Look4dog.com

Gończy francuski trójkolorowy

Przodkami gończego francuskiego są angielski foxhound, Blue de Gascogne oraz Grand Saintongeois. 
Rasa jest stosunkowo nowa, ponieważ powstała we Francji na początku XX wieku. Pierwszy hodowca, Henri de Falandre marzył o psie o maksymalnej mocy i wytrzymałości podczas polowań. Udało mu się to zrealizować, ponieważ gończy francuski cechuje się olbrzymią odwagą, siłą i odpornością. Sprawdza się podczas polowania na grubą zwierzynę, jak dziki i jelenie. Jego głęboki, gardłowy głos, zwinność i szybki bieg to kolejne cenione cechy.

Ten poruszający się z ogromną gracją pies praktycznie nie wykazuje zmęczenia, nawet podczas wielogodzinnego polowania. 
Gończy francuski trójkolorowy, jest to jeden z najpopularniejszych psów myśliwskich w swoim kraju. Chociaż uzyskał oficjalne uznanie przez FCI w 1957 roku, nie jest uznawany przez główne kluby hodowlane, które twierdzą, że stary gończy francuski wyginął dawno temu. 

Istnieją trzy odmiany rasy gończy francuski: biało-czarny, biało- pomarańczowy oraz trójkolorowy. Wszystkie pochodzą od starych francuskich ras, a to co odróżnia je od siebie nawzajem, to kolor umaszczenia oraz kilka cech wyglądu zewnętrznego. 
Każda z nich to wysoki, dystyngowany, a zarazem mocno i harmonijnie zbudowany pies o umięśnionej sylwetce.

  • Wysokość w kłębie psa 62 - 72 cm,
  • Wysokośc w kłębie suki 60 - 68 cm

Gończy francuski trójkolorowy - charakter

Gończy francuski trójkolorowy to łagodny pies. Ponieważ od lat żył w sforach, chętnie współpracuje z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jest bezkonfliktowy, pracowity i bystry. Ustala hierarchię między poszczególnymi członkami stada. Z innymi psami dogaduje się bez większych problemów. Również z dziećmi potrafi złapać kontakt w trakcie zabawy. Jest w stosunku do nich cierpliwy i łagodny. Pamiętaj jednak, że jako szczeniak i dorastający pies może być bardziej niesforny, dlatego kontroluj jego zabawy ze swoimi pociechami.

Z psem tej rasy warto wybrać się na zajęcia z podstaw posłuszeństwa. Gończy bardzo pilnuje swojego terytorium, jeżeli coś go zaniepokoi, od razu da znać swojemu właścicielowi. Jednak jest to pies, który z merdającym ogonkiem przywita osoby za płotem. Kiedy wybieracie się na spacer po lesie, lepiej aby był prowadzony na długiej lince niż z niej spuszczony. Nie zapominaj, że jest to pies myśliwski, kiedy poczuje interesujący go zapach nie zawaha się za nim pobiec.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby pies pozbył się nadmiaru energii jaka w nim drzemie, jest wybieg dla psa, na którym może poszaleć z innymi psami. 
 

Gończy francuski trójkolorowy - umaszczenie

Gończy francuski trójkolorowy może mieć jedno umaszczenie weł∂ug wzorca FCI:

  • trójkolorowe, z płaszczem bardziej lub mniej rozległym

Podpalania są pożądane ceglaste lub miedziane. Czarne podpalanie występuje na policzkach i faflach. Kolor wilczasty jest dopuszczalny.

Gończy francuski trójkolorowy - pielęgnacja

Gończy francuski trójkolorowy potrzebuje okazjonalnego czesania. Zaopatrz się w szczotkę o twardym włosiu lub szorstką rękawicę. Po każdym spacerze sprawdź, czy w uszach psa nie zgromadziły się zanieczyszczenia i usuń je delikatnie profesjonalnym preparatem lub ściereczką do czyszczenia uszu.
 

Gończy francuski trójkolorowy - choroby

Gończy francuski trójkolorowy jest rasą zdrową i silną. Jak większość psów myśliwskich może cierpieć na nawracające infekcje uszu, które wynikają z nieodpowiedniej higieny, a także choroby stawów, wynikające z przesadnej aktywności czy niezaleczonych urazów z przeszłości.

Gończy francuski trójkolorowy - żywienie

Gończy francuski to pies, który zje wszystko co znajdzie w misce. Mieszanie pokarmów np. suchą karmę z mięsem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to skutkować pojawieniem się biegunek. Najlepiej jeżeli od razu zdecydujesz się na jeden sposób karmienia. Na rynku jest bardzo dużo suchych i mokrych karm z przywzoitym składem. Omijaj karmy ze zbożami, mączkami kostnymi czy też poubojowymi produktami zwierzęcymi. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też żywienie psa Barfem. Dieta barf oparta jest na podawaniu produktów surowych: mięsa, mięsnych kości, chrzęści, podrobów z dodatkiem warzyw i owoców. Jeżeli jest ku temu potrzeba, warto do takich posiłków dodawać odpowiednie suplementy. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.