. Ze względu na wrodzoną nieufność, powinien być starannie socjalizowany. Jego wychowaniem, przyszły właściciel powinien zająć się jak najwcześniej. Należy poświęcić mu sporo uwagi. Właściciel tej rasy musi wykazać się cierpliwością i konsekwencja podczas szkolenia, tylko wtedy zdobędziemy jego szacunek. Owczarek z Majorki potrafi także myśleć samodzielnie i nie podąża ślepo za człowiekiem. Doskonale sprawdzi się jako stróż, swojego terenu. Jest on podporządkowany jednemu właścicielowi i na nic zdadzą się próby przekupstwa czy też wymuszanie posłuszeństwa przez inne osoby. Z tego powodu nie poleca się go rodzinom, najlepiej odnajdzie się u boku osoby samotnej. Oczywiście jako pies pracujący, wymaga on stałej i intensywnej aktywności. To wspaniały towarzysz sportowców. Nadaje się jako partner do biegania, pływania czy psich sportów, takich jak agility. Z łatwością dostosuje się do każdych warunków, zarówno miejscowych jak i pogodowych. Można go trzymać w mieszkaniu, jednak pamiętając też o dostarczeniu mu odpowiedniej ilości ruchu.

Umaszczenia

  • czarne

Kolor ten może występować o różnych nasyceniach. Na klatce piersiowej dopuszczalna jest biel, w kształcie krawata znajdującego się pod szyją. 

W odmianie krótkowłosej sierść jest krótka i ściśle przylegająca do skóry. Psy te mają bardzo delikatny podszerstek. Jest on także rzadki. 

W odmianie długowłosej sierść jest długości ponad 7 cm. Wszystko zależy także od pory roku, gdyż zimą jest znacznie dłuższy, a podszerstek jest równie rozmieszczony i rzadki.
 

Pielęgnacja

  • Sierść

Pielęgnacja owczarka nie jest skomplikowana, ogranicza się jedynie do okazjonalnych kąpieli oraz szczotkowania od czasu do czasu.

  • Oczy

Podstawą w pielęgnacji oczu pupila jest regularne ich oczyszczanie ze śpiochów itp. i w zasadzie tylko to jest wymagane. 

  • Uszy

Konieczne jest systematyczne doglądanie uszu pieska oraz utrzymywanie ich w czystości tak, by nie dopuścić do wdania się zapalenia.

  • Pazury

W sytuacji, kiedy pazury naszego psa nie ścierają się same, powinniśmy wkroczyć do akcji i je przyciąć by nie powodowały trudności w chodzeniu. 

Choroby

Owczarek z Majorki to krzepki i zdrowy pies, nie odnotowano chorób typowych dla rasy.

Żywienie

Należy mu zapewnić bardzo dobrą karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż. W większości karm producenci podają % zawartość świeżego mięsa, czyli takiego, które zawiera w sobie wodę i nie zostało odwodnione np. świeże mięso jagnięce zawiera w sobie 80% wody. Kiedy zostanie ono poddane procesowi dehydratyzacji ilość finalnego półproduktu to już tylko 20%. Oznacza to, że w takiej suchej karmie będzie zaledwie parę procent mięsa.

Dla tej rasy idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W posiłkach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.