Look4dog.com

Pudel średni

Zanim trafił na salony Ludwika XV, pudel był psem myśliwskim, polującym na ptactwo na terenach podmokłych. Ta francuska rasa o korzeniach niemieckich jest potomkiem barbeta i irlandzkiego spaniela wodnego. Niemieckie wyrażenie "pudden" można tłumaczyć jako "pluskanie się w wodzie". Od tego właśnie słowa pochodzi nazwa psa rasy pudel. Skaczący i lekki chód, przysłowiowa wierność opisywana przez Hectora Malot w powieści „Bez rodziny”, żywotność, zapał i dynamizm, odporność, wesołe usposobienie i sportowe zacięcie sprawiły, że ten pudel stał się najbardziej popularnym psem francuskim do towarzystwa.

W XVII i XVIII wieku, w okresie baroku oraz rokoko, pudel był ulubieńcem Marii Antoniny oraz wytwornych dam dworu. Później podbijał serca różnych warstw społecznych, a w XIX wieku był już bardzo popularny. Był również wykorzystywany w duecie z jamnikiem do znajdowania trufli. Pudel je wyszukiwał, a jamnik wykopywał. Pudel średni jest „ojcem” wszystkich odmian pudla. Za czasów Ludwika XVI (II połowa XVIII wieku) zaczęto go miniaturyzować. Obecnie istnieją cztery odmiany różniące się jedynie wielkością: pudel duży, średni, toy oraz miniaturowy. Pudel średni został też doceniony w krajach anglosaskich, zwłaszcza w USA. Należy do jednej z trzech ras, których hodowle odnotowują co roku najwięcej urodzeń.
 
Wysokość psa: 35-45 cm
Waga psa: 7-14 kg
Długość życia: do 15 lat i więcej

Pudel średni - charakter

Pudel średni to pies o mocnej budowie i efektownej, skręconej szacie, która może być przycinana w ekstrawaganckie fryzury. Pudle to niezwykle bystre psy, które zasłużenie cieszą się sporą popularnością. Pudel średni to jeden z najlepszych psów rodzinnych. Jest inteligentny, wesoły i łatwy do ułożenia. Ma bardzo duże zdolności do przystosowywania się, jest posłuszny i pełni rolę reprezentacyjną. Niektóre psy tej rasy znakomicie odnajdują się w pracy z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi oraz uczestniczą w różnego rodzaju terapiach. Pudle średnie z powodzeniem mogą brać udział w zawodach agility czy frisbee. Pudel to idealny wybór dla osób planujących pracę dogoterapeuty lub handlera wystawowego. 

Pudle średnie są niezwykle towarzyskie i bez problemu przystosowują się do różnych warunków bytowych. Najważniejsze jest ich bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Rasę tę cechuje wysoka inteligencja, która połączona jest z jego wesołym i żywym temperamentem. Prawidłowo prowadzony, jest niekłopotliwym domownikiem, który nie szczeka nadmiernie, jest łagodny i bardzo spontaniczny. Tak jak w przypadku innych ras, również i pudle nie lubią zostawać same na cały dzień w domu. Dlatego jeśli miałoby dochodzić do takich sytuacji, ważne jest, aby przyzwyczajać je do tego już od szczeniaka.

Pudel uwielbia towarzystwo dzieci. Jednak należy uwzględnić jego wrażliwość i dopilnować, by zbyt małe dzieci nie traktowały go jak żywej zabawki. Toleruje inne psy i zwierzęta, i zachowuje się wobec nich poprawnie. Kocha długie spacery i doskonale radzi sobie w wodzie, dlatego warto zabierać go na wycieczki nad jezioro, gdzie będzie mógł sobie popływać. Psy tej rasy mogą mieszkać w każdych warunkach lokalowych, pod warunkiem, że zapewnimy mu sporą dawkę aktywności fizycznej i psychicznej. 

Pudel średni - charakter Pudel średni

Pudel średni jest psem czujnym, ale nie szczeka bez potrzeby. Jest nieagresywny i zachowuje się neutralnie wobec obcych. Od czasu do czasu ujawnia instynkt myśliwski. Wtedy należy go obserwować, zwłaszcza na nieznanym terenie. Podobnie jak w przypadku innych psów ozdobnych, należy uważać, by nie popełnić błędów wychowawczych. Zbyt ostre układanie lub tzw. „uczłowieczanie” psa, czyli brak konsekwencji oraz zasad, może prowadzić do wychowania histerycznego, upartego i niepewnego osobnika.

Pudel średni - pielęgnacja

Pielęgnacja pudla zajmuje trochę czasu. Na wystawach uznawane są 3 rodzaje fryzur: najbardziej wymagająca „na lwa”, angielska wersja „z ozdobnikami” oraz nowoczesne, czyli najprostsze i najwygodniejsze dla psa, cięcie. Pudle wymagają codziennego i starannego szczotkowania. Należy strzyc nadmiar włosów między palcami oraz czyścić im uszy regularnie. Raz na miesiąc trzeba je również wykąpać. Nawet osobniki niewystawowe potrzebują wizyt w salonie dla psów co 6 tygodni. Pudle nie linieją, a ich sierść nie wywołuje ataków astmy ani alergii.

Pudel średni - umaszczenie

Szata pudla jest jednobarwna i może być:

  • biała
  • czarna
  • srebrna
  • brązowa
  • płowa

Brązowa: powinna być głęboka, raczej ciemna, jednolita i ciepła. Odcień beżowy oraz jego jaśniejsze pochodne nie są dozwolone.
Srebrna: musi być jednolita, głęboka, nie może przechodzić w czerń ani w biel.
Płowa: musi być jednolita. Może występować w odcieniach od jasnopłowego do czerwonopłowego lub wręcz pomarańczowopłowego (morelowego).
Obwódki powiek, nos, wargi, dziąsła, podniebienie, naturalne otwory, moszna i opuszki – dobrze pigmentowane. U osobników jasnopłowych cała pigmentacja powinna być tak ciemna, jak to możliwe.

Włos jest bujny, wełnisty i dobrze skręcony, bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Powinien być gruby, gęsty i równej długości. Musi tworzyć regularne loki. 

Pudel średni - choroby

Najczęstsze schorzenia u pudla średniego to: zaćma, postępujący zanik siatkówki lub padaczka. Czasem pojawiają się problemy skórne.

Pudel średni - żywienie

Dieta pudla średniego powinna być zróżnicowana. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na dietę BARF. Bazuje ona na surowym mięsie, mięsnych kościach, warzywach i owocach. Kości są dobrym źródłem wapnia i fosforu, podroby – minerałów, a warzywa i owoce – witamin. Pies otrzymuje wszystko to, co najlepsze i naturalne. Decydując się na karmienie suchą karmą, należy pamiętać, by była bezzbożowa, nie zawierała barwników i sztucznych konserwantów. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.