Look4dog.com

Schapendoes

Schapendoes jest rasą pasterską pochodzącą z Holandii. Jej wiek nie jest dokładnie znany. Co ciekawe, na początku nie uznawano jej jako samodzielnej. Ludzie nadawali jej różne nazwy. Schapendoes był po prostu zwykłym psem wiejskim.

W trakcie II wojny światowej psy były na skraju wyginięcia, lecz znalazły się osoby, które zdołały odratować rasę. Jest ona prawdopodobnie jedną z potomkiń teriera tybetańskiego wraz z m. in. polskim owczakiem nizinnym. Najbardziej chwalą ją ludzie ze wschodniej Europy. Tam właśnie można ją spotkać najczęściej.

Schapendoes jest średniej wielkości zwierzęciem, ale o dość mocnej posturze. 

  • Wysokość w kłębie psa wynosi 43 - 50 cm 
  • Wysokość w kłębie suki wynosi 40 - 47 cm. 
  • Ich waga nie powinna przekraczać 20 kg. 
  • Zwykle owczarki dożywają 12 lat, a w dobrych warunkach nawet 15
     
Advert - Hodowla

Schapendoes - charakter

Schapendoes to przede wszystkim pies aktywny. Nie odnajdzie się w spokojnej, mało ruchliwej rodzinie. Potrzebuje on ogromnej dawki ruchu w postaci sportów i zabaw. Również zajęcia umysłowe są świetną opcją poskromienia jego podkładów energii. Dobrze jest także zapewnić mu jakąś pracę, w której będzie mógł pokazać swoje umiejętności, a także się wybiegać. Zapewniając mu odpowiednią ilość aktywności, możemy być pewni, że satysfakcjonowany i spełniony, w domu będzie aniołkiem.

Cechuje się odwagą i czujnością, co czyni z niego wspaniałego stróża domostwa. Niestety musimy się liczyć z tym, że może bardzo dużo szczekać. Jego zaletami na pewno są: inteligencja, ciekawość świata i otwartość. Nie musimy się bać, że będzie agresywny czy nieufny w stosunku do obcych. Ucieszy się z każdych odwiedzin naszych znajomych. Szkolenie go jest dość przyjemne, jednak nie należy mu pozwalać na za dużo, gdyż może stać się nieposłuszny. Konsekwencja połączona z łagodnością to idealny przepis na wychowanie tego psiaka. Lubi spędzać czas z dziećmi, biegać po domu czy grać z nimi w piłkę. Jednak posiadając niemowlaka, nie powinniśmy zostawiać go samego z pupilem, gdyż przez swoją energiczność, może wyrządzić maluchowi krzywdę. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy rozważaniach o zakupie psa, jest to, że potrzebuje on miłości i nie znosi samotności. Trzymanie go w kojcu odpada, musi przebywać blisko właściciela, wtedy czuje się najlepiej. Schapendoes nie szuka zwady z innymi psami, jest także tolerancyjny w stosunku do mniejszych zwierząt domowych. Zdecydowanie możemy sobie pozwolić na tę rasę, posiadając kota czy królika.

Schapendoes - charakter
Schapendoes 

Schapendoes - pielęgnacja

Sierść:

Przed zakupem psa należy upewnić się, że jesteśmy gotowi na częste sprzątanie po nim. Do domu wnosi bardzo dużo brudu na sierści. Niestety nie ma ona cech samoczyszczących, dlatego pupila należy kąpać co trzeci tydzień. Do 3 roku życia zwierzęcia, należy go szczotkować każdego dnia. Po upływie tego czasu można sobie pozwolić na rzadsze wykonywanie tego zabiegu.

Dopuszczalne jest każde umaszczenie schapendoesa.
Oczy:

Poza regularnym dbaniem o czystość oczu pieska, powinno się go także zbadać pod kątem postępującego zaniku siatkówki, na który jest narażony. 

Uszy:

Uszy schapendoesa wystarczy sporadycznie oczyszczać i w razie niepokojących objawów zgłosić się do weterynarza.

Pazury:

Pazurki naszego psa nie powinny być za długie, by nie przeszkadzały mu w poruszaniu się. By uniknąć tego kłopotu powinniśmy je systematycznie przycinać, oczywiście tylko w przypadku, gdy nie ścierają się one same.
 

Schapendoes - umaszczenie

Maść dowolna, jednak najbardziej pożądana jest szara.

Schapendoes - choroby

Choroby, na które jest narażona ta rasa, to dysplazja i, tak jak wyżej wspomniano, postępujący zanik siatkówki. Doświadczony hodowca powinien wykonać badania w tym zakresie i poinformować nas o ewentualnym zagrożeniu.

Schapendoes - żywienie

Karmienie schapendoesa nie wymaga ani dużych kosztów ani wiele czasu. Można mu podawać zarówno gotową karmę,  jak i posiłki przygotowywane przez nas. Zalecane jest uzupełnianie jedzenia w składniki odżywcze oraz dobieranie go do potrzeb wiekowych pupila.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.