Look4dog.com

Gończy serbski trójkolorowy

Rasa psów rasy gończy serbski trójkolorowy powstała w XIX wieku. Do jej przodków możemy zaliczyć psy gończe oraz charty. Rasa ta powstała na Bałkanach. W 1950 roku gończego serbskiego trójkolorowego zaprezentowano na międzynarodowej wystawie w Belgradzie. W 1961 roku FCI uznało tę rasę i opublikowano jej wzorzec

  • Długość życia: 12 lat
  • Wysokośc psa w kłębie: 45 - 55 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 44 - 54 cm

Gończy serbski trójkolorowy – pielęgnacja

Sierść gończego serbskiego trójkolorowego nie wymaga szczególnej uwagi z naszej strony. Jest gęsta, krótka i powinna być błyszcząca. Dwie warstwy sierści dają gwarancję ochrony przed zimnem i wilgocią. Wystarczy raz w tygodniu użyć odpowiedniej szczotki i wyczesać ulubieńca. Jedynie w okresie wzmożonego linienia wyczesywanie należy dostosować do ilości wypadającej sierści. Częste kąpiele nie są wymagane. Jeśli już postanowimy wykąpać naszego pupila, musimy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację uszu, gdyż to najczęściej tam, rozwija się infekcja. 
 

Gończy serbski trójkolorowy – umaszczenie

Psy te zawsze mają umaszczenie trójkolorowe. Dominującym kolorem jest czerwony z czarnym grzbietem i białymi znaczeniami. 

Gończy serbski trójkolorowy - choroby

Najczęstszą przypadłością gończego serbskiego są infekcje uszu. Poza tymi przypadłościami rasa ta należy do bardzo wytrzymałych i rzadko chorujących. W czasie upałów należy ograniczyć ekspozycję na słońce i aktywność, ponieważ gończy serbski trójkolorowy źle znosi wysoką temperaturę. W okresie zimowym, przy niskich temperaturach, należy zapewnić gończemu ocieplaną budę. Poza tym psy te mogą cały rok przebywać na zewnątrz.

Gończy serbski trójkolorowy – żywienie

Żywienie gończego serbskiego trójkolorowego należy w szczególności dostosować do aktywności psa i jego wieku. Trzeba zwrócić uwagę, aby karma była bogata w składniki odżywcze i witaminy. Z pewnością dobra hodowla psów rasowych jakimi są psy gończe serbskie trójkolorowe doradzi odpowiedni jej dobór. Jeśli zdecydujemy się na własne komponowanie posiłków naszemu towarzyszowi, powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację.   
 

Gończy serbski trójkolorowy – charakter

Gończy serbski trójkolorowy nie przejawia agresji i nie boi się obcych, ale jeśli na posesji pojawi się nieznajomy, odpowiednio to ogłosi. Niestety psy te nie nadają się jako mieszkańcy bloku, ponieważ bardzo dużo szczekają. Uwielbiają swobodę i potrzebują dużo przestrzeni. Trzeba zapewnić im sporą ilość ruchu, a także zabawy węchowe. Gończy serbski trójkolorowy idealnie nadaje się dla aktywnych osób, przy których jego potrzeba ruchu zostanie zaspokojona. Dobrze socjalizują się z innymi psami, ale w towarzystwie mniejszych zwierząt mogą być niebezpieczne i potraktować je jak ofiary. Gończy serbski trójkolorowy jest dość upartym psem, przez co szkolenie może być nieco kłopotliwe i wymagać sporo cierpliwości od szkolącego. Naukę odpowiedniego zachowania należy rozpocząć od samego początku obecności psa w nowym miejscu. Szczeniaki gończego serbskiego bardzo lubią się bawić i wykorzystają każdą sposobność do tego. Dzieci to dla nich odpowiednie towarzystwo do zabawy, pod warunkiem, że wcześniej nauczymy dzieci jak powinny zachowywać się w towarzystwie psów. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.