Pudel to jedna z najstarszych ras stworzonych specjalnie do polowań na ptactwo wodne. Większość historyków zgadza się, że pudel pochodzi z Niemiec, ale rozwinął się we własną odrębną rasę we Francji. Wielu uważa, że rasa jest wynikiem krzyżówki kilku europejskich ras psów wodnych, w tym hiszpańskich, portugalskich, francuskich, niemieckich, węgierskich i rosyjskich. Inni historycy uważają, że jednym z przodków pudla jest północnoafrykański Barbet, który został sprowadzony na Półwysep Iberyjski. Następnie rasa przybyła do Galii, gdzie została wykorzystana, dzięki swym łowieckim zdolności do polowań na dzikie ptactwo.
Bez względu na pochodzenie, jest to bardzo stara rasa. Ilustracje przypominające pudla zdobią egipskie i rzymskie artefakty i grobowce pochodzące z pierwszych wieków. Rysunki i posągi przedstawiają psy, które wyglądają bardzo podobnie do współczesnych pudli, przynoszących sieci na zwierzynę, wypasających zwierzęta i wydobywających zwierzynę łowną z bagien.
Pudel wielobarwny średni biało-czarny pochodzi z Francji i jest zaliczany do ras nieuznanych przez FCI. Od innych odmian tej rasy różni się właściwie tylko proporcjami ciała. Jest idealnym towarzyszem dla rodzin, ale sprawdzi się również jako kompan dla osób starszych. Pudel wielobarwny średni o umaszczeniu biało czarnym to również świetny towarzysz dla tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu.
- Wysokość psa: 35 - 45 cm
- Waga psa: 7 - 14 kg
- Długość życia: do 15 i więcej lat
Pudel wielobarwny średni biało - czarny jest psem o żywym, otwartym usposobieniu, chętnym do zabawy. Wyróżnia się niebywałą inteligencją. Ze względu na jego łagodny charakter, może przebywać w towarzystwie nie tylko dzieci, ale również innych zwierząt, w tym psów innej rasy. Bywa dość uparty, ale z drugiej strony szybko się uczy i jest podatny na różnego typu szkolenia. Ze względu na ich inteligencję i zabawny charakter, trening posłuszeństwa jest niezbędny, aby utrzymać aktywny umysł pudla. Pudel, który myśli i uczy się, nie jest znudzony i dlatego nie znajdzie destrukcyjnych sposobów na zajmowanie się sobą.
To niewątpliwie pies dostojny i elegancki. Wymaga kontaktu z właścicielem i chętnie mu towarzyszy podczas codziennych zajęć. Nierzadko, gdy tylko wyczuwa brak zainteresowania ze strony opiekuna, stara się wzbudzić uwagę szczekając, czy przynosząc zabawki. Pudel chroni swój dom i całą swą rodzinę. Jeśli obcy zbliżą się do domu, zabrzmi ostrzegawczo, aby poinformować Was o tym.
Pielęgnacja pudla wielobarwnego średniego o umaszczeniu biało - czarnym jest dość skomplikowana i wymagająca. Wynika to z konieczności regularnego szczotkowania i czesania psa, co uniemożliwi filcowanie się jego sierści. Ponadto stale rosnące włosy trzeba systematycznie podcinać. Ze względu na możliwość regulowania ich długości, można z nich tworzyć oryginalne i ciekawe psie fryzury. Jednak to nie fryzura jest w tym przypadku najważniejsza, a właściwa pielęgnacja sierści. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku pudli wielobarwnych średnich są częste wizyty u groomera, który dokładnie wykąpie psa, ostrzyże i wykona niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Optymalna przerwa między kolejnymi wizytami to 6 do 8 tygodni. Kluczowe w procesie pielęgnacyjnym pudla wielobarwnego średniego o umaszczeniu biało – czarnym jest regularne stosowanie także w domu, odpowiednich akcesoriów i kosmetyków, które przeznaczone są dla psów tej właśnie rasy. Warto dopytać o skuteczne metody pielęgnacyjne w doświadczonej hodowli psów właśnie tej rasy.
Proporcje kolorystyczne pudla wielobarwnego średniego biało-czarnego przedstawiają się następująco – czarny 40%, biały 60%. W Harlequins kolorem dominującym jest biały. Głowa jest czarna, zaś od podstawy nosa, aż do pierwszego kręgu szyjnego rozciąga się biały pas. Dopuszczalne są również białe wąsy.
Pudel wielobarwny średni o umaszczeniu biało - czarnym jest psem zdrowym i długowiecznym. Na próżno byłoby szukać informacji na temat chorób genetycznych, które dotykałyby właśnie pudla wielobarwnego średniego bardziej, niż psy innych ras. Jednym z problemów zdrowotnych pudla średniego jest zanik siatkówki i jaskra. Wystarczy jednak wybrać odpowiednią hodowlę, w której dokładnie bada się psy pod kątem chorób genetycznych, aby tego problemu łatwo uniknąć. Sporadycznie zdarza się także choroba von Willebranda, cukrzyca, czy choroba Cushinga.
Pudel wielobarwny średni biało – czarny nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Zdecydowanie uprasza to zadanie, szczególnie osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w specjalistycznej opiece nad psami. Zaleca się więc podawanie mu karmy dobrej jakości, która nie zawiera zbóż, ale za to jest bogata w mięso, a także odpowiednią ilość warzyw. Niech będzie to karma zawierająca witaminy i mikroelementy. Karmiąc pudla średniego, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich porcji. Pudel wielobarwny średni biało - czarny, który jest typowym kanapowcem, a swoją aktywność ogranicza do krótkich spacerów wokół domu, powinien zjadać mniejszą porcję karmy niż ten, który na przykład uprawia sporty kynologiczne. Zastanawiając się nad karmą przed zakupem psa, dobrze jest dopytać specjalistów w wybranej hodowli pudli wielobarwnych średnich. Z pewnością doradzą odpowiednią mieszankę, która pomoże utrzymać psa i jego sierść w dobrej kondycji.