Look4dog.com

Rosyjska bolonka kolorowa

Bolonka kolorowa to bardzo młoda rasa, która jeszcze nie została uznana przez FCI. Początki tej rasy, sięgają początku XVIII wieku, kiedy król Francji Ludwik IV podarował rosyjskiej szlachcie małego pieska podobnego do maltańczyka. W późniejszym czasie wiele psów, przodków Bolonki, migrowało do Rosji wraz z armią napoleońską i były nazywane jako francuska Bolonka.

W Rosji mniejsze rasy uważano za zbędne i niepotrzebne. Pod rządami Stalina praktycznie nie hodowano żadnych ras z wyjątkiem ras użytkowych. Dopiero od roku 1960 popyt na małe rasy zaczął rosnąć. W tym czasie nie sprowadzano do Rosji psów. Rasy zostały opracowywane w wyniku selekcji z już istniejących ras min. lhasa apsos, pudel toy, shi tzu, francuskie bolońskie oraz pekińczyki. Tak została odtworzona w Sankt Petersburgu Bolonka Kolorowa. 

Standard rasy został potwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną RFK w 1997 roku.

  • Wysokość: 25cm - 30cm
  • Waga: 3 - 5 kg
Advert - Hodowla

Rosyjska bolonka kolorowa - charakter

Pieski tej rasy to doskonałe psy do towarzystwa. Cechuje je wesołe usposobienie. Bolonki to słodkie, zrównoważone psy, które są czułe dla swoich rodzin, ale również przyjazne w stosunku do obcych osób. Te urocze psy, potrafią zmienić nieznajomych w przyjaciół, a osoby, które nie znają rasy w entuzjastycznych fanów. Ich nie da się nie kochać. Uwielbiają zabawę i są bardzo uczuciowe. Bolonki również szybko zaalarmują swoich właścicieli, jeśli coś wydaje im się nie tak. Jednak nie są to głośne psy, a dzięki szkoleniu nie będą uciążliwe dla sąsiadów. Psy tej rasy są bardzo inteligentne, dobrze przystosowują się do różnych sytuacji, a także nie przeszkadza im życie w małym mieszkaniu. Bolonka kolorowa jest idealnym psem rodzinnym.

Rosyjska bolonka kolorowa - umaszczenie

Rosyjska bolonka kolorowa może mieć następujące umaszczenie:

  • czarne
  • brązowe 
  • czekoladowe i podpalane
  • dopuszczalne znaczenia na piersi i łapach

Rosyjska bolonka kolorowa - pielęgnacja

Pieski tej rasy wymagają regularnego szczotkowania, a także rutynowej pielęgnacji oczu, zębów, uszu. Po każdym mokrym posiłku zaleca się mycie pyska, wąsów i brody. Opadające uszy są podatne na infekcję, szczególnie po kąpieli lub pływaniu powinny być dokładnie wysuszone.

Rosyjska bolonka kolorowa - zdrowie

Rutynowe kontrole zdrowia powinny obejmować badania oczu, rzepki i serca. Aby uniknąć urazów rzepki, młode psy nie powinny być zachęcane do skakania, dopóki nie będą dorosłe. Chociaż nie jest to często spotykane w bolonkach, odpowiedzialni hodowcy również badają swoje stada pod kątem schorzeń takich jak przeciek wątroby, choroba Legga-Calve-Perthesa i PRA.

Rosyjska bolonka kolorowa - żywienie

Bolonki kolorowe wymagają wysokiej jakości karmy, która będzie odpowiedniej dla nich na poszczególnych etapach jej rozwoju. Dieta opracowana specjalnie dla psów małych ras to dobra opcja do rozważenia. Wszystkie psy narażone są na otyłość, jeśli zjedzą zbyt dużo kalorii. Podziel jedzenie na porcje za pomocą miarki i ogranicz przysmaki do nie więcej niż 10% dziennej ilości kalorii, aby zapobiec przekarmieniu.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.