Look4dog.com

Lwi piesek (Lowchen)

Kynolodzy przypuszczają, że lwi piesek ma wspólnych przodków z terierem tybetańskim i pochodzi z Azji, z której trafiła w rejon basenu Morza Śródziemnego, a następnie do krajów takich jak Francja, Hiszpania i Włochy. Pierwsze ślady obecności rasy na Ziemi to grobowiec św. Firmina, w katedrze Amiens, gdzie znajduje się płaskorzeźba z dwoma lwimi pieskami. Okres XV wieku to boom na maleńkie pieski, które stały się ulubieńcami żon dygnitarzy, artystów i szlachty. Lwi piesek cieszył się taka sympatią, że nie tylko gościł na salonach, noszony na rękach dam, ale również na najsłynniejszych obrazach renesansowych artystów, m.in. Goi czy Durera.

Po Rewolucji Francuskiej i wynikającej z niej negacji wszystkiego, co arystokratyczne, lwei pieski przestały być modne wśród szlachty. Coraz częściej zaczęto je widywać w towarzystwie uboższych ludzi. Pierwsze profesjonalne hodowle pojawiły się w XIX-wiecznych Niemczech. Słynnymi propagatorami rasy była madame Bennert oraz weterynarz dr Rickert, którzy po II wojnie światowej walczyli, by nie dopuścić lwiego pieska do odejścia w zapomnienie.

Obecnie najwięcej hodowli jest w Szwecji i Norwegii, a także Niemczech. Lwi piesek jest największą z miniaturowych ras psów. Wokół klatki piersiowej i przedramion ma obfitą sierść, przypominającą lwią grzywę, a efekt ten potęguje specjalny styl strzyżenia, stąd nazwa: lwi piesek.

  • Wysokość: 26 - 32 cm
  • Waga: ok 6 kg 
  • Długość życia: 15-16 lat
     

Lwi piesek (Lowchen) - charakter

Lwi piesek to mały i bardzo inteligentny piesek. Zawsze radosny, żywy, z wysoko noszona głową. Jego chód jest zdecydowany, wygląda bardzo dostojnie i majestatycznie. Te małe czarujące pieski, są bardzo czułe i posłuszne, byster i uważne. 

Charakterologicznie lwi piesek nieco przypomina pudla i jamnika. To piesek o żywym i czujnym wyrazie. Uwielbia kontakt z człowiekiem – zarówno z dziećmi, starszymi osobami oraz nieznajomymi, wobec których jest raczej kontaktowy i ufny. Łatwo adoptuje się do wszelkich warunków. Potrafi być zdolnym do bycia spokojnym i cichym na komendę. Do późnych lat życia zachowuje radość, wigor i ciekawość świata. W obecności innych psów i kotów zachowuje się grzecznie.

Lwi piesek (Lowchen) - charakterLwi piesek - charakter. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny

To pojętny i chętny do nauki pies, którego można nauczyć wielu sztuczek i łatwo ułożyć. Swym oddanym, czułym, szlachetnym spojrzeniem stara się odgadnąć, czego od niego się oczekuje. Lwi piesek idealnie nadaje się do małego mieszkania. Zachowuje spokój, czystość i radzi sobie dobrze podczas kilkugodzinnej nieobecności właściciela. Nie jest zatem zbytnio absorbujący, choć uwielbia pochwały i pieszczoty. Z uwagi na dużą inteligencję i doskonałą pamięć oraz wielką łagodność, lwi piesek sprawdza się jako dogoterapeuta oraz w psich sportach. Nie wymaga długich spacerów, więc nadaje się dla mniej aktywnych osób.

Lwi piesek
Lwi piesek (Lowchen)

Lwi piesek (Lowchen) - pielęgnacja

Czesanie lwiego pieska to obowiązkowy zabieg, który należy robić kilka razy w tygodniu. Najlepiej przeprowadzać go za pomocą drewnianej szczotki zakończonej kuleczkami, które zapobiegną skołtunieniom. Przed czesaniem spryskaj psa specjalnym sprayem lub wodą, aby nie dopuścić do uszkodzenia włosa. Sierść między opuszkami palców w okolicach oczu oraz uszu przycinaj regularnie, aby zapobiec problemom z chodzeniem czy stanom zapalnym. Możesz strzyc psa na krótko, a jeśli zamierzasz pokazywać pupila na wystawie, skonsultuj się z doświadczonym fryzjerem, jak można to robić samodzielnie oraz hodowcą. Kąp psa raz na miesiąc. W sklepie zoologicznym są dostępne specjalne kosmetyki, które odżywią sierść i nadadzą jej zdrowego wyglądu.

lwi piesek pielęgnacjaLwi piesek - pielęgnacja. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny

Lwi piesek (Lowchen) - umaszczenie

Szata lwiego pieska może być w różnych kolorach:

  • czarnym 
  • białym 
  • szarym 
  • brązowym lub rudym – jednolita lub w różnej konfiguracji kolorów

Włos tego pieska jest jedwabisty, długi i falisty. Gęsta szata jest bez podszycia.

LWI piesek umaszczenieLwi piesek - umaszczenie. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny

Lwi piesek (Lowchen) - choroby

Lwie pieski żyją długo i w dobrym zdrowiu, jednak są narażone na zwichnięcie rzepki, zaćmę, postępujący zanik siatkówki (PRA) i alergie pokarmowe.

Lwi piesek (Lowchen) - żywienie

Lwi piesek ma doskonały apetyt, co niestety oznacza również tendencje do tycia. Podawaj najlepiej karmę dla ras miniaturowych. Jest ona odpowiednia z kilku powodów: wielkość chrupek jest dostosowana do małych pyszczków, ma składniki pokarmowe zbilansowane tak, aby dostarczać optymalną ilość witamin, białka i minerałów oraz wspomagać trawienie psa o szybkiej przemianie materii.

lwi piesek żywienieLwi piesek - żywienie. Zdjęcie z hodowli Egida Ateny

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.