Ojczyzną shipperke jest Belgia. Niektórzy twierdzą, że rasa podróżowała z Holendrami i Belgami na barkach. Wiele jest jednak osób zaprzeczających temu i uznających to za legendę. Jak było dokładnie - nie wiadomo. Schipperke w języku flamandzkim oznacza małego pasterza. Pies przez lata pełnił różne role, m. in. jako tępiciel gryzoni i zwierzę wystawiane do zachwycania się zarówno rasą jak i bogato zdobionymi ozdobami. Ludzi ujmuje w nim przede wszystkim charakterystyczny wygląd - podobny do lisa, posiadający bujną sierść na szyi przypominającą kołnierz.
Piesek posiada niewielkie, lecz dobrze zbudowane ciało mierzące około 30 cm wzrostu i ważące 3 - 9 kg, przy czym najbardziej pożądane średnia od 4 - 7 kg. Towarzyszyć nam może bardzo długi czas, ponieważ jego długość życia jest dość okazała, wynosi 15 - 18 lat.
Schipperke to pies niewielki, ale bardzo solidnie zbudowany. Jego zgrabna budowa, charakter i temperament owczarka, w połączeniu z małym wzrostem, przyczyniły się do wzrostu popularności tej rasy.
Schipperke to doskonały, mały pies stróżujący, zawsze gotów zaalarmować swoja rodzine o zbliżającym sie niebezpieczeństwie. To tryskający życiem piesek, który wobec obcych staje się nieufny. Schipperke jest w ciągłym ruchu i zaabsorbowany, niezmordowany, bez przerwy zainteresowany wszystkim, co dzieje się dokoła, i gotów jest odpędzić każdego, kto zbliży się do miejsca lub przedmiotu, powierzonego jego opiece. Łagodny wobec dzieci, ciekawski, zawsze chce wiedzieć, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami lub za przesuwanym przedmiotem. Dobrze łowi myszy, szczury i krety.
Jak zdecydowana większość psów pasterskich, shipperke to pies przepełniony energią. Ciężko jest mu dogodzić pod tym względem, a musimy mu zapewnić naprawdę dużo ruchu. Najlepiej, gdy odbywać się to będzie w postaci sportów i zabaw. Oczekuje on poświęcenia sporej ilości uwagi, dlatego przed zakupem psa warto przemyśleć kilka razy, czy jesteśmy mu w stanie zapewnić odpowiednie warunki do wychowania.
Dokładna socjalizacja pupila to podstawa. Bez niej stanie się nerwowy, bardzo nieufny, a nawet agresywny. Jest świetnym przyjacielem dzieci, doskonale się z nimi dogaduje. Zabawy z nimi sprawiają mu ogromną przyjemność i przy okazji zaspokajają w pewnym stopniu potrzebę aktywności. Zdarzają się osobniki nadmiernie szczekliwe, dlatego należy od szczeniaka szkolić go pod tym kątem, a wtedy spokojnie możemy trzymać go w mieszkaniu bez obaw, że będzie przeszkadzał sąsiadom.
Z racji tego, że rasa została wyhodowana m. in. do tępienia gryzoni, to jeśli posiadamy w domu drobniejsze zwierzęta, konieczne jest przyzwyczajanie do nich pupila od maleńkości. Lubi się droczyć z członkami rodziny, bywa czasem irytujący. Wszędzie go pełno, jego ciekawość i chęć stałej uwagi potrafi człowieka zmęczyć. Jest dość niezależny, może mieć problemy z posłuszeństwem właścicielowi, stąd szkolenie powinno odbywać się konsekwentnie, lecz nie za surowo. Warto nagradzać pupila za prawidłowo wykonane czynności i posłuszeństwo. Wiadomo, jego wielkość nie pozwala mu być wspaniałym obrońcą, jednak jego czujność, heroiczność i zdolność szybkiej oceny sytuacji czynią z niego doskonałego stróża.
- Sierść
Pielęgnacja sierści pupila nie jest skomplikowana, szczotkowanie co dwa tygodnie powinno być wystarczające. Kąpiele zaleca się w zależności od potrzeby. Jedynym problemem mogą być okresy linienia, wtedy najlepiej czesać pieska codziennie.
Sierść schipperke może mieć tylko i wyłącznie kolor czarny.
- Oczy
Oczy w kształcie migdałów wymagają jedynie regularnego oczyszczania, w którym może nam pomóc specjalny preparat ze sklepu zoologicznego oraz waciki.
- Uszy
Uszy schipperke są malutkie, wysoko osadzone, należy je jedynie regularnie doglądać i jeśli zobaczymy jakieś niepokojące zmiany, koniecznie udajmy się do weterynarza.
- Pazury
Schipperke nie jest zbyt dużym psem, dlatego jego pazurki nie ścierają się szybko. Konieczne jest ich skracanie, a jeśli nie potrafimy tego robić sami, możemy poprosić lekarza weterynarii by nas nauczył lub zrobił to za nas.
Jednolite czarne. Podszerstek może być czarny, ale również ciemnoszary.
Włos okrywowy obfity, prosty, zwarty i dostatecznie twardy. W dotyku natomiast sprężysty, suchy. Gęstym podszerstek to ochrona przed niepogodą. Bardzo krótki na uszach, krótki na głowie i przedniej stronie przednich nóg i śródstopiach. Na tułowiu włos jest średniej długości oraz przylegający. Na szyi włos wyraźnie dłuższy i bardziej nastroszony. Tworzy bardzo typową grzywę na bokach i wierzchu szyi, szczególnie wyraźną u psów. Natomiast włos na ogonie jest takiej samej długości, jak na tułowiu.
Schipperke jest długowiecznym i bardzo odpornym zwierzęciem. Jedyną dolegliwością, która dotyka tę rasę jest otyłość.
Schipperke nie wybrzydza przy jedzeniu, posmakuje mu i karma i jedzenie przygotowane przez nas. W związku z tym, że schipperke narażony jest na nadwagę, jego dieta powinna być dobrze zbilansowana. Jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać mu posiłki pamiętajmy o tym, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju np. nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w tłustych rybach.
Do miski z surowym mięsem, dobrym rozwiązaniem jest podawanie odpowiedniej ilości oleju z łososia lub sproszkowany kryl. Ważne jest też, aby pies dostawał dobrej jakości białko zwierzęce ( mięso ścięgniste, włókniste ). Nie należy też zapominać o podrobach, które są bogate w witaminy, jednak ich udział procentowy w posiłku to 10%.
Pamiętajcie, że ilość pokarmu, jego kaloryczność musi być dostosowana do fazy rozwoju i aktywności fizycznej psa. Drugim sposobem karmienia jest podawanie psu dobrze zbilansowanej suchej karmy, która w swym składzie nie będzie zawierać zbóż.