Look4dog.com

Duży gończy gaskoński

Duży gończy gaskoński wywodzi się z południowo-zachodniej części Francji, a jego historia sięga XIV wieku. Rasa powstała prawdopodobnie w efekcie połączenia angielskiego southern hounda z masywnym francuskim psem myśliwskim. Duży gończy gaskoński jest uważany za przodka wszystkich ras gończych z południa Francji. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w psiarniach należących do Gastona Febusa, hrabiego Foix. Wykorzystywał on psy w trakcie polowania z bronią palną na wilki, niedźwiedzie i dziki. Ze względu na kolorystykę sierści, w której białe włosy mieszają się z czarnymi, tworząc złudzenie błękitu, zostały nazwane: „Grand Bleu de Gascogne”.

Ich miłośnikami byli m.in. Henryk IV i markiz de Foudras. W czasie Rewolucji Francuskiej liczebność przedstawicieli tej rasy drastycznie spadła. W XIX wieku baron „De Ruble” z Blanquefor postanowił ją odbudować. Skrzyżował czystej krwi gończe z Grand Gascon Saintongeois. Duży gończy gaskoński trafił też do USA i miał istotny wpływ na powstanie coonhounda.

  • Długość życia ok 12 lat
  • Wysokość psa w kłębie 65 - 72 cm
  • Wysokość suki w kłębie 62 - 68 cm
     

Duży gończy gaskoński - charakter

Duży gończy gaskoński to pies starej rasy, w wyraźnie francuskim typie, zarówno w odniesieniu do głowy, szaty jak i wyglądu ogólnego.
Z psa emanuje spokój i siła. Jest bardzo szlachetny. Ma bardzo czuły węch, donośny i niski głos. Pies ten bardzo uważny podczas polowania. Instynktownie łączy się w sfory. Jest spokojny oraz łatwo podporządkowuje się poleceniom.

Ten duży i elegancki pies jest bardzo łagodny i cierpliwy. Duży gończy gaskoński jest wiernym i silnie przywiązanym do wszystkich członków rodziny przyjacielem. Lubi towarzystwo małych dzieci, którymi się opiekuje. Uwielbia ruch, długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Rasa ma spore zapotrzebowanie na przestrzeń, więc najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Oprócz możliwości pobiegania wokół domu gończy gaskoński powinien wychodzić na długie spacer w ciągu dnia, w trakcie których solidnie się zmęczy. 

Szkolenie tych oddanych i zrównoważonych psów nie przysparza problemów. Duży gończy gaskoński jest posłuszny i nie wykazuje agresji. 
Gończy gaskoński ma silny instynkt łowiecki, dlatego w czasie spacerów nie powinien być spuszczany ze smyczy w miejscu, gdzie właściciel nie będzie w stanie go kontrolować. Zabezpiecz też ogrodzenie wokół domu. Duży gończy gaskoński jest psem czujnym i bystrym, dlatego może sprawdzić się w roli stróża informując o intruzach.
 

Duży gończy gaskoński - pielęgnacja

Wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści psa, np. raz w tygodniu. Jeśli pupil się zabrudzi, oczyść sierść wilgotną ściereczką.
Sprawdzaj regularnie stan uszu i oczu. Regularnie zaglądaj do psiej paszczy, czy nie tworzy się kamień nazębny.
 

Duży gończy gaskoński - umaszczenie

Umaszczenie cętkowane ( czarne z białym ) co nadaje okrywie włosowej odcień łupkowo szary. Dwie czarne łaty na głowie powinny znajdować się po obu jej stronach. Obejmując uszy, oczy aż do policzków. 

 

Duży gończy gaskoński - choroby

Duże gończe gaskońskie są ogólnie zdrową rasą, ale ze względu na budowę ciała i tryb życia mogą im się przytrafiać problemy zdrowotne. 
Pierwszym są kontuzje i dysplazja stawów. Aby zmniejszać ryzyko ich wystąpienia, stosuj zbilansowaną dietę i suplementy wspierające odnowę chrząstek stawowych. Drugim, są infekcje uszu, które przy odpowiedniej pielęgnacji występują niezwykle rzadko. Trzecim, jest zagrożenie rozszerzeniem się i skrętem żołądka. Aby im zapobiec, karm psa zawsze po spacerze, nigdy przed, a porcję dzienną podziel na kilka mniejszych, aby ułatwić trawienie.
 

Duży gończy gaskoński - żywienie

Dla tak aktywnego psa, również dla gończego gaskońskiego niezbędna jest dieta ze sporą ilością białka. Pies potrzebuje go do utrzymania masy mięśniowej. Nie należy także zapominać aby w misce znalazły się produkty bogate w witaminy, minerały oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne, by zdecydować się na jeden rodzaj diety i trzymać się go konsekwentnie. Wskazane są suplementy z glukozaminą i chondroityną chroniącymi chrząstki stawowe.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.