Look4dog.com

Pudel miniaturowy

Pudle pochodzą najprawdopodobniej od dawnych psów wodnych. Dały one początek, także wielu innym rasom myśliwskim i stróżującym. Już na początku XVI wieku były bardzo popularne. Szczególnie można było to zauważyć na francuskich dworach. Pudle miniaturowe towarzyszyły i zabawiały damy dworu. Pudel miniaturowy był także wykorzystywany w cyrkach, gdyż rasa ta należy to piesków szybko się uczących, zwinnych i szybkich oraz doskonale potrafiły znajdować trufle. 

W XVIII wieku przyszła moda na strzyżenie i farbowanie pudli. Liczebność pudla miniaturowego wzrosła po II wojnie światowej. W Stanach Zjednoczonych rasa ta zajmowała pierwsze miejsca w rankingach popularności w latach 1960 - 1982. Wielbicielami pudli okazali się Winston Churchill oraz John Steinbeck.

 

  • Długość życia 12 - 15 lat
  • Wysokość 28 - 35 cm

Pudel miniaturowy musi przypominać pudla średniego. Nie może wykazywać żadnych cech skarłowacenia.

Pudel miniaturowy - charakter

Pudel miniaturowy to bardzo inteligentny, wierny i oddany swojemu właścicielowi psiak. Zawsze chętny do zabawy, nawet w starszym wieku. Zaliczany jest raczej do piesków mało kłopotliwych. Należy jednak pamiętać, że pudel miniaturowy jest delikatny, choć zdarza się, że będzie miał zadziorny charakter. Jego wygląd zachęca do ciągłego przytulania i noszenia na rękach. Jednak należy pamietać, że te psy uwielbiają ruch. W stosunku do obcych mu osób zachowuje się obojętnie. Pudel miniaturowy niestety może nie dogadać się z małymi dziećmi, które traktowały by go jako żywą zabawkę. Dlatego przy kontakcie z małymi dziecmi musi być osoba dorosła. Jest to piesek bardzo wrażliwy i nie przepada za ciąganiem i krzykami. Będzie oddanym przyjacielem starszych dzieci, które docenią jego wrażliwy charakter. 

Pudel miniaturowy to jeden z najlepszych psów dla rodziny. Jest gotowy wykonać każde polecone mu zadanie. Uwielbia długie spacery, zabawy. Idealnie będzie się spełniał w różnego rodzaju sportach kynologicznych typu tropienie, agility, flyball, frisbee czy dogtrekking. Pudel miniaturowy, który będzie prawidłowo prowadzony stanie się idealnym domownikiem. Pudel także bez problemu akceptuje inne zwierzęta domowe. Piesek ten może mieszkać w małym mieszkanku, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednio długie spacery i rozrywkę. 

Pudel miniaturowy - charakter
Pudel miniaturowy 

Pudel miniaturowy - pielęgnacja

Pudel miniaturowy na gęstą i mocno kręcona sierść. Zaletą jest to, że pudel nie linieje, ale ze względu na rosnącą sierść należy pudla miniaturowego systematycznie strzyc zazwyczaj co 6 do 8 tygodni. Pieski, które nie są psami biorącymi udział w wystawach strzyże się zazwyczaj krótko. Dzięki czemu nie wnoszą zbyt dużej ilości piasku czy też błota ze spaceru. Należy je prawie codziennie czesać. Do tego zabiegu będzie niezbędna gumowa szczotka.

Pudel miniaturowy - pielęgnacjaPudel miniaturowy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Czarna Fuga  

Pielęgnacja piesków wystawowych jest bardziej pracochłonna i warto w takich przypadkach skorzystać z usług groomerskich.

Po spacerach warto przejżeć sierść psa i w razie konieczności powyciągać z niej zaplątane małe gaąązki. Pudle zazwyczaj lubią wskakiwać do wody, dlatego nie można zapominać o uszach i regularnie do nich zaglądać. 
 

Pudel miniaturowy - umaszczenie

  • brązowa
  • płowa
  • srebrna
  • biała
  • czarna

Brązowa: powinna być głęboka, raczej ciemna, jednolita i ciepła. Odcień beżowy oraz jego jaśniejsze pochodne nie są dozwolone.
Srebrna: musi być jednolita, głęboka; nie może przechodzić w czerń ani w biel.
Płowa: musi być jednolita. Może występować w odcieniach od jasnopłowego do czerwonopłowego lub wręcz pomarańczowopłowego (morelowego).
Obwódki powiek, nos, wargi, dziąsła, podniebienie, naturalne otwory, moszna i opuszki – dobrze pigmentowane. U osobników jasnopłowych cała pigmentacja powinna być tak ciemna, jak to możliwe.

Włos lokowaty: obfity, o delikatnej i wełnistej strukturze. Bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Musi być gruby oraz gęsty o równej długości. Powinien także tworzyć regularne loki.

Włos sznurowy: obfity, o delikatnej i wełnistej strukturze. Powinien być gęsty i tworzy charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość przynajmniej 20 cm.
 

Pudel miniaturowy - choroby

Do chorób dziedzicznych zaliczamy przemieszczenie się rzepki, choroba Perthesa, epilepsja oraz postępujący zanik siatkówki. Niestety u pudli mogą również wystąpić inne problem z oczami. Dlatego przed zakupem, warto porozmawiać na ten temat z hodowcą i poprosić go o przedstawienie dokumentów świadczących o badaniach psa pod kątem chorób dziedzicznych.

Pudel miniaturowy - chorobyPudel miniaturowy - choroby. Zdjęcie hodowla Czarna Fuga 

Pudel miniaturowy - żywienie

Te małe pieski lubią być nieraz wybredne i nie zawsze będą chciały jeść to, co dla nich przygotowujesz. Ważne jest, aby już od szczenięcego wieku zaznaczyć kto rządzi w domu. Pokarm jaki będziesz podawać pudlowi, powinien zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze takie jak witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik, białko. Zdecyduj się na jeden rodzaj karmienia. Jeżeli będzie to sucha karma, podawaj ją samą bez mieszania z innymi produktami. Ten sposób żywienia może niestety odbić się na zdrowiu Twojego pupila. Sucha karma najlepiej jak będzie bezzbożowa, pozbawiona barwników, sztucznych konserwantów i powinna być dedykowana dla ras małych lub miniaturowych.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.