Look4dog.com

Basset artezyjsko-normandzki

Planowa hodowla krótkowłosych basetów francuskich rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Z różnych basetów, mających wspólne pochodzenie, książę Le Couteulx de Canteleu wyprowadził jednolitą linię użytkową psów, nazywanych artezyjskimi, o prostych nogach. W tym samym czasie inny hodowca, Louis Lane, wyhodował swoją linię psów o wykrzywionych nogach i nazywano je normandzkimi.

Basset artezyjsko-normandzki to jeden z najstarszych psów krótkonożnych. Powstał dzięki skrzyżowaniu basseta normandzkiego (o cięższej budowie ciała i artezyjskiego (delikatniejszego, zwanego też bassetem d’Artois). Myśliwi francuscy potrzebowali psa do polowań w sforze, wolnych na tyle, by nie przegoniły zwierzyny. Psy długonożne były na to zbyt szybkie. Masywna budowa ciała, a co za tym idzie wolniejsze ruchy, spowodowane były mutacją genetyczną, czyli płodowym niedorozwojem chrząstki u poprzedników basseta: dużego gończego normandzkiego oraz Chien d’Artois. Dysfunkcja ta polega na tym, że niedobór hormonalny w życiu płodowym powoduje, że kości długie szczenięcia nie rosną wzdłuż, podczas gdy pozostałe rozwijają się właściwie. 

Basset artezyjsko-normandzki trzymany jest przede wszystkim w grupach psów gończych. Ten wyjątkowo inteligentny, odważny i zgodny pies przez wieki wzbudzał zainteresowanie różnych artystów, więc często widujemy go na płótnach sławnych mistrzów.
Basset artezyjsko-normandzki jest przodkiem basset hounda. W Polsce rasa pozostaje rzadka.

  • Wysokość: 30 - 36 cm
  • Waga: 15 - 20 kg

Basset artezyjsko-normandzki - charakter

Basset to długi, harmonijny, zwarty, o szlachetnej głowie gończych normańskich pies. Był wykorzystywany do polowań na drobną zwierzynę. Pracuje zarówno w pojedynkę oraz w sforze. Jego krótkie łapy pozwalają mu przeszukiwać najgęstsze krzaki, w które duży pies nie jest w stanie wejść. Najlepszy w polowaniu na króliki, ale nadaje się także na zające, a nawet jelenie. W pracy bardzo wytrwały i głośny, ale niezbyt szybki.

Jest to również pies towarzyski, bardzo przyjacielski, o łagodnej naturze. Jak wszystkie psy gończe lubi szczekać, a jego głos jest donośny i głęboki. Nie stanowi to problemu, jeśli trzymamy go w domu jednorodzinnym. Niezależna natura basseta artezyjsko-normandzkiego wymaga krótkiego szkolenia. W jego trakcie przewodnik musi się wykazać cierpliwością, łagodnością, wytrwałością oraz konsekwencją.

We Francji bassety żyją w sforach, wobec tego lubią towarzystwo innych psów. Równie sympatycznie podchodzą do innych zwierząt, np. kotów, o ile właściciel zadba o odpowiednią socjalizację. Rasa wymaga dużo ruchu, co najmniej 3-4 godziny dziennie. Po powrocie do domu energiczny pies cieszy się z roli kanapowca i przyjaciela całej rodziny. Ma dużą empatię i doskonale wyczuwa nastroje swoich najbliższych. Jest to pies uparty, które ulega instynktowi łowieckiemu. Podczas spacerów trzymaj go na smyczy i uważaj, by nie zerwał się z niej w pogoni, np. za kaczką. Jeśli Twój pupil ucieknie, wróci w to samo miejsce w okresie od kilku do kilkunastu godzin. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, zaznacz ostatnie miejsce, gdzie byliście razem jego ulubionym kocykiem lub zabawką, aby go tam zwabić.

Bassety artezyjsko-normandzkie są łagodne i cierpliwe. Dobrze odnajdą się w domu z małymi dziećmi. Ich obniżony próg bólu i czucia nie pozostaje bez znaczenia, ale nigdy nie pozwalaj dziecku na przekraczanie granic psa. 

Basset artezyjsko-normandzki - umaszczenie

Maść basseta artezyjsko-normandzkiego może być według wzorca FCI:

  • płowa z czarnym płaszczem i bielą -trójbarwna 
  • płowa z bielą - dwubarwna 

U psów trójbarwnych głowa powinna być w znacznym stopniu płowa, z łukiem ciemnych włosów nad każdą skronią. Czarny płaszcz lub łaty mogą składać się z włosów jednolicie czarnych lub strefowych, kiedyś nazywanych „zajęczymi” lub „borsuczymi”.

Basset artezyjsko-normandzki - pielęgnacja

Krótka szata basseta artezyjsko-normandzkiego wymaga codziennego czesania gumową rękawicą w celu usunięcia luźnych włosów. Jest to szczególnie ważne, gdy temperatura wzrasta powyżej 15 stopni Celsjusza. Ostrożnie skróć pazury psa za pomocą specjalistycznych cążek oraz oczyść uszy preparatami zalecanymi przez weterynarza.
 

Basset artezyjsko-normandzki - choroby

Ze względu na anatomię, basset artezyjsko-normandzki jest zagrożony chorobami kręgosłupa. Unikaj forsownych skoków przez przeszkody. Dynamiczne spacery i bieganie całkowicie mu wystarczą. Długie i luźno zwisające uszy mają tendencje do infekcji.
Ze względu na brak podszerstka z psem nie należy długo spacerować zimą, gdy mróz jest większy niż -15 stopni Celsjusza. Zimą stosuj preparaty zabezpieczające łapy przed odmrożeniem.
 

Basset artezyjsko-normandzki - żywienie

Psy tej rasy nie są wymagające pod względem żywienia. Wystarczy im dobrej jakości sucha karma, która jest dobrze zbilansowana. Wybierając ją jednak, należy zwracać uwagę na jej skład. Im więcej jest w niej mięsa tym lepiej. Unikajmy karm, które zawierają zboża i chemiczne konserwanty. Basset dobrze odnajdzie się również na diecie BARF. 

Ze względu na jego budowę, należy uważać na jego wagę. To rasa, która ma skłonności do nadwagi, dlatego lepiej unikać przekąsek między posiłkami. 

 

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.