Look4dog.com

Welsh corgi cardigan

Sugerując się nazwą, łatwo wywnioskować, że pies ten pochodzi z Walii. Bardzo możliwe, że rasę sprowadzili tam wikingowie w około X wieku. Jest ona mniej rozchwytywana niż welsh corgi pembroke. W przeciwieństwie do drugich corgich, Cardigan jest podobny do jamników, nie do szpiców. Kiedyś pies ten pomagał ludziom w zaganianiu bydła, dzisiaj jest wspaniałym kompanem rodzinnym. 
Corgi jest niskim psiakiem o barczystym, długim ciele. Wysokość samca i samicy w kłębie wynosi 30 cm, zaś waga 12 kg. Może się on pochwalić naprawdę długą żywotnością, gdyż wynosi ona aż 15-17 lat. 

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Welsh corgi cardigan to krępy, mocny, ruchliwy i wytrzymały pies, o wydłużonym tułowiu i ogonie przypominającym lisią kitę. Czujny, żywy i inteligentny. Opanowany, bez śladu nerwowości lub agresji. Zawsze wie co myślisz i jaki zrobisz kolejny krok. Doskonale wyczuwa nastrój swojego opiekuna, wie kiedy jest smutny, a kiedy szczęśliwy. Tylko czeka abyć do niego mówić i zwierzać się, a on grzecznie Cię wysłucha. Łatwo dogaduje się z innymi zwierzętami, potrafi je nawet zagonic w miejsce, w którym bedą czuć się bezpiecznie. 

Welsh corgi cardigan jest psem wszechstronnym, może być zarówno kompanem osoby aktywnej, chcącej uprawiać sporty z pupilem, jak i np. osoby starszej czy spokojnej rodziny. Ważne jest tylko zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, tak by nie przytył oraz mógł się wyszaleć. Piesek uwielbia dzieci, nieważne czy są małe czy starsze, chętnie będzie się z nimi bawił. Nie denerwuje go ciąganie za uszy czy przytulanie, odznacza się duża cierpliwością. Jest dość zdystansowany wobec obcych, dlatego świetnie nadaje się na stróża domu. Niestety z nieufnością wiąże się konieczność jak najwcześniejszej socjalizacji. Bez niej nasz pupil będzie zdziczały i strachliwy. Bardzo lojalny i przywiązany do rodziny, lubi okazywać uczucia. Cechuje go niesamowita wytrzymałość, świetnie radzi sobie w psich sportach takich jak agility czy obedience. Doskonale współpracuje z człowiekiem podczas szkolenia, nauka przychodzi mu niezwykle łatwo. Nie należy jednak mu za bardzo pobłażać, gdyż jego inteligencja i niezależność sprawią, że tresura przyniesie nikłe efekty. Jest psem dość szczekliwym, dlatego  warto go od maleńkości tego oduczać. Dopiero po szkoleniu pod tym kątem piesek może zamieszkać w bloku, w przeciwnym razie będzie utrapieniem nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych sąsiadów. 

Pielęgnacja

Włosie cardigana sprawia problem jedynie podczas okresu lnienia, gdyż wtedy pies traci niewiarygodne ilości sierści i trzeba go czesać każdego dnia. Jednak ogólnie pielęgnacja nie sprawia kłopotu, zaleca się jedynie porządne wyszczotkowanie pieska raz na tydzień. Jego oczy wymagają systematycznej kontroli i w razie potrzeby usuwania z nich różnych wydzielin. Sporych rozmiarów stojące uszy psa należy dokładnie myć podczas kąpieli oraz gdy zauważymy, że się zabrudziły. Unikniemy tym nieprzyjemnych zakażeń itp. 

Choroby

Główne schorzenia typowe dla tej rasy to:

 • postepujący zanik siatkówki
 • dyskopatia
 • dysplazja stawów

Żywienie

Cardiganowi należy dopasowywać karmę do jego wieku. Nie wybrzydza, posmakuje mu się zwykła karma jak i jedzenie domowe. To małe łakomczuch, nie znają umiaru w jedzeniu dlatego narażone są na otyłość. Trzeba naprawdę uważać, by go nie przekarmić, ponieważ ma skłonność do nadmiernego pochłaniania jedzenia. Na rynku jest też sporo gotowych suchych karm. Wybierając jedną z nich czytajmy skład. Ważne jest aby nie zawierały one zbóż, a na pierwszych miejscach było mięso. Należy też zwrócić uwagę aby było dokładnie napisane, że jest to mięso z indyka lub mączka mięsna z indyka, a nie indyk czy mączka kostna z indyka. Jeżeli mamy napisane w składzie, że jest indyk, wtedy nie wiemy tak naprawdę jakie elementy z tego ptaka są w tej karmie. Może to być zarówno mięso, ale także produkty uboczne pochodzące z indyka.

Umaszczenie

Sierść krótka lub średnio długa, twarda, możliwie prosta, z podszerstkiem. Jest nieprzemakalna.

 • niebieski marmurkowy 
 • pręgowany 
 • rudy 
 • śniady 
 • trikolor z pręgowanym podpalaniem
 •  trikolor z rudym podpalaniem.

Przy każdym z wymienionych umaszczeń mogą występować typowe białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, łapach, nogach i biały koniec ogona. Biel nie może jednak dominować ani na tułowiu, ani na głowie, na której w żadnym razie nie może otaczać żadnego z oczu. Nos i powieki muszą być czarne. Maść czekoladowa i maści rozjaśnione wysoce niepożądane.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.