Look4dog.com

Pudel średni

Zanim trafił na salony Ludwika XV pudel był psem myśliwskim polującym na ptactwo na podmokłych terenach. Ta francuska rasa o korzeniach niemieckich jest potomkiem barbeta i irlandzkiego spaniela wodnego. Niemieckie wyrażenie "pudden" można tłumaczyć jako "pluskanie się w wodzie". Od tego własnie słowa pochodzi nazwa psa rasy pudel. Skaczący, lekki chód, przysłowiowa wierność opisywana przez Hectora Malot w powieści „Bez rodziny”, oraz żywotność, zapał i dynamizm, odporność, wesołe usposobienie i sportowe zacięcie sprawiły, że ten pudel stał się najbardziej popularnym psem francuskim do towarzystwa.

W XVII i XVII wieku, czyli okresie baroku oraz rokoko pudel był ulubieńcem Marii Antoniny oraz wytwornych dam dworu. Później podbijał serca różnych warstw społecznych i w XIX wieku był już bardzo popularny. Był również wykorzystywany w duecie z jamnikiem do znajdowania trufli. Pudel je wyszukiwał, a jamnik wykopywał. Pudel średni jest „ojcem” wszystkich odmian pudla. Za czasów Ludwika XVI (II połowa XVIII wieku) zaczęto go miniaturyzować. Obecnie istnieją cztery odmiany różniące się jedynie wielkością: pudel duży, średni, miniaturowy (toy) oraz miniaturowy. Pudel średni został też doceniony w krajach anglosaskich, zwłaszcza w USA. Należy do jednej z trzech ras, w których hodowle odnotowują co roku najwięcej urodzeń.
 
Wysokość psa: 35 - 45 cm
Waga psa: 7 - 14 kg
Długość życia: do 15 i więcej lat

Dla kogo

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla osób starszych
  Psy dla osób starszych

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Inteligentny, wesoły i przemiły pudel jest psem łatwym do ułożenia. Ma bardzo duże zdolności do przystosowania się i jest posłuszny. Pudel średni jest psem towarzyskim i bardzo podatnym na szkolenie. To sprawiło, że pudle niestety często występowały w cyrkach. Dawniej psy tej rasy były wykorzystywane do polowań np. na wodne ptactwo. W dzisiejszych czasach, pudel pełni rolę reprezentacyjną. Są psy tej rasy, które znakomicie odnajdują się w pracy np. z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi. Uczestniczą także, w różnego rodzaju terapiach. 

Pudle średnie są niezwykle towarzyskie i bez problemu przystosowują się do różnych warunków bytowych. Najważniejsze jest ich bezgraniczne przywiązanie do swojego właściciela. Te pieski są bardzo uczuciowe, domagające się pieszczot i czułych słówek. Ponieważ, tak jak w przypadku innych ras, również i pudle nie lubią zostawać same na cały dzień w domu. Dlatego ważne jest, aby je przyzwyczajać do tego już od szczeniaka, że przyjdzie taki dzień, kiedy bedą musiały zostać same. 

W mieszkaniu jest przywiązanym i zgodnym domownikiem, który nie sprawia kłopotów. Uwielbia towarzystwo dzieci. Toleruje inne psy i zwierzęta, wobec których zachowuje się poprawnie. Kocha długie spacery i doskonale radzi sobie w wodzie, więc warto zabierać go nad jezioro, gdzie będzie mógł sobie popływać. Bystry i sprytny pudel średni nadaje się do psich sportów, np. agility czy obedience. Z przyjemnością uczy się sztuczek i ma duże poczucie humoru.

pudel średni czarny i biały
Pudel średni jest psem czujnym, ale nie szczekliwym bez potrzeby i nieagresywnym. Wobec obcych zachowuje się neutralnie. Od czasu do czasu ujawnia instynkt myśliwski. Wtedy należy go obserwować, zwłaszcza na nieznanym terenie.
Podobnie jak w przypadku innych psów ozdobnych, należy uważać, by nie popełnić błędów wychowawczych. Zbyt ostre układanie lub tzw. „uczłowieczanie” psa, czyli brak konsekwencji oraz zasad może prowadzić do wychowania histerycznego, upartego i niepewnego osobnika.

Pielęgnacja

Pielęgnacja pudla zajmuje trochę czasu. Na wystawach uznawane są 3 rodzaje fryzur: najbardziej wymagająca „na lwa”, angielska wersja „z ozdobnikami” oraz nowoczesne, czyli najprostsze i najwygodniejsze dla psa cięcie. Pudle wymagają codziennego i starannego szczotkowania. Przystrzyż nadmiar włosów między palcami oraz oczyszczaj uszy regularnie. Raz na miesiąc trzeba je wykąpać. Nawet osobniki niewystawowe potrzebują wizyt w salonie dla psów co 6 tygodni. Pudle nie linieją, a ich sierść nie wywołuje ataków astmy ani alergii.

Umaszczenie

Szata pudla jest jednobarwna i może być:

 • biała
 • czarna
 • szara
 • morelowa 
 • brązowa

Włos jest bujny, wełnisty i dobrze skręcony. Bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Powinien być grupby, gęsty i równej długości. Musi tworzyć regularne loki. Barw płowa musi byc jednolita. Może wystepować w odcieniach od jasnopłowego do czerwonopłowego lub morelowego. U piesków jasnopłowych cała pigmentacja powinna być tak ciemna, jak to tylko możliwe.

Choroby

Najczęstsze schorzenia u pudla średniego to: zaćma, postępujący zanik siatkówki lub padaczka. Czasem pojawiają się problemy skórne.

Żywienie

Dieta pudla średniego powinna być zróżnicowana. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na dietę BARF. Bazuje ona na surowym mięsie, mięsnych kościach, warzywach, owocach. Kości są dobrym źródłem wapna i fosforu,  podroby – minerałów,  a warzywa i owoce – witamin. Pies otrzymuje wszystko to, co najlepsze i naturalne. Decydując się na karmienie sucha karmą, należy pamiętać by była bezzbożowa, nie zawierała barwników i sztucznych konserwantów. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.