Look4dog.com

Polski owczarek podhalański

Rasa psa, którą spotyka się głównie w Beskidach i Tatrach, to jedna z pięciu polskich ras uznanych przez FCI. Jest to pies pasterski i stróżujący. Jego krewnymi są psy pasterskie: czuwacz słowacki, pirenejski pies górski, węgierski Kuvasz, owczarek maremmano. Tego typu psy – duże i białe - dotarły do nas w IV –XVw. Polski owczarek podhalański to rasa regionalna, powstała wskutek podziału geograficznego Tatr na Tatry polskie i słowackie.

Owczarek podhalański to piękny, duży, muskularny pies o głębokiej klatce piersiowej i harmonijnej budowie ciała. Ma długą, gęstą sierść, twardą w dotyku. Pies osiąga wysokość 65 - 70 cm, jego waga ok 60 kg, suka 60 - 65 cm, waga do 45 kg. Psy te żyją ok. 13 lat

 

Dla kogo?

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Duże psy
  Duże psy

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Owczarek podhalański - charakter

Polskie owczarki podhalańskie to psy mocnej, zwartej budowy. Silne i aktywne, jednak ich temperament jest spokojny. To psy inteligentne oraz czujne. 

Polski owczarek podhalański jest psem dość aktywnym, ale z natury spokojnym. Należy pamiętać, że posiada on cechy psa użytkowego, który przez wiele lat był pod tym kątem kształtowany i użytkowany. Ze względu na swoją siłę oraz ciętość, mógł skutecznie pilnować stada owiec oraz swojej posesji. Psy tej rasy są bardzo odważne, a przy tym czujne i zrównoważone. Wspaniale odnajdują się w towarzystwie dzieci, są bardzo tolerancyjne, przyjacielskie i opiekuńcze. W stosunku do swojej rodziny zawsze nastawione przyjaźnie. To dumne, mądre, a przede wszystkim wierne swojej rodzinie. Podhalany są psami niezależnymi i należy o tym pamiętać, kiedy będziemy z nimi ćwiczyć posłuszeństwo. Choć chętnie pracują ze swoim opiekunem, to nigdy nie będą psami, które posłusznie będą wykonywać każdą komendę. Warto z nim pracować od samego początku: im wcześniejsza socjalizacja, tym lepej. 

Polskie owczarki podhalańskie to psy uwielbiające długie spacery. To kochane pieszczochy i zawsze są gotowe na przytulanie, głaskanie i drapanie. Uwielbiają leżeć na środku pokoju, aby całą rodzine mieć w zasięgu swojego wzroku. To rasa ciekawa świata. Są również wścibskie. To psy obdarzone dużą inteligencją, szybko się uczą, a przy tym wyczuwają nastroje swoich opiekunów. Owczarki te kochają całym sobą. Jako psy pasterskie mają silny instynkt stadny. W stosunku od obcych osób są ostrożne. Podhalany były także wykorzystywane do pracy w służbach granicznych, w wojsku. To także pies ceniony przez ratowników górskich. 

To psy, które są pewne siebie i nie reagują na każde bodźce lub dżwięki pochodzące z zewnątrz. Potrafią jednak szybko wyczuć intruza i odpowiednio oraz zdecydowanie zareagować np głośnym szczekaniem. Sam jego wygląd wzbudza u obcych respekt. Owczarek podhalański to bardzo inteligentne zwierzę, ale nie można go zmusić do posłuszeństwa. W stosunku do innych psów jest nieufny. Uwielbia przebywać na łonie natury, chodzić na długie wędrówki, a także pływać. To rasa dla osób cierpliwych i konsekwentnych. Chętnie spędza czas ze swoimi opiekunami. Jest przyjazny dla innych zwierząt. Doskonale odnajdzie się, żyjąc w górach jak i na nizinach. Jak każdy pies woli spacery na otwartych przestrzeniach, niż spacer po ulicach zatłoczonych miast. 

Owczarek podhalański szczyci się białą szatą. Może nam się wydawać, że łatwo się brudzą-nic bardziej mylnego. Sierść tych psów nie łapie brudu, a najdująca się na niej ziemia lub błoto szybko same się obsypują i nie potrzeba do tego szczotki. Jest to rasa polska, dlatego znakomicie radzi sobie w naszym klimacie. Psy są mniej szczekliwe niż suczki. 

Polski owczarek podhalański zdjęcie

Owczarek podhalański - pielęgnacja

 • Sierść 

Owczarki podhalańskie mają długą, prostą lub delikatnie pofalowaną sierść, twardą w dotyku. Jest ona dłuższa na szyi i udach, a na głowie i przednich łapach krótsza. Zimą ma obfity podszerstek, który chroni go przed mrozem. Nie wymagają one jakiejś szczególnej pielęgnacji, ale należy je szczotkować przynajmniej raz w tygodniu i kąpać w razie konieczności. Jego umaszczenie jest jednolicie białe. Małe owczarki wyglądają jak śnieżne kuleczki

 • Uszy 

Uszy polskiego owczarka podhalańskiego są grube, trójkątne i dosyć mocno owłosione. Należy  je od czasu do czasu czyścić.

 

Owczarek podhalański na trawie mały i duży
 

Owczarek podhalański - umaszczenie

Umaszczenie owczarka podhalańskiego jest jednolito białe. Kremowy nalot jest niepożądany.

owczarek podhalański na spacerze

Owczarek podhalański - choroby

Polski owczarek podhalański nie jest podatny na choroby: należy do zdrowych psów. Najczęściej występują u nich:

 

 • dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych
 • entropium i ektropium
 • skręt żołądka (niewłaściwa dieta)

Należy więc pamiętać o prześwietleniu stawów biodrowych.
 

Owczarek podhalański - żywienie

Owczarki podhalańskie nie są wymagające i praktycznie zjedzą wszystko, co się nadaje do jedzenia. Dlatego należy bardzo uważać co jedzą, zwłaszcza szczenięta, które bardzo szybko rosną i ich dieta powinna być bogata w różnego rodzaju mikro- i makroelementy oraz powinna być zróżnicowana. Decydując się na suchą karmę, należy wybrać taką, która jest dedykowana dla szczeniąt ras dużych z mniejszą zawartością białka 27 - 32%, dzięki czemu Wasz pupil będzie proporcjonalnie się rozwijać. Karma z wysoką zawartością białka powyżej 32%, może spowodować szybki wzrost szczeniaka, co może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek. 

podhalan pies
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.