Look4dog.com

Czarnogórski gończy górski

Czarnogórski gończy to rzadko występująca rasa z górzystych regionów na Bałkanach. Prawdopodobnie wywodzi się od psów wyhodowanych w XVIII wieku, a następnie przywiezionych nad Adriatyk przez Fenicjan. Od początku służył jako pies myśliwski zarówno na mniejsze zwierzęta, jak lisy i zające, jak i większe - np. jelenie czy dziki.

Pierwszy standard rasy pochodzi z 1924 roku. Była wtedy znana jako jugosłowiański pies gończy. Po rozpadzie państwa, FCI zmieniło nazwę w 1997 roku na: „czarnogórski gończy górski”, która obowiązuje do dzisiaj. Czarnogórski gończy wykazuje duże podobieństwo do austriackiego black and tan hounda.

Ciekawostką jest fakt, że najpopularniejszym przedstawicielem rasy była maskotka „Trumph, the insult comic dog” występująca w amerykańskim show Conana o’Brien’a emitowanym w NBC. Zaraz po ataku wojskowym NATO skierowanym przeciwko Jugosławii w 1999 roku, stacja usunęła podpis z nazwą rasy, wskazujący, że jest to rasa jugosławiańska. Obecnie liczebność rasy jest niewielka. 

  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 46-56 cm

Czarnogórski gończy górski - charakter

Gończy czarnogórski to lojalny i przywiązany do opiekuna pies. W domu okazuje swoją sympatię, posłuszeństwo oraz spokój. Właściciel wie, czego może się spodziewać po swoim pupilu, który lubi dzieci i inne zwierzęta. Rasa, jak każda inna, wymaga dobrego ułożenia. Nauka komend przebiega bezproblemowo. Czarnogórski gończy uczy się chętnie i jest bardzo pojętny. Sprawdza się jako pies użytkowy, który pracuje posłusznie i z oddaniem. Choć dobrze czuje się w domu, gończy czarnogórski preferuje długie spacery na dużej przestrzeni i swobodne bieganie na łonie natury. Jeśli rozważasz zakup przedstawiciela tej rasy, przygotuj się na wędrówki po lesie i górach, wspólne bieganie, czy jazdę na rowerze. Wówczas pies będzie niezwykle wdzięcznym i wesołym przyjacielem. 

Czarnogórski gończy górski - umaszczenie

Umaszczenie czarnogórskiego gończego górskiego to czerń podpalana. Przejścia między czernią i rudym są wyraźnie widoczne.
Sierść zewnętrzna jest gładka, szorstka i przylegająca, zaś podszerstek bardzo gęsty.

Czarnogórski gończy górski - pielęgnacja

Pielęgnacja czarnogórskiego gończego nie wymaga dużo czasu ani wysiłku. Wystarczy, że wyczeszesz sierść szczotką z naturalnego włosia co dwa tygodnie oraz oczyścisz uszy w razie potrzeby. Jeżeli sierść jest zabrudzona, przetrzyj ją wilgotną ściereczką.
 

Czarnogórski gończy górski - choroby

Rasa jest ogólnie zdrowa, ale zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych czy łokciowych. Regularnie odwiedzaj weterynarza na badania profilaktyczne. Podczas spacerów stosuj środki przeciwkleszczowe oraz obroże przeciwpchelne. 
 

Czarnogórski gończy górski - żywienie

Gończy czarnogórski nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Kiedy pracuje, ma zwiększone zapotrzebowanie organizmu na białko i węglowodany, a zimą też na tłuszcze. Kontroluj ilość spożywanych przez psa kalorii i zapewnij mu zbilansowane posiłki, w których nie zabraknie aminokwasów, węglowodanów oraz witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Jeśli karmisz psa domowym jedzeniem, poczytaj o składnikach, które są wykluczone, a które będą mu służyły. Przysmaki podawaj jedynie podczas szkolenia jako nagrodę.

Więcej o żywieniu psów przeczytasz w naszych poradach TUTAJ>>>
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.