Look4dog.com

Gończy istryjski krótkowłosy

Gończy istryjski wywodzi się od starej rasy psów gończych hodowanych w Istrii-w dawnej Jugosławii, a obecnie Chorwacji. W XVIII-wiecznych kronikach zachowały się o nich zdawkowe informacje. Wizerunki gończego istryjskiego zostały też utrwalone na obrazach Tycjana. Rasa została wpisana w rejestr FCI w 1949 roku.  

Gończy istryjski krótkowłosy jest lubiany i ceniony w Chorwacji oraz innych krajach bałkańskich. To doskonały pies gończy, zwłaszcza w polowaniu na zające i lisy. Może być wykorzystywany jako posokowiec.

  • Wysokość w kłębie: 44 do 56 cm
  • Dla suk idealna wysokość to 48 cm
  • Dla psów idealna wysokość to 50 cm
  • Waga: 18 kg
Advert - Hodowla

Gończy istryjski krótkowłosy - charakter

Gończy istryjski krótkowłosy jest psem o szlachetnej sylwetce. Bardzo wierny i oddany swojemu opiekunowi. To pies prorodzinny, który dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Najmłodszych traktuje z cierpliwością i jest dla nich opiekuńczy. Psy tej rasy tak samo zachowują się w obecności innych zwierząt. 

Gończe istryjskie krótkowłose mogą mieszkać w mieście, o ile ich aktywność nie będzie polegać głównie na kilku okrążeniach wokół bloku. Jako opiekun musisz zaoferować im codzienny długi spacer, a w weekend wyprawę za miasto, np. nad jezioro lub do lasu, gdzie psy będą mogły węszyć i biegać do woli. Gończe istryjskie kochają gry i zabawy na łonie natury. Jeśli podobnie jak one lubisz aktywnie spędzać czas, znajdziesz wesołego i oddanego przyjaciela na całe życie. 

Gończe istryjskie krótkowłose to inteligentne i żywe zwierzęta, które źle znoszą bycie w samotności przez długi okres. Są bardzo przywiązane do opiekuna. To oddanie ułatwia szkolenie, bowiem gończy istryjski podchodzi do niego z zaangażowaniem i chęcią do nauki. Jest czujnym i bystrym psem, który zwraca uwagę na każde polecenie właściciela i lubi go zadowalać.

Gończy istryjski krótkowłosy - umaszczenie

Podstawowy kolor to śnieżnobiały. Uszy pomarańczowe. Kolor pomarańczowy przechodzi od uszu pokrywając skronie, aż po obwódki oczu, tworząc piękną, charakterystyczną maskę. Na czole występuje mniejsza lub większa pomarańczowa gwiazdka. Na tułowiu, a najczęściej w okolicy nasady ogona występują mniejsze lub większe, żółto-pomarańczowe łaty. Nie mogą być one jednak na tyle liczne by tłumić kolor podstawowy. Kolor łat musi być wyraźny, nie może być zbyt jasny lub zbyt ciemny. 

Umaszczenie tricolor jest niedopuszczalne, nawet jeśli występują pojedyncze włosy w innym kolorze. Dopuszczalne jest umaszczenie całkowiecie białe, bez żadnych łat.

Gończy istryjski krótkowłosy - pielęgnacja

Dbałość o psa rasy gończy istryjski powinna obejmować szczotkowanie raz w tygodniu. Natomiast szczególną uwagę należy zwrócić na uszy gończego. Ich budowa sprzyja powstawaniu infekcji. Po każdym spacerze warto przeglądnąć skórę psa, czy aby nie przyniósł na sobie kleszczy. 
 

Gończy istryjski krótkowłosy - choroby

To zdrowa rasa. Czasem zdarzają się jej infekcje oczu lub odwijanie się powieki (do wewnątrz lub na zewnątrz). Niektóre osobniki cierpią na dysplazję stawową. Zbilansowana dieta, w której nie brakuje suplementów do regeneracji stawów powinna zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z układem ruchowym psa.
 

Gończy istryjski krótkowłosy - żywienie

Gończy istryjski ma dobry apetyt i zje każdy rodzaj karmy, jaki mu podasz. Jeśli przygotowujesz jedzenie w domu, nie podawaj pupilowi tego co sam spożywasz, ponieważ dania dla ludzi zawierają inne proporcje składników odżywczych, niż potrzebuje pies, a dodatkowo są przyprawione. Wybierz raczej dobrą suchą karmę, jest ona zbilansowana oraz zawiera niezbędne składniki odżywcze, których pies potrzebuje. Pamiętaj, że Twój pupil na godzinę przed i dwie godziny po posiłku nie powinien wychodzić na długi spacer.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.