Look4dog.com

Chin japoński

Chin japoński należy do rasy psów ozdobnych i do towarzystwa. Przyjmuje się że w 732 roku przodkowie china japońskiego byli ofiarowani dworowi japońskiemu przez władców Korei. W przeciągu kolejnych kilkudziesięciu lat do Japoni importowano coraz to więcej psów tej rasy. Według różnych dokumentów historycznych psy te były później sprowadzone przez wysłanników bezpośrednio do Chin, a także do Korei Północnej i żyły jako psy salonowe. W roku 1613 kapitan Searles, który był Brytyjczykiem sprowadził china japońskiego do Anglii, a w roku 1853 amerykański wojskowy zabrał kilka osobników do Stanów Zjednoczonych, z których dwa były wręczone królowej Wiktorii.

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie ok 25 cm
  • Suczki są nieco mniejsze

 

 

Chin japoński - charakter

Chin japoński to mały piesek o szerokim pyszczku, z obfitą szatą. Jest pełen elegancji i wdzięku. Psy tej rasy często nazywano japońskimi spanielami, które były hodowane tylko i wyłącznie do roli towarzysza dam. Ten czarujący psiak jest zawsze wesoły, aktywny i chętny do zabawy. Cechuje go żywy temperament oraz inteligencja. Chin japoński bardzo jest oddany swojej rodzinie i kocha wszystkich jej członków, a do obcych sobie osób podchodzi z rezerwą. Należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy w jego otoczeniu są dzieći i uświadomić ich, aby w stosunku do china były łagodne i delikatne. Pieski tej rasy nie należą do psów bardzo hałaśliwych, a jego łagodne usposobienie czyni z niego doskonałego towarzysza również dla osób starszych.

Chin japoński bywa czasem uparty, dlatego od początku należy wyznaczyć mu granice, w przeciwnym razie będzie uważał się za lidera w stadzie. Może wtedy być nieposłuszny i kąśliwy. Dlatego to od przyszłych jego właścicieli zależy jaki wyrośnie z niego towarzysz. Chiny szybko się uczą, ale bywają także niezależne. Przy jego wychowywaniu musimy być kreatywni, ponieważ powtarzanie tych samych czynności przez psa szybko mu się znudzi i będzie głuchy na to co mówimy.

Chin japoński pomimo, że jest żywiołowy, nie potrzebuje wiele ruchu, wystarczą mu codzienne spacery. To idealny kompan do mieszkania w bloku.

Chin japoński - charakterChin japoński - charakter. Zdjęcie hodowli Buziaczek FCI

 

 

Chin japoński - umaszczenie

Chin japoński ma jedwabistą, prostą i długą sierść. Całe ciało z wyjątkiem głowy, jest pokryte gęstą sierścią. Uszy, szyja, uda i ogon ozdobione są tzw. piórem.

Umaszczenie:

  • białe z czarnymi lub czerwonymi łatami

Symetrycznie rozmieszczone łaty wokół oczu, na uszach, a także na całym ciele są bardzo pożądane. Bardzo ważne, aby była zaznaczona szeroka, czysto biała strzałka, która biegnie od kufy do czubka głowy.

Chin japoński - umaszczenieChin japoński - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Buziaczek FCI

Chin japoński - pielęgnacja

Wbrew pozorom pielęgnacja china japońskiego nie jest czasochłonna i skomplikowana. Wystarczy go regularnie szczotkować, zwłaszcza w czasie linienia, aby usówać martwą, wypadającą sierść. Jedną z zalet jego sierści, jest to, że jest samooczyszczająca się, dlatego częste kąpiele są zbyteczne. Przy pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na oczy, kufę i uszy oraz regularnie kontrolować stan zębów. 

Chin japoński - choroby

Chin japoński zaliczany jest raczej do ras zdrowych i długowiecznych. Mogą być one jednak narażone na zwichnięcie rzepki kolanowej oraz problemy z oczami - katarakta, podwinięcie powieki czy otarcie rogówki. U niektórych osobników stwierdzono choroby serca oraz sporą wrażliwość na narkozę.

 

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.