Look4dog.com

Pinczer holenderski (Holenderski Smoushond)

Pinczer holenderski wywodzi się z pinczerów szorstkowłosych, bardzo popularnych w XIX-wiecznych Niemczech. Z uwagi jednak, że ceniono tylko szczenięta czarne, a zabijano płowe, pewien holenderski kupiec o nazwisku Abraas postanowił uratować przed śmiercią kilka jasnych psów. Tym samym zapoczątkował rasę Hollandse Smoushond. Jej przedstawiciele mocno przypominali gryfony belgijskie.

Choć nowo powstałej rasie nie dawano szans na przetrwanie, populacja zdążyła się rozwinąć. Hollandse Smoushound służył głównie do wyłapywania szczurów, szczególnie w stolicy Holandii, Amsterdamie. Po II wojnie światowej liczebność populacji uległa poważnemu zmniejszeniu, ale w latach 70-tych została odbudowana. Współczesny pinczer holenderski to rasa wyrównana pod względem fizjonomii oraz temperamentu.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie to: 37 - 42 cm
  • Wysokość suki w kłębie to : 35 - 42 cm
  • Waga 9 - 10 kg
     

Pinczer holenderski - charakter

To szorstkowłosy, dziarski i aktywny pies. Dobrze zbudowany i umięśniony, dzięki czemu mógł bez problemu towarzyszyć podczas jazdy konnej. Doskonale sprawdzał sie również przy tepieniu szczurów, które zamieszkiwały stajnie. Pinczer holenderski to oddany, wesoły oraz przyjacielski pies. Nie może być bojaźliwy, hałasliwy czy też nerwowy. Samodzielne wędrówki nie są również w jego typie. Hollandse Smoushond musi być miłym i nie sprawiającym kłopotów pieskiem.

To sprytny i bardzo pojętny pies. W stosunku do dzieci i zwierząt domowych pinczer holenderski jest łagodny i przyjazny, ale ma tendencję do polowania na gryzonie, więc takie połączenie milusińskich w domu nie będzie dobrym pomysłem. To pies oddany i wierny, bardzo posłuszny i wesoły. Hollandse Smoushond jest dobrym psem stróżującym, który zawsze ostrzeże swoja rodzinę przed obcymi, ale nie wykaże agresji. Ze względu na wrodzoną chęć do częstego szczekania, należy nad tym pracować już w młodym wieku. Bywa, że niektóre osobniki są dominujące, co również wymaga przepracowania. 

Pinczer holenderski potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu. Uwielbia szaleństwa na łonie natury, np. aportowanie. Bardzo dobrze radzi sobie w konkurencjach takich jak flyball i agility. Pinczer holenderski szybko adaptuje się do różnych warunków, więc może mieszkać zarówno w domu, jak i w bloku. Ten wrażliwy i czuły pies nie powinien jednak przebywać długo sam, ponieważ wywołuje to smutek i brak energii.

Pinczer holenderski - charakterPinczer holenderski

Pinczer holenderski - pielęgnacja

Pielęgnacja pinczera z Holandii nie wymaga wielu starań. Wystarczy wyczesać sierść psa kilka razy w tygodniu. Na pielęgnację zasługują także uszy. Ze względu na swoją budowę należy je regularnie sprawdzać i przemywać wilgotnym wacikiem. Niestety jak u większości ras, również zęby pinczera holenderskiego narażone są na osadzanie kamienia. 

Pinczer holenderski - umaszczenie

Dopuszczalnymi typami umaszczenia pinczera holenderskiego są różne odcienie żółtego, najczęściej słomkowy. Uszy, wąsy, broda i brwi psa mogą być ciemniejsze niż reszta szaty. Jakakolwiek inna maść jest niedopuszczalna.

  • Sierśc na tułowiu jest: gruba, szorstka, twarda, prosta o nieporządnym wyglądzie. Długości około 4 – 7 cm. Podszerstek jest obfity, dzięki czemu chroni psa przed niepogodą.
  • Sierść na głowie jest także twarda, jednak krótsza. Charakterystyczne są dłuższe wąsy, broda, brwi oraz sierść znajdująca się na policzkach.
  • Sierść na ogonie jest kraczasta.

 

Pinczer holenderski - choroby

Pinczer holenderski to rasa raczej zdrowa. Przy zakupie szczeniaka zapytaj o historię hodowli, czy nie występowały w niej choroby okulistyczne bądź związane z układem ruchu. Odpowiedzialni hodowcy wykluczają takie schorzenia.

Pinczer holenderski - żywienie

Pinczery holenderskie mają dobry apetyt. Odpowiednia będzie karma dla ras dużych lub średnich. Zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, szczeniak powinien otrzymywać dobrze zbilansowany pokarm, bogaty w mikro i makroelementy. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.