Look4dog.com

Puli - Owczarek węgierski

Puli jest owczarkiem pochodzącym z Węgier wykorzystywanym do pracy przy pasieniu owiec czy bydła. Jego przodkowie zostali sprowadzeni z Azji i na Węgrzech rasa została rozprzestrzeniona i udoskonalona. Niektórzy uważają, że psy spokrewnione z puli żyły pare tysięcy lat przed naszą erą. Notuje się jednak, że początki owczarka sięgają IX wieku. Jego szata jest bardzo podobna do komondora, przez co zdarza się, że obie rasy są ze sobą mylone. Puli nie jest rasą zbyt znaną, jednak Ci, którzy są w jego posiadaniu, niezwykle go cenią za umiejętności pasterskie oraz jego oddanie pracy. 

Jego przodkowie w rejon Karpat przywędrowali niemal na pewno z dawnymi Madziarami, koczowniczym ludem hodowców bydła i owiec.

 • Wysokość psa w kłębie 39-45 cm, najlepiej 41-43 cm
 • Wysokość suki w kłębie 36-42 cm, najlepiej 38-40 cm
 • Waga psa 13-15 kg
 • Waga suku 10-13 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Puli to pies średniej wielkości, krzepkiej, ale subtelnej budowie, o niezbyt delikatnym kośćcu, kwadratowej sylwetce oraz dobrze umięśniony.

Pierwsze o czym należy wspomnieć, jeżeli chodzi o charakter tego psa, to to, że jest bardzo emocjonalny. Uwielbia się przytulać, okazuje rodzinie uczucia na każdym kroku. Niestety wiąże się z tym także jego słabe radzenie sobie z samotnością. Nie należy go pozostawiać samego sobie, jeżeli zdecydujemy się na niego, zapewnijmy mu stały kontakt człowiekiem. Puli wymaga dużej ilości ruchu, jest zwierzęciem bardzo aktywnym, dlatego nie nada się dla osoby starszej czy uprawiającej siedzący tryb życia. Jeżeli spacery będą za krótkie, nie przygotujemy mu zabaw, będziemy go trzymać ciągle w zamknięciu, nasz pupil nabawi się nadwagi, zmarkotnieje, może stać się nawet zaborczy. Jest on idealnym kompanem dla osób, które chcą psa do sportów. Puli odnajdzie się w każdej psiej dyscyplinie. 

Tego psiaka możemy wybrać, jeżeli już mamy jakieś zwierzątko. Toleruje zarówno swój gatunek jak i inne, nie jest konfliktowy, nie szuka z nikim zwady. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, jest opanowany i cierpliwy. Cechuje się wyjątkową czujnością i odwagą, co czyni z niego doskonałego stróża. Zdarzają się szczekliwe osobniki tej rasy, dlatego warto obserwować szczeniaka i w razie czego zafundować mu specjalne szkolenie. Nikt chyba nie chce zwady z sąsiadami przez pupila. Szkolenie puli to czysta przyjemność, wykazuje on chęć współpracy, bardzo szybko wszystko zapamiętuje i potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Oczywiste jest jednak, że nie każdy pies tej rasy będzie idealnym, posłusznym pupilem. Zdarzają się wyjątki. Dlatego żadnemu psu nie należy pobłażać ani dawać wolnej ręki, trzeba trzymać go krótko, lecz nie za ostro. Po dobrym, starannym szkoleniu będziemy mieli kochanego, posłusznego towarzysza na długie lata.

Pielęgnacja

 • Sierść

Zarówno wadą jak i zaletą tej rasy jest jej sierść. Piękna, gęsta, zapleciona w sznury wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Konieczne jest regularne przyskórne rozdzielanie tych
sznurów. Mycie psa zalecane jest tylko i wyłącznie w naprawdę wymagających tego sytuacjach. Na codzień należy przemywać łapki i buzie pieska.

 • Oczy

Oczy puli nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jedyną czynnością jaką należy wykonywać by zadbać o ich stan jest usuwanie gromadzących się w nich wydzielin. Używać można do tego specjalnego preparatu, w który zaopatrzony jest każdy sklep zoologiczny.

 • Uszy

Podobnie jak oczy, narządy słuchu psa nie należą do tych wymagających. Wystarczające jest dbanie o ich prawidłowy stan.

 • Pazury

Pazurki owczarka nie odrastają szczególnie szybko, przez co nie trzeba przycinać ich często. Jednak nie oznacza to, że nie musimy robić tego wcale. Absolutnie nie, zabieg należy wykonywać od czasu do czasu, by pazury nie przeszkadzały mu w chodzeniu.

Umaszczenie

Umaszczenie:

 • czarne,
 • czarne z nalotem rdzawym lub szarym,
 • płowe (fako) z wyraźną czarną maską. Dopuszczalna niewielka biała plamka na piersi o średnicy nie większej, jak 3 cm. Białe włosy między palcami nie stanowią wady.
 • perłowobiałe, bez żółtych nalotów

Puli na falista i kędzierzawa sierść. Długość od 4 do 7 cm, tworzy mniejsze lub większe kępki. Jest gęsta, szorstka i sprężysta. Włos okrywowy twardy, ale nie drutowaty, podszerstek miękki. Nad oczami i na kufie ma włos krótki. Przygotowanie sierści sprowadza się do trymowania palcami. Dopuszczalne jest również lekkie wymodelowanie głowy i nóg za pomocą nożyczek, niemniej jednak strzyżenie całej sylwetki jest niedopuszczalne.

Choroby

Nie wyszczególniono chorób typowych dla tej rasy, uważana jest ona za niezwykle zdrową i odporną. U niektórych osobników odnotowano dysplazja stawów, dziedziczne choroby oczu.

Żywienie

Żywienie psów tej rasy jest niewymagające, łatwo wszystko trawi i nie zdarza mu się otyłość. Odpowiednie będą zarówno karmy ze specjalistycznych sklepu z suchymi karmami, pod warunkiem, że wybierzemy taką, która w swym składzie ma dużą zawartość procentową mięsa i nie zawiera zbóż.

Nie pogardzi również mięsem, które będziemy mu podawać nieprzetworzone, czyli w postaci surowej. Dieta Barf charakteryzuje się tym, że nie zawiera sztucznych dodatków, konserwantów. Jest to najbardziej zbliżony sposób karmienia psów do naturalnych posiłków ich dzikich przodków. Należy pamiętać, że surowe mięso dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników, jakie potrzebuje pies do prawidłowego rozwoju.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.