Look4dog.com

Gascon Saintongeois

Rasa powstała w XIX wieku. Przodkami Gascon Saintongeois są stare psy Saintongeois, których populacja po Rewolucji Francuskiej liczyła 3 osobników. W połowie XIX wieku hrabia Joseph de Carayon-Latour oraz baron de Virelade, postanowili skrzyżować psa rasy gascon bleu z ariégeois. Pies jako wszechstronny myśliwy wykorzystywany był do polowań na sarny, dziki, a nawet wilki. Pracował w sforach i był podziwiany za donośny głos, elegancki sposób poruszania się i doskonały węch. 

W latach 50-tych XX wieku mniejsze psy z miotów Gascon Saintongeois zostały wyselekcjonowane przez myśliwych w celu polowania na 
zające i inne mniejsze zwierzęta. Tak powstała odmiana Petit Gascon Saintongeois. Grand Gascon Saintongeois jest mało znany poza granicami Francji.

  • Długość życia 12 - 13 lat
  • Wysokość psa 65 - 72 cm
  • Wysokość suki 62 - 68 cm
  • Waga 30 - 32 kg
     

Gascon Saintongeois - charakter

Pies bardzo dobrze zbudowany, sprawiający wrażenie silnego i eleganckiego. Cechy psów francuskich znajdują odbicie w głowie, szacie i ogólnym wrażeniu. Predysponowany do życia w sforze. Posiada świetny węch, jest pomysłowy, oraz został obdarzony bardzo donośnym głosem. To spokojny, posłuszny i łatwo wykonujący polecenia pies. 

Gascon Saintongeois to śmiały, wytrzymały i szybki pies. Ponadto jest niezawodny, lojalny i bardzo kocha swoich ludzi. Mimo, iż jest to pies myśliwski, nie ma agresji, ani chęci dominacji. W domu jest czułym, łagodnym i ujmującym pupilem, który lubi dzieci oraz gości opiekunów.
Ze względu na instynkt łowiecki nie powinien przebywać pod jednym dachem z innymi zwierzętami, np. kotami czy gryzoniami. Za to dobrze dogaduje się z innymi psami, bowiem od wieków żył w sforach. Jako opiekun powinieneś zapewnić mu dużo ruchu i stymulujących zabaw, zwłaszcza przed dłuższym wyjściem z domu. Gascon Saintongeois nie lubi pozostawać sam na długi czas. Robi się wówczas samotny i smutny, wskutek czego może wyć, niszczyć domowe przedmioty lub kopać głębokie doły w ogrodzie. W przypadku tej rasy ważna jest wczesna socjalizacja i szkolenie, aby móc w pełni wykorzystać potencjał i inteligencję psa.
 

Gascon Saintongeois - pielęgnacja

Gascon Saintongeois nie ma szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji. Jeżeli Twój pies poluje lub przebywa często na dworze, szczotkuj sierść regularnie, żeby pozbyć się brudu, cierni, rzepów lub ewentualnych pasożytów. Zawsze stosuj obrożę przeciwpchelną i przeciwkleszczową.

Gascon Saintongeois - umaszczenie

Podstawowymi kolorami szaty Gascon Saintongeois jest biały z czarnymi łatami, czasami nakrapiany. Zwykle dwie czarne łaty znajdują się po obu stronach głowy, przykrywają uszy, otaczają oczy i kończą się na policzkach.

Gascon Saintongeois - choroby

Rasa nie jest predysponowana do chorób genetycznych. Jednakże, jak każda inna gończa, może mieć problemy ze stawami łokciowymi lub biodrowymi oraz infekcje uszu spowodowane brakiem higieny.

Gascon Saintongeois - żywienie

Gascon Saintongeois nie ma szczególnych wymagań dietetycznych, a po drugie jest mięsożercą i chętnie zobaczyłby w swojej misce surowe mięso. Warto zaznajomić się z dieta Barf. Pies na Barefie czerpie z niego szereg korzyści. Przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego typu mięso, ścięgna, twardy tłuszcz, podroby, mięsne kości, a także ryby, nie są poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowują swoje walory odżywcze. Dieta ta jest całkowicie pozbawiona dodatków typu kasze, makarony. Wyjątek stanowią warzywa i owoce, które dostarczają błonnik i zdrowe węglowodany. Pies pięknie wygląda i zdrowo się rozwija.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.