Look4dog.com

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon

Pierwsze ślady miniaturowych spanieli kontynentalnych odnajdujemy na portretach z Flandrii z XII wieku, kiedy to używano ich do polowania. Papilon pochodzi od miniaturowego kontynentalnego spaniela z Hiszpanii. Nazwę Papillon rasa zawdzięcza dużym uszom, przypominającym skrzydła motyla. Jego wizerunki widnieją m.in. na obrazach Tycjana. Dzieła tego mistrza bardzo spopularyzowały rasę.

W epoce renesansu stały się pieskami do towarzystwa. W okresie XIV-XIX wieku trudno sobie było wyobrazić arystokratyczne towarzystwo bez tego psa. Głównymi zaletami Papillona była: urocza prezencja, wierność, inteligencja, poczucie humoru i przyjazne usposobienie.

Zaniedbana w XVIII-wiecznej Francji rasa zaczęła rozwijać się w Belgii, gdzie hodowcy starali się wyprostować jej uszy. Współczesny Papillon wykształcił się dopiero w XIX wieku. Stojące uszy zawdzięcza domieszce krwi szpica pomeraniana lub schipperke. Psy o opadających uszach to zaś odmiana pokrewna, Phalene.

Obecnie rasa jest popularna na całym świecie: w Europie oraz Ameryce Północnej i Azji.

  • Wysokość psa: ok 28 cm
  • Długość życia: 12-15 lat

Wyróżniamy dwie kategorie wagowe:

  • mniej niż 2,5 kg dl psów i suk
  • od 2,5 kg do 4,5 kg dla suk oraz od 2,5 kg do 5 kg dla psów 
  • minimalna waga to 1,5 kg

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - charakter

Papillon ma duży temperament. To pewny siebie, wysportowany i inteligentny piesek. Ma niezwykłą aparycję, jest elegacki i nie nadwrażłiwy. To żywa i ciekawa świata rasa. Papillon chce być zawsze w centrum wydarzeń. To uczuciowy pies, który potrafi być zazdrosny o nieznajomych i w ich towarzystwie zamykać się w sobie. Jednak nie jest to reguła i nie wszystkie osobniki mają takie zachowania. Rasa ta nadaje się dla osób początkujących jak i doświadczonych psiarzy. To wrażliwy psiak, który zawsze chce się przypodobać swojemu właścicielowi. Pieski tej rasy są łatwe w wychowaniu i szybko sie uczą co wolno, a czego nie.

Papilony mogą mieszkać w mieście jak i w domu z ogrodem. Bardzo ważne jest w socjalizacji szczeniaka, aby zabierać go ze sobą w różne miejsca. Warto go przyzwyczajać za młodu, do różnych dźwięków, samochodów, rowerzystów. Takie postępowani sprawi, że Wasz piesek nie będzie lękliwy. Papilon najlepiej by się nie rozstawał ze swoim opiekunem. 

Papilony to łagodne pieski i zawsze chętne do zabawy. Zazwyczaj nigdy nie gryzie. Uwielbia towarzystwo dzieci i chętnie z nimi spędza czas na wspólnych spacerach. Pomimo swoich niewielkich wzrostów, papilony uwielbiają biegać, dlatego nie trzeba ich nosić na rękach.

To posłuszny przyjaciel, który jest pojętnym uczniem, zawsze gotowym na naukę nowych sztuczek. Szkolenie powinno przebiegać w sposób łagodny i systematyczny. Treningi z posłuszeństwa trzeba urozmaicać, np. zabawa z piłką oraz nagradzać smakołykami. Chętnie się uczy i jest pojętny, a podczas szkolenia lubi być chwalony, gdyż wtedy wykonuje lepiej wyuczoną czynność. Przy właściwym szkoleniu Papillon osiąga doskonałe wyniki w próbach posłuszeństwa, na torze przeszkód oraz w zawodach łapania piłki. Na ogół  Papillon żyje w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi.

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - charakter
Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon 

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - pielęgnacja

Często sprawdzaj, czy w uszach psa nie zalega brud lub luźne włosy. Papillon potrzebuje lekkiego szczotkowania sierści codziennie, aby zachowała blask. Włosy mają tendencję do złamań, wobec tego zainwestuje w dobre przyrządy do czesania i kosmetyki pielęgnacyjne.

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - pielęgnacjaSpaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli ze Sfory Cętkowanej FCI

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - umaszczenie

Podstawowym kolorem szaty jest biały łączony z czarnym lub płowym. Dopuszcza się plamy występujące we wszystkich kolorach. Na głowie biała strzałka rozdzielająca dwie łaty.

Sierść jest bez podszerstka. Jest bujna, lśniąca oraz falista. Nie może byc zbyt miękka, lecz nieco twarda w dotyku i z jedwabistym połyskiem. Sierść ułożona jest płasko. Włos delikatny, lekko uniesiony. Włos na głowie, kufie, przedniej części nóg i poniżej stawu skokowego jest krótki. Na tułowiu włos średniej długości, a dłuższy na szyi i tworzy kryzę i żabot, opadając na klatkę piersiową. Tworzy frędzle na uszach i tylnych partiach kończyn przednich. Na udach są portki. Między palcami mogą być niewielkie kępki włosów, które mogą nieco wystawać. U niektórych przedstawicieli rasy w dobrej kondycji włos osiąga długość 7,5 cm w kłębie, natomiast frędzle na ogonie są długości 15 cm.

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - umaszczenieSpaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - umaszczenie. Zdjęcie hodowli ze Sfory Cętkowanej FCI

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - choroby

Najczęstsze schorzenia to zwichnięcie rzepki oraz padaczka. Z natury jest to rasa odporna, bez tendencji do innych schorzeń.

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - żywienie

Podstawowymi składnikami jadłospisu Papillona są białko, węglowodany i błonnik. Znajdziesz je w drobiu i wołowinie i jajkach. Dobrze podawać psu bogate w fosfor i witaminy podroby, czyli: płuca, nerki, serca, wątroba. Są szczególnie potrzebne rozwijającemu się szczeniakowi. Jeśli karmisz psa gotową karmą, wybieraj renomowanych producentów, np. rekomendowanych przez hodowców. Najważniejsze nie zależnie jaki sposób karmienia wybieżesz, ważne jest to, aby w misce spaniela kontynentalnego znalazły się niezbęde do prawidłowego rozwoju witaminy, minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - żywienieSpaniel kontynentalny miniaturowy Papillon - hodowle. Zdjęcie hodowli ze Sfory Cętkowanej FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.