Look4dog.com

Dunker (Gończy norweski)

Dunker gończy norweski to rasa ze Skandynawii z historią sięgającą XIX wieku. Jej twórca był Wilhelm Dunker. Połączył on psa rosyjskiego gończego i arlekina z najznakomitszymi przedstawicielami ras gończych. 

Dunker to znakomity myśliwy, który podczas pracy używa głównie węchu. Specjalizuje się w odnajdywaniu małych zwierząt leśnych, jak króliki. Ze względu na dużą odporność na warunki pogodowe oraz zdolności adaptacyjne do różnego rodzaju terenu, jest ceniony nie tylko przez norweskich myśliwych. Od lat 80-tych XX wieku rasa zyskuje na popularności także poza granicami ojczystego kraju. FCI uznało rasę w 1996 roku.

  • Wysokość  47-55 cm
  • Waga: 16-22 kg
  • Długość życia: 12-16 lat
     

Dunker (Gończy norweski) - umaszczenie

Umaszczenie Dunkera gończego norweskiego jest zazwyczaj płowe z charakterystycznym czarnym lub marmurkowo-błękitnym czaprakiem na tułowiu. Sierść psa jest gęsta i krótka.
 

Dunker (Gończy norweski) - pielęgnacja

Dunker gończy norweski potrzebuje codziennego przetarcia sierści gumową rękawicą oraz szczotkowania raz na tydzień. Kontroluj systematycznie stan zębów oraz uszu i przycinaj pazury pupila.

Dunker (Gończy norweski) - choroby

Dunker gończy norweski może cierpieć na dysplazję stawową. Ponadto, 3 na 4 psy cierpią na niedosłuch w co najmniej jednym uchu. Dunkery mogą chorować na infekcje uszu i oczu oraz otyłość.
 

Dunker (Gończy norweski) - żywienie

Dunker gończy norweski potrzebuje wysokoenergetycznych, bogatych w białko posiłków. Pomogą mu one odbudować masę mięśniową po wysiłku oraz dostarczą składników niezbędnych do regeneracji chrząstek stawowych. Jeśli żywisz psa dietą BARF, dobierz suplementy witaminowe i minerały po zasięgnięciu opinii weterynarza.

Dunker (Gończy norweski) - charakter

Dunker gończy norweski to bardzo spokojny i zrównoważony pies. Jego usposobienie jest wesołe i łagodne. W stosunku do całej rodziny zachowuje się przyjaźnie. Jak typowa rasa myśliwska, Dunker może wykazywać chęć pogoni za mniejszymi zwierzętami, np. kotami i królikami. Jednak jeśli wszystkie czworonogi zostaną zapoznane we właściwy sposób we wczesnej młodości psa, ich funkcjonowanie w jednym domu powinno przebiegać bez zarzutu. W stosunku do innych psów Dunker jest przyjaźnie nastawiony.

Dunker gończy norweski lubi zabawy z dziećmi i przytulanie. Szkolenie Dunkera norweskiego nie przysparza trudności. To pies mądry, chętny do nauki, bystry i posłuszny. Przy pewnej determinacji można go nauczyć wielu ciekawych komend. Rasa jest bardzo aktywna i potrzebuje co najmniej godziny dziennie spaceru i zabawy na świeżym powietrzu. 
Dunkery to psy wierne, oddane i czułe. Uwielbiają przebywanie wśród swojej rodziny. W stosunku do obcych są nieufne, ale nieagresywne.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.