Look4dog.com

Bloodhound

Bloodhaund najprawdopodobniej pochodzi z Belgii. Natomiast w Anglii była to bardzo popularna rasa psów myśliwskich. Do Wielkiej Brytanii sprowadził je Wilhelm Zdobywca. Do Polski rasa ta dotarła w XIV wieku z orszakiem królowej Jadwigi. W Ameryce zarówno w północnej jak i  południowej Bloodhundy były wykorzystywane przez farmerów do łapania uciekających niewolników.

Ich nazwa Bloodhund to szlachetna krew, a nie krwiożercze instynkty. Jest to pies uczuciowy i dobroduszny pomimo swojej wielkości. Przez wieki psy tej rasy były uznawane za najlepszych tropicieli wśród psów. Ich genialny węch pomagał w odnalezieniu przestępców i osób zaginionych.

  • Długość życia: 10 - 12 lat
  • Idealna wysokość w kłębie psa: 68 cm
  • Idealna wysokość w kłębie suki: 62 cm
  • Waga psa: 46 - 54 kg
  • Waga suki: 40 - 48 kg
Advert - Hodowla

Bloodhound - charakter

Bloodhound to duży pies gończy, służbowy pies tropiący i pies towarzyszący. Był i nadal jeszcze jest psem myśliwskim, który ze względu na doskonały węch jest przede wszystkim tropowcem. Często rasa ta jest używana do odnajdowania tropu rannej zwierzyny. Bierze również udział w konkursach na sfarbowanym tropie, jak i do poszukiwania zaginionych osób podczas operacji policyjnych. Dzięki swej funkcjonalnej budowie pies Świętego Huberta odznacza się dużą wytrzymałością, a także wyjątkowym węchem. Bez żadnego problemu trzyma się tropu na długim dystansie i w nierównym terenie. To łagodny, spolegliwy i przyjazny w stosunku do ludzi pies. Wyjątkowo przywiązany do swojego właściciela. Tolerancyjny wobec innych psów czy też innych zwierząt w gospodarstwie domowych. Zachowuje się z rezerwą i bywa uparty. Równie wrażliwy na pochwały, jak i nagany. Nigdy nie jest agresywny. Ma bardzo niski i donośny głos, ale nie jest psem szczekliwy.

Bloodhound jest masywnym, potężnym psem o łagodnej naturze. Ma wyjątkowy węch, imponuje muskulaturą, jest szybki i dostojny. Rasa ta doskonale sprawdzi się jako kochający przyjaciel rodzinny. Uwielbia dzieci. Należy jednak pamiętać, że są to psy o bardzo dużej wadze, troszkę niezdarne. Pozostając z małymi dziećmi, może je poprzewracać w ferworze zabaw.  Ze względu na swoja muskulaturę, rasa ta nie jest odpowiednia dla osób starszych. 

Bloodhound nie jest psem zbytnio hałaśliwym, szczeka wtedy kiedy uzna za stosowne, a jego mocny, grupy głos z pewnością odstraszy intruza. Pies tej rasy jest przyjacielski, towarzyski, tolerancyjny i łagodny zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Choć trzeba mieć na uwadze to, że sprowokowany przez innego psa, może gwałtownie odpowiedzieć na atak. Bloodhound będzie idealny dla osób, które interesują się tropieniem sportowym lub myśliwskim, dzięki czemu zapewnią mu idealną rozrywkę, która zaspokoi jego wrodzone instynkty. 

Rasa ta potrzebuje dużo przestrzeni do życia. Idealny dom dla niego to dom z ogrodem, mocnym i wysokim ogrodzeniem. W przeciwnym razie Bloodhound może nam zniknąć, podążając za interesującym zapachem. Jeżeli ktoś zdecyduje się na tę rasę mieszkając w bloku, musi być dyspozycyjny i powinien mu poświęcić dużo czasu na to, aby pies mógł się wybiegać. Zwykły spacer na smyczy nie zaspokoi jego potrzeb. Bloodhound to rasa silnie śliniąca się. Potrząsanie głową może wysłać jego ślinę na odległość dwóch metrów. Dodatkowo psy te wydzielają silny psi zapach. 

Bloodhoundy to psy, które podczas treningów są bardzo uparte, niezależne jak również bardzo wrażliwe. Szkolenie i socjalizację należy zacząć już we wczesnym wieku szczenięcym. Musi być ono stanowcze, konsekwentne, cierpliwe ale z łagodnym podejściem do psa. Szczególny nacisk należy położyć na przywoływanie psa do siebie na określoną komendę. W przeciwnym razie spuszczony ze smyczy Bloodhound pobiegnie za interesującym go zapachem. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni jego reakcji, lepiej, żeby na bardzo długie spacery był wyprowadzany na długiej lince. Pamiętajmy, że szczenięta tej rasy nie powinny się przemęczać.

Bloodhound - charakterBloodhound 

Bloodhound - pielęgnacja

Bloodhaud ma krótką sierść, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Do wyczesywania przyda się rękawica, za pomocą której usunie się martwe włosy.  Szczególnie należy zadbać o higienę oczu i uszu, aby nie dopuścić do powstanie infekcji czy stanów zapalnych. Po każdym leśnym spacerze należy sprawdzić, czy pies nie ma poranionych fafli, a oczy przemyć z piasku solą fizjologiczną.

Bloodhound - umaszczenie

Maść bloodhounda może być:

  • dwubarwną - czarną podpalaną
  • wątrobianą podpalaną
  • jedno- barwną - czerwoną

Dozwolona jest mała ilość białych znaków na klatce piersiowej, stopach czy na końcu ogona. Sierść na tułowiu jest bardzo przylegająca, krótka, gęsta oraz twarda. Odporna na zmieniające się warunki pogodowe. Na głowie i uszach sierść ma bardzo krótką i miękką w dotyku. 

Bloodhound - choroby

Bloodhoundy ze względu na swoje długie zwisające uszy są narażone na różne ich infekcje. Jeżeli pies zaczyna trząść głową, a zucha wydziela się nieprzyjemny zapach należy udać się do lekarza weterynarii. Ponieważ jest to duża rasa może u nich dojść do skrętu żołądka, dlatego bardzo ważne jest aby pies nie miał wysiłku przed posiłkiem oraz po posiłku. Duże rasy obciążone są też występowaniem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Dodatkowo zdarzają się choroby oczu, skóry, a u psów z nadwagą niewydolność serca i nerek.

Bloodhound - żywienie

Rasa ta nie wymaga specjalistycznej diety. W okresie dorastania, szczeniaki powinny jeść pełonowartościową karmę dedykowaną dla szczeniaków ras dużych szybko rosnących. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz pies będzie prawidłowo się rozwijał. Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu lepiej podać mniej, a częściej.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.