Look4dog.com

ODIS

W latach osiemdziesiątych XX wieku kilku kynologów z Odessy próbowało krzyżować ze sobą maltańczyka, pudla miniaturowego oraz foksteriera szorstkowłosego. Nie wszystkie próby się powiodły. Dopiero pod koniec lat 90-tych hodowcy byli w stanie stworzyć grupę psów, które miały podobną budowę i tych samych przodków.

W roku 1999 na świat przyszedł pierwszy miot szczeniąt o pożądanych cechach. Była to suczka o imieniu FRANSHIKA DIO PRESENT, którą urodziła suczka KROHA LAPUSHKA DIO PRESENT. To właśnie ona stała się wzorcem rasy i przodkiem kolejnych pokoleń ODIS. Kynolodzy z Odessy dołożyli wszelkich starań, aby psy rasy Odis były bystre, miały piękną sierść były radosne i miały świetny temperament. Oficjalny wzorzec Odis został zatwierdzony w listopadzie 2008 r. przez prezydium Ukraińskiego Związku Kynologicznego.

 • Wysokość: 35 cm - 37cm 
 • Długość życia: 12 - 15 lat

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Odis to bezpretensjonalny, bardzo przyjazny pies o zrównoważonym charakterze. Lubi wszystkich, których spotka na swej drodze. To idealna rasa dla aktywnych rodzin z dziećmi. Należy pamiętać, że Odis to wytrzymała i wysportowana rasa, która uwielbia długie spacery, zabawy, różne ćwiczenia zarówno te ruchowe jak i umysłowe. Dostosuje się do życia w mieście w mieszkaniu, a także w domu z ogrodem daleko od miejskiego zgiełku. Odis będzie wówczas szcześliwy, kiedy poświęcisz mu odpowiednia ilość czasu na wspólne długie spacery i zabawę.

Tak jak w przypadku innych ras również Odis wymaga odpowiedniej, wczesnej socjalizacji. Należy mi pozwolić poznawać otaczający go świat. Te psy są świetnie się sprawdzą, jako pies strużujący bowiem są bardzo czujne. 

Trening z Odisem to czysta przyjemność. Ten mądry pies jest zawsze gotowy do wykonania poleconego mu zadania. Super się sprawdzi w różnego rodzaju psich sportach.

Umaszczenie

Psy rasy Odis mogą mieć następujące umaszczenie:

 • Białe
 • Białe z łatami dowolny kolor (oprócz wątrobiany), 
 • Białe z niebieskim, białe z szarym, ciemnoszare, płowe dowolny odcień (oprócz pomarańczy)

Pielęgnacja

Psy rasy Odis wymagają przeciętnej pielęgnacji. Pomimo, że mają dłuższą sierść, to jednak nie wymaga ona specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiemy je wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba. Wystarczy je regularnie szczotkować, zwłaszcza w okresie zrzucania sierści.

Zdrowie

Odis to pies zdrowy z silnym układem odpornościowym. Nie zanotowano przypadków z wadami wrodzonymi.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.