Pinczery miniaturowe, były hodowane na przełomie XIX i XX wieku. W niemieckich księgach rodowodowych liczba wpisów w 1925 roku przekroczyła 1300. Pochodzą z Niemiec. Inaczej nazywa się go ratlerkiem. Nie każdy wie, że to zminiaturyzowana wersja pinczera średniego. Przy krótkiej sierści jego elegancka, zwarta budowa jest dobrze widoczna. Liczy sobie kilkaset lat, natomiast zatwierdzony przez FCI został w 1870 roku. Kiedyś wykorzystywało się go do łapania gryzoni, z kolei teraz jest pieskiem do towarzystwa. Cieszy się on ogromną popularnością na całym świecie.
Podobnie jak to było w przypadku pinczera niemieckiego, z pierwotnym rozmaitym umaszczeniem, obecnie w hodowli trzymane są tylko rude oraz czarno podpalane psy.
Wysokość samca i samicy waha się od 25 do 30 cm, natomiast waga od 4 do 6 kg. Piesek żyje stosunkowo długo, bo aż 12-15 lat.
Pinczery miniaturowe to mniejsi bracia pinczera niemieckiego. Ich budowa jest zwarta i elegancka. To psy z natury bardzo żywiołowe i pełne temperamentu. Pewne siebie, a przy tym opanowane. Inteligentny, wytrzymały to cechy pinczera miniaturowego. Świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny i do towarzystwa.
Pinczer miniaturowy to piesek ruchliwy i przyjazny. Jedynie w stosunku do obcych może być trochę nieufny. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, świetnie nadaje się na stróża domu. Jest bardzo czujny i uważny, nic nie umknie jego uwadze. Niestety, wraz z instynktem wartownika wiąże się jego szczekliwość. Po aktywnym spacerze lubi wylegiwać się na kanapie ze swoim panem. Rasa ta, będzie idealna dla osób, które lubią biegać czy jeździć na rowerze. Raczej lubi i toleruje dziecie, ale te starsze, dlatego rodziny ze zbyt małymi dziećmi powinny zdecydować się na inną rasę.
Tak jak inne rasy, również i pinczer miniaturowy potrzebuje wczesnej socjalizacji, aby uniknąć nadmiernej szczekliwości, a także zachowań agresywnych w stosunku do mijanych psów i ludzi. Słabo radzi sobie w odosobnieniu i podczas długiego przebywania samemu w domu, dlatego nie nadaje się dla osób często wyjeżdżających czy pracujących stale poza własnym mieszkaniem. To pies jednego pana. Ma twardy i nieustępliwy charakter. Chętnie się uczy, jest rezolutny, inteligentny i wesoły. Odznacza się doskonałym posłuszeństwem wobec swojego właściciela, oczywiście o ile zostanie odpowiednio i starannie wyszkolony.
Pinczer miniaturowy
- Sierść
Na całe szczęście dla posiadaczy ratlerka, jego króciutka sierść jest mało wymagająca w pielęgnacji. Wystarczy wyszczotkować go raz w ciągu dwóch tygodni. Konieczne jest, by na zimę kupić mu ubranko, gdyż pinczer miniaturowy w tym czasie bardzo marznie. Kąpie się go mniej więcej co 3 miesiące lub trochę częściej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
- Oczy
Ciemne, średnie oczy ratlerka o owalnym kształcie nie są narażone na wrodzone choroby, więc nie trzeba robić badań w tym kierunku. Warto jednak regularnie dbać o ich higienę, przecierać je specjalnym płynem tak, aby pozbyć się śpiochów czy innych wydzielin oraz brudu.
- Uszy
Zimową porą malutkie uszka pinczera są zagrożone przemarznięciem, dlatego w tym czasie spacery nie powinny być długie. Konieczna jest także ich staranna pielęgnacja, ponieważ może się w nie wdać nieprzyjemne dla naszego pupila zakażenie.
- Pazury
Z racji tego, że piesek jest maleńki, zabieg przycinania pazurków powinien być wykonywany regularnie często. Nie ścierają się one samodzielnie zbyt mocno, dlatego sami musimy zadbać, by nie były one za długie, ponieważ utrudnia to zwierzakowi chodzenie.
Pinczer miniaturowy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Z Klanu Łobuzów FCI
Umaszczenie:
- Jednolite: czerwień jelenia, jasno ruda do ciemno rudej.
- Czarna podpalana: lśniąco czarna z czerwonymi znaczeniami.Pinczer miniaturowy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli z Klanu Łobuzów
Sierść pinczera jest krótka, gęsta, gładka. Dobrze przylega do ciała i powinna być lśniąca. Znaczenia powinny być wysycone i wyraźnie zaznaczone. Występują nad oczami, na spodniej stronie szyi, na łapach do wysokości nadgarstków, a także na spodzie ogona. Na klatce piersiowej powinny być dwa jednakowe oddzielne trójkąty.
Pinczer miniaturowy - umaszczenie. Zdjecie hodowli z Klanu Łobuzów FCI
Pinczer miniaturowy, pomimo swojej wielkości, uchodzi za bardzo zdrową rasę. Warto dbać o uzębienie pupila, gdyż narażony jest on na odkładanie płytki nazębnej i kamienia. Do jego pielęgnacji powinno się stosować specjalne płyny do jamy ustnej dla psa, które znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Jeżeli kamień już się pojawi, aby się go pozbyć należy wybrać się ze swoim pieskiem do weterynarza w celu jego usunięcia. W walce z kamieniem, możemy sobie poradzić także sami, kupując glinkę kaolinową.
Pinczer miniaturowy - choroby. Zdjęcie hodowli z Klanu Łobuzów FCI
U ratlerka może wystąpić nadwaga, dlatego koniecznie musimy zadbać o jego dietę. Nie można pieska przekarmiać, dlatego nie powinien dostawać przekąsek między swoimi posiłkami.
Pinczer miniaturowy powinien być żywiony karmą przeznaczoną dla ras miniaturowych. Sucha karma nie powinna zawierać zbóż, sztucznych konserwantów, barwników, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz mączek kostnych. Piesek ten jest niewielkich rozmiarów, dlatego też lepiej kupić mniejszy worek karmy niż od razu 12 kg. Nasz pinczer będzie z pewnością zadowolony, jeżeli w swojej misce znajdzie surowe mięso, troszkę surowych podrobów, warzywa i owoce. Warto zapoznać się z dietą Barf, bo tylko wtedy mamy pewność co zajada nasz pupil.
Pinczer miniaturowy - hodowle. Zdjęcie hodowli z Klanu Łobuzów FCI