Look4dog.com

Pekińczyk

Pekińczyki to małe pieski, pochodzące z Tybetu. Legenda głosi, że powstały one z wielkiej miłości lwa do małpki, a ponieważ lew był od niej większy, o poradę udał się do Buddy. Usłyszał od niego, że jeżeli poświęci swoja siłę i wielkość będzie mógł pośłubić małpkę. Lew dla wielkiej miłości się zgodził i tak oto narodził się pekińczyk. Pekińczyki towarzyszyły Buddzie zawsze, a kiedy było zagrożenie broniły go przemieniając się właśnie w lwy. 

Rasa ta trafiła później do Chin. Chińczycy pilnie jej strzegli przed Europejczykami. Uważali oni bowiem, że pekińczyki to święte psy. Za ich kradzież groziła kara śmierci przez ukamienowanie. Do Europy trafiły w wyniku wojny kolonialnej Wielkiej Brytanii i Francji z cesarskimi Chinami. Uratowało się wtedy pięć piesków, które zostały zabrane i trafiły do księżnej Richmondu, kolejne dwa znalazły dom u lorda Hay, a ostatni został podarowany królowej Wiktorii. 

 • Długość życia pekińczyków to 12 - 17 lat
 • Wzrost samca i suczki jest zbliżony: 23 cm
 • Idealna waga nie powinna przekraczać 5 kg

Dla kogo?

 • Małe pieski
  Małe pieski

  Psy o małej budowie, dla osób, które szukają niezbyt dużego psa

 • Psy dla osób starszych
  Psy dla osób starszych

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Pekińczyk - charakter

Piekińczyki to psy niezwykle królewskie i pełne godności. Są odważne, zaczepne, uparte i niezależne. Swoją miłość kierują zazwyczaj do jednego członka rodziny, są mu oddane i wierne. Jeżeli jednak będzie wychowywał się w większej rodzinie, to na pewno obdarzy ich wszystkim jednym, wielkim uczuciem. Uwielbiają się bawić, ale ze starszymi dziećmi, na zaczepki małych dzieci są wrażliwe. Rasa ta doskonale się odnajdzie w dużym czy małym mieszkaniu oraz domem z ogrodem.

Pekińczyki lubią umiarkowane spacery, nie za długie ze względu na problemy z oddychaniem. W upalne dni powinno się spacer ograniczyć do minimum czasowego, gdyż rasa ta szybko się przegrzewa. Są to psy bardzo inteligentne, szybko się uczące nowych sztuczek, ale również uparte. Właściciel musi wykazać się dużą kreatywnością, aby pekińczyk zechciał wykonać dane ćwiczenie. Pekińczyki nie nadają się też do psich sportów ze względu na swoja budowę. 

Pekińczyk - charakterPekińczyk

Pekińczyk - pielęgnacja

Pielęgnacja pekińczyka nie należy do łatwych i wymaga sporo czasu. Polega ona na codziennym i długim czesaniu najlepiej szczotką lub grzebieniem, który ma obrotowe końcówki. Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wyczesanie okolic uszu, pach i ogonka. Zalecana jest kąpiel kilka razy do roku przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków dedykowanych tej rasie. Jeżeli przyzwyczaimy pekińczyka do zabiegów pielęgnacyjnych od samego początku, to nie będziemy mieli z tym problemów. w przeciwnym razie piesek może się wiercić i denerwować. Dobrym rozwiązaniem jest też odwiedzenie salonu groomerskiego, w którym profesjonalnie zaopiekuja się naszym małym lwem. 

Wystające oczy pekińczyka są narażone na różne urazy, dlatego pamiętajmy, aby nie pozwalać im na spacery w gęstych krzakach czy też zabawy ze zbyt żywiołowymi pieskami. Oczy powinny być przecierane raz dziennie wilgotnym płatkiem kosmetycznym. Pielęgnacja nosa jest również ważna ze względu na to, że pekińczyk ma nosek mocno cofnięty do tyłu przez co ma skrócony układ oddechowy. Sprawdzajmy po spacerze, czy otwory nosowe nie są czymś przytkane, a także należy z niego usunąć zalegający śluz, który może doprowadzić do niedrożności nosa i wtedy pojawi się problem z oddychaniem. Te urocze fałdki wokół nosa przecierajmy wilgotnym gazikiem. 

Pekińczyk - choroby

Do typowych schorzeń u pekińczyków należą przede wszystkich problemy z oczami, wypadanie gałki ocznej, owrzodzenie rogówki, zanik siatkówki. Mogą też cierpieć na przemieszczanie się rzepki, wady rozwojowe serca, kamienie moczowe.

Pekińczyk - żywienie

Jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać mu posiłki, pamiętajmy o tym, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju np. nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w tłustych rybach. Warto urozmaicać dietę, dodając do posiłków oleje rybne, np. z łososia. Białko zwierzęce również jest ważne w diecie psa, w tym podroby czy kości. Odpowiednio oczywiście dobrane. Drugim sposobem karmienia jest podawanie psu dobrze zbilansowanej suchej karmy, która w swym składzie nie będzie zawierać zbóż. 

Pekińczyk - umaszczenie

Wszystkie koloryi znaczenia są dopuszczalne i jednakowo cenione. Wyjątek stanowi tu umaszczenie albinotyczne i wątrobiane. U piesków z łaciatych, łaty muszą być równomiernie rozmieszczone. 

Sierść pekińczyka jest dość długa, prosta, a grzywa nie powinna opadać poniżej barków. Musi tworzyć kryzę wokół szyi. Włosy okrywowe są twarde, z gęstym i miękkim podszyciem. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.