Look4dog.com

Gończy francuski biało-czarny

Przodkami gończego francuskiego są angielski foxhound, Blue de Gascogne oraz Grand Saintongeois. Rasa jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała we Francji na początku XX wieku. Pierwszy hodowca, Henri de Falandre marzył o psie o maksymalnej mocy i wytrzymałości podczas polowań. Udało mu się zrealizować cel, ponieważ gończy francuski cechuje się olbrzymią odwagą, siłą i odpornością. Sprawdza się podczas polowania na grubą zwierzynę, jak dziki i jelenie. Jego głęboki, gardłowy głos, zwinność i szybki bieg to kolejne cenione cechy.

Ten poruszający się z ogromną gracją pies praktycznie nie wykazuje zmęczenia, nawet podczas wielogodzinnego polowania. 
Gończy francuski jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych psów myśliwskich w swoim kraju. Chociaż uzyskał oficjalne uznanie przez FCI w 1957 roku, nie jest uznawany przez główne kluby hodowlane, które twierdzą, że stary gończy francuski wyginął dawno temu. 

  • Wysokość psa w kłębie od 65 do 72 cm
  • Wysokośc suki w kłębie od 62 do 68 cm

Gończy francuski biało-czarny - charakter

Gończy francuski biało-czarny to duży, dystyngowany, mocno i harmonijnie zbudowany. Ponieważ od lat żył w sforach, chętnie współpracuje z innymi psami. Jest bezkonfliktowy, pracowity i bystry. Ustala hierarchię między poszczególnymi członkami stada. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Lubi bawić się z dziećmi i jest wobec nich przyjazny. Jako szczeniak i dorastający pies może być mniej delikatny, dlatego kontroluj jego zabawy ze swoimi pociechami.

Gończy francuski biało-czarny wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Jest to pies terytorialny, dlatego jeśli zauważy w pobliżu obcego, zachowa czujność. Z drugiej strony, z nieznajomymi wita się machając ogonem i nie wykazuje agresji. Na spacerze w lesie i na łące zawsze trzymaj go na smyczy, ponieważ silnie rozwinięty instynkt myśliwski nakaże mu pobiec za zapachem dzikich zwierząt, jeśli go poczuje. Zapewnij psu dużo ruchu i aktywności na zewnątrz. Jeśli w Twojej okolicy są wybiegi dla psów, odwiedzaj je codziennie na co najmniej godzinę. 

Zdecydowanie nie jest to pies do życia w małym mieszkaniu. Na co dzień musi pożytkować swoją niebywałą energię, aby po powrocie do domu był spokojny i zrównoważony oraz nie wyżywał się na meblach czy drzwiach.

Gończy francuski biało-czarny - umaszczenie

Umaszczenie

biało-czarne z czaprakiem, albo z większymi lub mniejszymi czarnymi łatami

Występować może czarne lub niebieskawe cętkowanie oraz wyłącznie na kończynach cętkowanie płowe. Nad oczami, na policzkach, pod oczami, pod uszami i u nasady ogona są blade podpalania.

Gończy francuski biało-czarny - pielęgnacja

Gończy francuski biało-czarny wymaga sporadycznego czesania. Zaopatrz się w szczotkę o twardym włosiu lub szorstką rękawicę. 
Po każdym spacerze sprawdź, czy w uszach psa nie zgromadziły się zanieczyszczenia i w razie potrzeby usuń je. Zwłaszcza po powrocie z lasu czy łąk sprawdz czy pies nie ma wbitych kleszczy.
 

Gończy francuski biało-czarny - choroby

Gończy francuski jest rasą zdrową i silną. Jak większość psów myśliwskich, może cierpieć na nawracające infekcje uszu, które wynikają z nieodpowiedniej higieny, a także choroby stawów, wynikające z przesadnej aktywności czy niezaleczonych urazów z przeszłości.
 

Gończy francuski biało-czarny - żywienie

Gończy francuski jako duża rasa powinien spożywać 2-3 posiłki dziennie. Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają dobry skład z niezbędnymi dla zdrowia i prawidłowego rozwoju substancjami odżywczymi.
W okresie dorastania, szczeniaki powinny jeść pełonowartościową karmę dedykowaną dla szczeniaków ras dużych szybko rosnących. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz pies rozwija się prawidłowo.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.