Look4dog.com

Ariegeois

Ariegeois to rasa zaliczana do sekcji psów gończych o średniej wielkości. Jest to stosunkowo młoda rasa, bowiem pierwsze szczeniaki przyszły na świat w 1912 roku we francuskiej miejscowości Ariege. Ich przodkiem był duży gończy gaskoński oraz Gascon Saintongeois. 

Dawniej Ariegeois służył do polowań na zające, w północnej górzystej i suchej części Pirenejów. Pomagała mu w tym lekka budowa ciała, zwinność i wytrzymałość oraz doskonały węch. Po II wojnie światowej, podobnie jak wiele innych ras, Ariegeois również przeżył spadek populacji. W latach 70-tych udało się ją odbudować.

Wysokość psa w kłębie 52 do 58 cm 

Wysokość suki w kłębie 50 do 56 cm

Ariegeois - charakter

Ariegeois jest psem lekkim, średnich rozmiarów, elegancki i bardzo dystyngowany. Pies wykorzystywany do polowania z bronią palną i par force. Może pracować pojedynczo, jak i w sforze. Bez większego problemu porusza się na trudnym terenie. 

Ten zdyscyplinowany, spokojny i zrównoważony pies będzie bardzo oddanym przyjacielem domu. Szkolenie przebiega bez większych problemów. Miłośnicy rasy Ariegeois chwalą duża umiejętność komunikacji i współpracy w grupie psów, posłuszeństwo, bystrość i czujność. Są one również wierne, oddane swojej rodzinie oraz dzieciom. Pamiętaj jednak, by kontakty pociechy z psem zawsze odbywały się pod nadzorem dorosłego.

Ariegeois wykazuje bardzo dużą potrzebę biegania i zabaw na świeżym powietrzu. Zdecydowanie lepiej znosi życie na dużych przestrzeniach poza miastem niż w mieszkaniu w bloku na zatłoczonych osiedlach. Minimum jeden spacer w ciągu dnia powinien trwać około godziny. Oprócz wspólnego wychodzenia z domu, staraj się stymulować psa za pomocą różnorodnych zabaw i nauki sztuczek. 

Ariegeois - umaszczenie

Umaszczenie

Białe z czysto czarnymi łatami o wyraźnie odgraniczonych konturach, czasami cętkowane. Lekkie podpalania występują  na policzkach i nad oczami. 

Ariegeois - pielęgnacja

Wystarczy okazjonalnie przeczesywać sierść psa, przycinać mu pazury oraz kontrolować stan uszu, by zapobiegać infekcjom.
 

Ariegeois - choroby

Ariegeois jest odporną i mocną rasą. Zadbaj o stan uszu pupila i sprawdzaj ich stan po każdym spacerze. Unikniesz w ten sposób infekcji i stanów zapalnych. Jak każda rasa myśliwska, grozi jej stan zapalny stawów (dysplazja biodrowa lub łokciowa) oraz urazy wynikające z dużej aktywności. Niektóre osobniki cierpią na zaćmę.
 

Ariegeois - żywienie

Podobnie jak inne średnie rasy, Ariegeois powinien otrzymywać dobrej jakości karmę suchą lub mokrą bogatą w białko. Psy bardzo aktywne i pracujące powinny mieć zwiększoną porcję. Pamiętaj by nie przekarmiać psa i regularnie kontrolować jego wagę u weterynarza.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.