Look4dog.com

Hawańczyk

Hawańczyk to rasa, która rozwinęła się na Kubie za pośrednictwem emigrantów z Hiszpanii i Włoch, którzy przywozili ze sobą w charakterze towarzysza małe psy o różnych umaszczeniach. Były one krzyżowane z pudlami, bolończykami w wyniku czego powstała odrębna rasa psa towarzyszącego. Przede wszystkim hawańczyka można było spotkać w rodzinach bogatych kubańczyków.

Ogromną miłośniczką tej rasy, a zarazem hodowczynią była Catalina Lasa i to dzięki niej rasa ta przetrwała zawirowania polityczne na Kubie. Rasa ta została uznana przez FCI w 1963 roku. W Europie natomiast hawańczyk pojawił się dopiero w latach dziewięćdziesiątych i od tamtej pory cieszy się coraz to większą popularnością, gdyż jest to piesek mały, towarzyski o pięknym umaszczeniu.

  • Długość życia 12- 16 lat
  • Wysokość od 23 - 27 cm, tolerancja 21 - 29 cm
  • Waga 3 - 6 kg
     

 

Hawańczyk - charakter

Hawańczyk to mały, bystry, czarujący, chętny do zabawy piesek. Jest czułym o wesołym usposobieniu psem. Przyjacielski i czarujący, a także swawolny. Nadzwyczaj bystry. Rasa ta była hodowana jako psy przeznaczone dla rodzin, gdyż tylko przy niej czują się bezpieczne i pewne siebie. Hawańczyki to rasa bardzo cierpliwa w stosunku do swoich mniejszych właścicieli. Uwielbiają się z nimi bawić w różne zabawy i wydawać się może, że nigdy nie są zmęczone. Hawańczyk to rasa o wrażliwej psychice, dlatego jego przyszły właściciel musi być spokojny, opanowany. Treningi z posłuszeństwa muszą opierać się na chwaleniu i nagradzaniu, za wykonanie zadania. W przeciwnym razie krzyki właściciela i jego nerwowość spowodują, że ta urocza rasa stanie się psem lękliwym.

Już od samego początku, kiedy ta kudłata kulka trafi pod nasz dach, uczmy ją posłuszeństwa. Szczególną uwagę poświęćmy na wracanie do nas na komendę zwłaszcza pod czas spaceru. Hawańczyk pozbawiony jest agresji i super toleruje kontakty z innymi psami napotkanymi na spacerze, a także dobrze czuje się w towarzystwie mniejszych przedstawicielami gatunku np kotami, świnkami morskimi o ile od samego początku jest z nimi w kontakcie.  

Hawańczyk jest rasą spokojną i nie ma tendencji do demolowania miejsca, w którym mieszka.  Nadaje się do mieszkania oraz do domu z ogródkiem, jednak pozostawienie go samego na cały dzień nie będzie mu służyło. Dla niego bardzo ważny jest kontakt ze swoim człowiekiem.

Hawańczyk - charakter
Hawańczyk 

Hawańczyk - pielęgnacja

Szata hawańczyka wymaga codziennego szczotkowania, najlepiej sprawdzi się w tym szczotka z naturalnego włosa i szeroki grzebień. Dzięki nim usuniemy martwy włos i zapobiegniemy powstawaniu kołtunów. Hawańczyka należy też regularnie kąpać, stosując odpowiednie psie szampony i odżywki. Nie wolno używać szamponów, które są przeznaczone dla dzieci, ponieważ mają wysokie pH i mogą powodować wysuszanie się skóry i włosa. Po kąpieli należy pieska dokładnie wysuszyć. Długi włos zwisający nad oczami najlepiej jest związywać lub zaplatać w warkocze tak, aby nie zasłaniały oczu. Hawańczyki, które nie biorą udziału w wystawach możemy też strzyc. W tym celu najlepiej jest się udać do salonu groomerskiego. Na szczególna pielęgnację zasługuje też uszy i oczy. Możemy je przemywać wilgotnym wacikiem nasączonym np sola fizjologiczną.

Hawańczyk - umaszczenie

  • wiele kolorów lub kombinacja kolorów w tym:
  • biały
  • czarny
  • brązowy
  • szary
  • słomkowy
  • srebrzysty
  • złocisty
  • trójkolorowy

Łaty są dopuszczalne w wymienionych kolorach. Dopuszczalne podpalenia w rozmaitych odcieniach. Włos okrywowy na długość 12 - 18 cm. Jest on miękki, falisty lub prosty. Zabiegi związane ze stylizacja jesgo sierści jest zabroniona. Wyjątek stanowia włosy na łapach, oraz włosy na czole, które można nieznacznie skrócić, tak aby nie zakrywały oczu. 

 

 

Hawańczyk - choroby

Hawańczyki należą do ras psów odpornych i wytrzymałych. Zdarzają się jednak problemy dziedziczne, do których możemy zaliczyć problemy z oczami - katarakta, zwyrodnienie siatkówki i defekt kanału łzowego. Marskość wątroby jest także choroba dziedziczną podczas której wątroba nie otrzymuje dostatecznej ilości krwi.

Niektóre osobniki należące do tej rasy mogą wymiotować w czasie podróży. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem pieska tej rasy porozmawiać z hodowcą na temat chorób. Czy rodzice szczeniaka są przedadani pod kątem chorób dziedzicznych i jak radzą sobie w podróży samochodem. 
 

Hawańczyk - żywienie

Hawańczyk nie jest rasą wybredną i chętnie zjada to co dostanie. To od nas właścicieli zależy jaki wybierzemy sposób żywienia naszego czworonoga. Obecnie w sklepach aż się roi od kolorowych opakowań suchych karm. Zanim zdecydujemy się, którąś z nich, przeczytajmy jej skład i nie zapominajmy, że Hawańczyk to mięsożerca. Najlepiej sucha karma nie powinna zawierać zbóż. Omijajmy karmy marketowe, gdyż ich skład daje dużo do życzenia. Zazwyczaj mają one od 4 - 7 % produktów pochodzenia zwierzęcego. Dobra karma to taka, która na pierwszych miejscach swojego składu zawiera suszone mięso lub mączkę mięsną z danego zwierzaka. 

Kolejny sposób żywienia to dieta Barf oparta tylko i wyłącznie na mięsie surowym z dodatkiem surowych podrobów i mięsnych kości. Barf to różnorodność, im więcej pies dostaje różnego rodzaju tym lepiej.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.